Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Dawniej najwspanialsza rezydencja w Polsce. Bogata historia podkarpackiego zamku
Magda Antoł
Magda Antoł 23.05.2023 16:05

Dawniej najwspanialsza rezydencja w Polsce. Bogata historia podkarpackiego zamku

Zamek w Łańcucie
Fot. Flickr/netpalantir

W Polsce mamy wiele zamków i rezydencji godnych zobaczenia. Jeden z nich zaliczany był do najwspanialszych rezydencji w kraju.

Aby zobaczyć piękne, polskie zamki, wcale nie trzeba wybierać się do Warszawy, Krakowa czy Malborka. Na Podkarpaciu znajduje się rezydencja magnacka, która niegdyś cieszyła się opinią jednej z najbardziej luksusowych w Europie kontynentalnej.

Historia zamku w Łańcucie

Mowa tutaj o zamku w Łańcucie (inaczej Zamku Lubomirskich i Potockich), mieszczącym się w małym mieście Łańcut, w woj. podkarpackim. Historia tej pięknej rezydencji zaczyna się w średniowieczu. Pierwotnie siedziba właścicieli miasta znajdowała się w jego północnej części, na wzgórzu, lecz w pierwszej połowie XVII w. Stanisław Lubomirski postanowił wybudować nową rezydencję w stylu palazzo in fortezza. Przy budowie pracowali włoscy architekci, m.in.: Maciej Trapola czy Giovanni Battista Falconi. Natomiast w drugiej połowie XVIII w. Izabella z Czartoryskich Lubomirska zmieniła fortecę w zespół pałacowo-parkowy. Wkrótce zamek w Łańcucie stał się najwspanialszą rezydencją w Polsce, w której odbywały się różne kulturowe wydarzenia. 

Po śmierci księżnej Lubomirskiej zamek stał się własnością Alfreda I Potockiego. Za czasów rodu Potockich zmodernizowano obiekt. Modernizacja przebiegła na tyle pomyślnie, że rezydencję uważano za jedną z najbardziej luksusowych w Europie kontynentalnej. Jej mury gościły wielu znamienitych gości, m.in. arystokratów z Polski i zagranicy, przedstawicieli rodów królewskich, a także polityków.

Co skrywają mury podkarpackiego zamku?

Aktualnie zamek w Łańcucie jest jednocześnie muzeum. Na terenie rezydencji możemy zwiedzać część zamkową ze stajniami, storczykarnią i parkiem. W środku znajdziemy znakomicie zachowane pomieszczenia mieszkalne, w tym pochodzące z przełomu XIX/XX wieku Bibliotekę, Salon Narożny, Jadalnię nad Bramą i pokoje kąpielowe. Warto też zajrzeć do stajni i wozowni, gdzie mieści się muzealna kolekcja pojazdów konnych. 

Spacerowiczom mogą się spodobać park i storczykarnia. Będziecie mogli obejrzeć kilka części ogrodu, pochodzących z różnych okresów i stanowiących do dziś niezwykłą wartość historyczną i przyrodniczą. Oprócz nich można też znaleźć tzw. Storczykarnię, w której uprawiano rośliny z innych kontynentów, w tym storczyki. Obecnie w środku jest ekspozycja przeróżnych gatunków storczyków z nowoczesnymi urządzeniami, które mają pomóc w ich wymagającej hodowli.

Ile kosztuje zwiedzanie rezydencji?

Bilety należy nabyć w Głównej Kasie Muzeum. Do 31 maja jest czynna w godzinach 11:45-14:20 (poniedziałek), 8:45-14:40 (od wtorku do soboty) lub 8:45-15:50 (niedziela). Od 1 czerwca godziny otwarcia ulegną zmianie.

Koszt biletu jest różny i zależy od tego, co chcielibyście zwiedzać. Przykładowo za dwugodzinne zwiedzanie zamku i stajni z wozownią zapłacicie 30 (ulgowy) lub 40 zł (normalny).

Źródło: zamek-lancut.pl