Do tego może doprowadzić spanie w samolocie. Mało osób zdaje sobie sprawę z ryzyka
Często decydujemy się na poranny lot, aby szybciej dotrzeć do celu naszej podróży. Mamy dzięki temu więcej czasu na zwiedzanie, jednak oznacza to wczesną pobudkę, aby dotrzeć na lotnisko. Mimo ekscytacji podróżą, często nie wystarcza ona na tyle, abyśmy nie poddali się drzemce w samolocie.
Po porannej wyprawie na lotnisko, długiej kolejce do kontroli bezpieczeństwa i po wejściu na pokład samolotu jedyne, o czym marzymy, to sen. Niestety, powinniśmy pozostać czujni podczas lotu samolotem, ze względu na kwestie bezpieczeństwa.
Nie śpij podczas startu i lądowania samolotu!
Najlepiej nie spać do startu z dwóch powodów: urazu ciśnieniowego ucha i bezpieczeństwa ewakuacji. Podczas snu nie możesz nic zrobić, aby zmniejszyć lub wyrównać ciśnienie powietrza w uszach. Twoje uszy mogą być narażone na blokadę, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Wśród możliwych konsekwencji znajdują się zawroty głowy, infekcje ucha, uszkodzenie błony bębenkowej, a nawet krwawienia z nosa oraz utrata słuchu.
Najwięksi producenci samolotów na świecie, Boeing i Airbus, wskazali w swoich raportach, jak istotne są fazy lotu. Podczas niektórych z nich statystycznie istnieje większe prawdopodobieństwo, że samolot ulegnie wypadkowi. “Innym powodem, dla którego należy unikać spania podczas startu i lądowania, jest pełna świadomość tego, co się stanie, jeśli nastąpi sytuacja awaryjna i pasażerowie i członkowie załogi będą musieli ewakuować się z samolotu” - powiedział Dan Bubb, były pilot linii lotniczych i ekspert w dziedzinie lotnictwa cytowany w "Travel + Leisure".
Jak poradzić sobie ze zmęczeniem?
Regularne picie wody zwiększa czujność. Spróbuj zrobić krótki trening przed podróżą. To pomoże pobudzić krążenie krwi i zwiększyć poziom energii. Podczas lotu, co jakiś czas wykonuj proste ćwiczenia rozciągające w miejscu, aby pobudzić krążenie. Unikaj dużych, ciężkostrawnych posiłków, które mogą sprawić, że poczujesz się senny. Wybieraj lekkie, białkowe przekąski i jedz mniejsze porcje.
Jeśli nie możesz się oprzeć, spróbuj uciąć sobie krótką drzemkę kiedy będziesz już unosić się w powietrzu. Najlepiej będzie jeśli odczekasz do momentu, w którym kapitan samolotu da znać, że można odpiąć pasy bezpieczeństwa. To będzie oznaczać, że znajdujesz się na odpowiedniej wysokości. Pamiętaj natomiast, aby mieć się na baczności i obudzić się przed fazą lądowania. Jeśli chcesz zapewnić sobie kontrolę nad drzemką, ustaw czasomierz w telefonie lub na zegarku, aby się obudzić po określonym czasie.
Czy można wnosić jedzenie na pokład samolotu?
Bardzo wielu podróżnych zastanawia się, czy mogą zabrać ze sobą jedzenie na pokład samolotu. Odpowiedź brzmi tak. Mogą to być niewielkie przekąski, jak i pełnowartościowe posiłki.
Sytuacja z płynami jest bardziej skomplikowana. W większości przypadków lotniska pozwalają na przewożenie płynów w opakowaniach o pojemności do 100 ml. W związku z tym, podczas kontroli wszystko w opakowaniach większych niż 100 ml zostanie zabrane. Warto pamiętać, że przez kontrolę bezpieczeństwa możecie przenieść pustą butelkę, a na wielu lotniskach dostępne są kraniki z darmową wodą pitną. To pozwala znacznie zaoszczędzić.