Turysci.pl

unsplash/Chen Mizrach

Długie weekendy 2023. Jak najkorzystniej zaplanować urlop?

4 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Kiedy zaplanować urlop w 2023 roku? To jedno z najczęściej zadawanych pytań wraz z nastaniem 1 stycznia. Nie da się ukryć, że okazji do długich weekendów w 2023 roku pojawi się kilka. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu dni urlopowych będziesz miał okazję przedłużyć wypoczynek jeszcze bardziej. Pierwsza okazja już na początku stycznia!

Kto nie lubi długich weekendów? Sprytne zaplanowanie urlopu wypoczynkowego, tak aby w jego trakcie wypadały święta wolne od pracy pozwala zyskać bonusowe wolne od pracy. W rozpoczynającym się 2023 roku będzie kilka okazji, by umożliwić sobie wyjazd, zorganizować wycieczkę, nadrobić zaległości lub po prostu odpocząć od obowiązków w pracy - wystarczy odpowiednio rozdysponować nową pulę urlopu.

Dni ustawowo wolne od pracy w 2023 roku

Dla wielu zaskoczeniem może być fakt, iż w 2023 roku liczba dni roboczych wynosi łącznie 250, czyli o jeden dzień mniej względem poprzedniego. Dni wolnych będzie aż 115, wliczając w to obowiązkowe trzynaście świąt. Dla przypomnienia dni ustawowo wolne wypadają:

 • 1 stycznia: Nowy Rok;

 • 6 stycznia: Trzech Króli;

 • 9 kwietnia: Wielkanoc;

 • 10 kwietnia: Poniedziałek Wielkanocny;

 • 1 maja: Święto Pracy;

 • 3 maja: Święto Konstytucji 3 Maja;

 • 28 maja: Zielone Świątki;

 • 8 czerwca: Boże Ciało;

 • 15 sierpnia: Święto Wojska Polskiego;

 • 1 listopada: Wszystkich Świętych;

 • 11 listopada: Święto Niepodległości;

 • 25 grudnia: pierwszy dzień Bożego Narodzenia;

 • 26 grudnia: drugi dzień Bożego Narodzenia.

Trzynaście z nich wypada w sobotę lub niedzielę. Kodeks pracy wyraźnie mówi, że w przypadku, gdy święto wypada w niedzielę, nie przysługuje dodatkowy dzień wolny. Natomiast w przypadku soboty pracownik zatrudniony w ramach umowy o pracę otrzymuje dzień urlopowy w innym terminie.

Jak najkorzystniej wziąć urlop w 2023 roku?

Świetna okazja do dłuższego wypoczynku nadarzyła się już na początku roku. Wszyscy, którzy w porę zorientowali się, w jakie dni wypada noworoczne wolne, zapewne wzięli urlop w dniach 2 do 5 stycznia, dzięki czemu mogą cieszyć się aż 10 dniami wolnymi, Wszystko dlatego, że Sylwester i Nowy Rok wydają w weekend, a Trzech Króli w piątek.

Niestety w przypadku Świąt Wielkanocnych nie ma zbyt dużego pola do popisu, by przedłużyć świąteczne wolne. Znacznie lepiej wypada weekend majowy. 1 maja Święto Pracy to poniedziałek, co za tym idzie, 3 maja Święto Konstytucji wypada w środę. Biorąc urlop 2, 4 i 5 maja można zagwarantować sobie wolne przez nawet 9 dni.

8 czerwca w czwartek wypada Boże Ciało, chcąc cieszyć się czteroma dniami wolnymi, wystarczy zapewnić sobie wolne 9 czerwca w piątek. Natomiast w sierpniu święto Wojska Polskiego wypada jak co roku 15 sierpnia, tym razem będzie to wtorek. Planując wolne na poprzedzający go poniedziałek, można ponownie zapewnić sobie cztery dni wolnego. Chcąc zaplanować dziewięć dni odpoczynku z rzędu, należy rezerwować urlop także w dniach 16,17 i 18 sierpnia.

1 listopada wypada środę, planując wolne na 2 i 3 listopada przedłużamy je do pięciu dni. Natomiast, dokładając 30 i 31 października zapewniamy sobie aż 9 dni bez pracy.

W przypadku świąt Bożego Narodzenia w grudniu dni wolne wypadają w poniedziałek i wtorek. W związku z tym wraz z poprzedzającym je weekendem mamy do dyspozycji 4 wolne dni. Biorąc urlop 27, 28 i 29 grudnia, łącznie z Sylwestrem i Nowym Rokiem łącznie można zorganizować sobie aż 10 dni.

Warto mieć na uwadze, że wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika jest uzależniony od jego stażu pracy i wynosi odpowiednio 20 lub 26 dni urlopu. W razie wątpliwości należy niezwłocznie skontaktować się z działem kadr lub pracodawcą z pytaniem o wymiar przysługującego urlopu.

 1. Jak ominąć kolejkę na lotnisku? Prosty sposób, by zaoszczędzić czas

 2. Ryanair rozpoczął noworoczną promocję. Podróż w obie strony za mniej niż 200 zł

 3. Nowy zakaz na plażach Teneryfy. Ci, którzy nie podporządkują się regułom, muszą liczyć się z mandatem

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

źródło: wydarzenia.interia.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Na topie

Jedyne w Europie Muzeum Mydła i Historii Brudu znajdziesz w Polsce. Atrakcja dla całej rodziny za mniej niż 100 złotych
Czytaj więcej >

Świat

Gdzie wybrać się na słoneczne wakacje w marcu? Te 6 kierunków zachwyca najbardziej
Czytaj więcej >

Na topie

Najgorszy błąd popełniany w toalecie w samolocie. Skutki są poważne, możesz zachorować
Czytaj więcej >

Na topie

Tajemnica 300-letniej zmumifikowanej "syreny" z Japonii rozwikłana. Czym jest naprawdę?
Czytaj więcej >

Na topie

Rosjanka rozebrała się w samolocie i pogryzła obsługę. Zawinił głód nikotynowy
Czytaj więcej >

Na topie

W samolocie położyła bose stopy na podłokietniku. Współpasażerka dała jej porządną lekcję
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]