Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Darmowy wyjazd do sanatorium możliwy. ZUS pokryje koszta, jeśli spełnisz kilka warunków
Magda Antoł
Magda Antoł 31.05.2023 18:05

Darmowy wyjazd do sanatorium możliwy. ZUS pokryje koszta, jeśli spełnisz kilka warunków

Sanatorium
Fot. Pixabay

Jeśli planowaliście w tym roku podreperować swoje zdrowie, to ZUS ma dla was ciekawą propozycję. Może wam w całości opłacić pobyt w najbliższym sanatorium, w którym odzyskacie pełnię sił. Jednak pod kilkoma warunkami.

ZUS sfinansuje wasz pobyt w sanatorium. Może pokryć wszystkie koszta, ale tylko wtedy, gdy spełnicie te warunki.

Jakie koszta w sanatorium pokrywa ZUS?

ZUS opłaca praktycznie wszystko. Pokrywa koszty rehabilitacyjne w tym leczenie, wyżywienie i zakwaterowanie. Szczególnie opłata za nocleg okaże się atrakcyjna, gdyż pod tym względem ceny w sanatoriach wzrosły. Nawet może opłacić transport z miejsca zamieszkania do sanatorium i z powrotem. Wtedy refunduje do wysokości ceny biletu najtańszego środka komunikacji publicznej. Zanim jednak zaczniecie szukać dla siebie idealnego sanatorium, wypadałoby odpowiedzieć na zasadnicze pytanie. Kto będzie mógł z tych opcji skorzystać?

ZUS pomoże osobom, którym grozi utrata pracy

Przede wszystkim ZUS wspomoże osoby, którym w wyniku choroby grozi utrata zdolności do pracy. W tej sytuacji musi też zweryfikować, czy podjęcie leczenia w sanatorium będzie dobrze rokowało na zdrowie pacjenta. Gdy wasza prośba zostanie zaakceptowana, to udajecie się do sanatorium znajdującego się najbliżej waszego miejsca zamieszkania. ZUS za was dokonuje rezerwacji. 

Do programu rehabilitacyjnego mogą dostać się trzy grupy chorych: ludzie pracujący, którym grozi częściowa lub całkowita utrata zdolności do pracy, osoby uprawnione do zasiłku chorobowego bądź świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytuły do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego oraz pobierający rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy, ale rokujący na poprawę stanu swojego zdrowia po odbyciu rehabilitacji.

Jak dostać skierowanie na rehabilitację w sanatorium?

Osoby zainteresowane darmową rehabilitacją w sanatorium powinny zgłosić się do lekarza, który zna ich historię choroby, i poprosić go o wniosek. W dokumencie powinno być zaznaczone, że jeśli pacjent zostanie wysłany na tego typu leczenie, to jego zdrowie ulegnie poprawie i będzie mógł nadal pracować. 

Następnie musicie udać się do oddziału ZUSu znajdującego się w waszym miejscu zamieszkania. Tam otrzymacie skierowanie do lekarza orzecznika ZUS, który sprawdzi wasz stan zdrowia. Na decyzję czeka się około miesiąca. W przypadku akceptacji wniosku, otrzymacie skierowanie z datą i miejscem rehabilitacji.

Źródło: prawo.pl