Turysci.pl > Polska > Leśnicy rozgrzali emocje internautów. "Aromatyczny obiekt pożądania" pojawił się w lasach
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 23.05.2023 13:23

Leśnicy rozgrzali emocje internautów. "Aromatyczny obiekt pożądania" pojawił się w lasach

Las
Fot. Flickr/Joshua Mayer

Pogoda w ostatnich dniach zachwyca. Warto więc ją wykorzystać i spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu. Tym bardziej że na leśnych ścieżkach pojawiły się grzyby, które zachwycają smakiem i zapachem.

Wiosna i lato nie zawsze kojarzą się nam z grzybobraniem. To jednak duży błąd, bo jak pokazują Lasy Państwowe, właśnie teraz na zbieraczy czeka wiele wyjątkowych okazów. W Ustrzykach Dolnych właśnie pojawiły się pierwsze borowiki ceglastopore.

Niezwykłe grzybobranie w Bieszczadach. Leśnicy znaleźli krasnoborowika

Lasy w Bieszczadach są bardzo dobrze znane grzybiarzom. To właśnie tutaj można trafić jesienią na rekordowej wielkości prawdziwki, czy obfite wysypy innego rodzaju borowików. 

Jeden z nich właśnie pojawił się w lesie w Ustrzykach Dolnych, a jego zdjęciem leśnicy pochwalili się w sieci. Emocje internautów rozgrzał nie tylko fakt pojawienia się pierwszego w tym sezonie krasnoborowika. Leśnicy dołączyli do zdjęcia również bardzo wymowny opis. 

"Wszystkie grzybiarki i grzybiarze - zaczęło się!!! Obiekty wywołujące przyśpieszenie oddechu, szybsze bicie serca i… szaleństwo w zachowaniu. Aromatyczny obiekt pożądania… PIERWSZY!!! BOROWIK CEGLASTOPORY vel podciesz, lub krasnoborowik - został odnaleziony w ustrzyckich lasach" - głosił huczny opis leśników.

O co tyle zamieszania? Krasnoborowik to jeden z najsmaczniejszych grzybów

Krasnoborowiki są powszechnie uważane za bardzo smaczne grzyby. Jednak podczas grzybobrania wiele osób je omija. Z powodu czerwonego zabarwienia łatwo pomylić go np. z trującym borowikiem szatańskim. 

Co ciekawe, na okazy tego gatunku można trafić wyłącznie w Europie i Japonii. Borowiki ceglastopore rosną od maja do później jesieni. Można je znaleźć pod jodłami, grabami, bukami, świerkami, dębami szypułkowymi i lipami. 

Pamiętaj o tym, zanim zjesz krasnoborowika

Choć grzyb ten uważany jest za jadalny, trzeba pamiętać o jego odpowiednim przygotowaniu. Surowe krasnoborowiki lub niegotowane mogą bowiem okazać się bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Zawarte w nich substancje mogą powodować zaburzenia trawienne.