Turysci.pl Lotniska i linie lotnicze Dlaczego załoga samolotu wita się ze wszystkimi pasażerami? Sprawdza w ten sposób 1 rzecz
Fot. Shutetrstock/Yaroslav Astakhov

Dlaczego załoga samolotu wita się ze wszystkimi pasażerami? Sprawdza w ten sposób 1 rzecz

14 czerwca 2024

Podróż samolotem wciąż jawi nam się, jako coś bardziej ekskluzywnego, niż podróż np. autokarem. Kiedy wsiadasz na pokład zwykle dwie osoby z obsługi, elegancko ubrane witają cię w drzwiach. Niezależnie od tego, czy mówią "hello", "good morning" czy "dzień dobry", mają jeden cel.

Jeśli sądzisz, że chodzi o zwykłą uprzejmość - mylisz się. To niewinne powitanie sprawia, że stewardessy wiedzą, czy mogą wpuścić cię na pokład. Ba, to doskonała okazja, żeby wytypować spośród pasażerów, które w razie czego wesprą personel pokładowy.

Powitanie stewardessy - pierwsza selekcja

Większość z nas lata samolotami dość rzadko. Sama podróż kojarzy nam się wciąż z czymś ekskluzywnym. Mimo że dziś wiele biletów lotniczych można kupić za grosze. Personel pokładowy zawsze prezentuje się bardzo elegancko. Wyprasowane uniformy, białe koszule, nienaganne fryzury i makijaże. Można pomyśleć, że to eleganccy i dobrze wychowani ludzie.

Każdego pasażera witają serdecznym "dzień dobry", uśmiechają się przy tym szeroko i zdają się patrzeć wszystkim w oczy. Budzą zaufanie, sprawiają, że czujesz się trochę jak VIP. Ale w tym serdecznym powitaniu wcale nie chodzi o twoje dobre samopoczucie, ani nawet o zwykłą uprzejmość. Stewardessy prowadzą tak pierwszą selekcję!

Co sprawdzają przy wsiadaniu do samolotu?

Na podstawie tego, jak odpowiadasz na powitanie, jak patrzysz i jak się poruszasz, stewardessy oceniają, czy pasażer jest... trzeźwy. Osoby pod wyraźnym wpływem alkoholu czy innych substancji odurzających nie są wpuszczane na pokład. Dlaczego? Bo za dużo z nimi problemu. Potencjalnie mogą się rozchorować, albo po prostu będą się awanturowały. 12 kilometrów nad ziemią nikomu to nie jest potrzebne.

Ale to nie wszystko, w czasie powitania przy wejściu na pokład załoga sprawdza, czy podróżujesz w pojedynkę i czy jesteś osobą kontaktową. Jeśli uznają, że tak - masz spore szanse, że np. w przypadku turbulencji, czy innych kłopotów zwrócą się właśnie do ciebie. Jak zdradza na TikToku stewardessa, która skomentowała post koleżanki po fachu o nicku @itsmekikooooo: "To czyni cię ABP (osobą pełnosprawną)".

Dlaczego samotny pasażer jest lepszy?

Lecąc w pojedynkę, nie musisz zakładać masek tlenowych dzieciom, jest mniejsza szansa, że wpadniesz w panikę, niż ktoś, kto wie, że jego bliscy mogą być w niebezpieczeństwie. To zawsze większa szansa, że martwiąc się tylko o siebie, skupisz się na ratowaniu życia, zamiast uspokajaniu innych. Jeśli dodatkowo obsługa we wstępnej selekcji uzna, że jesteś kontaktowy i mówisz po angielsku - łatwiej będzie ci wykonywać polecenia, w razie konieczności możesz tłumaczyć reszcie pasażerów.

Koniecznie dajcie znać na naszym Facebooku, czy wiedzieliście o tym, dlaczego stewardessy i stewardzi witają tak serdecznie wszystkich pasażerów. A może znacie inne tajemnice personelu pokładowego, które mogą pomóc innym przed wakacjami? Czekamy na wase historie!

Jak zabezpieczyć bagaż przed zaginięciem na lotnisku? Pracownik lotniska wyjaśnia
Pasażerowie wiele ryzykują. Robiąc to w samolocie możesz mieć kłopoty
Obserwuj nas w
autor
Marta Lewandowska-Sobolewska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy