"Czy można było tego uniknąć?". Przerażające nagranie z wypadku na Śnieżce
W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o tragicznym zdarzeniu w Karkonoszach. Dwóch turystów zsunęło się ze Śnieżki tzw. “rynną śmierci”. Polacy w wieku 23 i 47 lat nie przeżyli, mimo szybkiej interwencji ratowników GOPR-u. Na platformie X (dawniej Twitter) pojawiło się nagranie, ku przestrodze.
“(...) Dwóch mężczyzn “spadło” ze Śnieżki. Czy można było tego uniknąć?” - czytamy w opisie filmu.
Tragedia na Śnieżce. Polaków nie udało się uratować
Tragiczny wypadek na Śnieżce miał miejsce we wtorek, 30 stycznia. Po godzinie 14:00 służby otrzymały zgłoszenie, że dwóch mężczyzn spadło z północnej części góry. Ratownicy GOPR Karkonosze niezwłocznie udali się na miejsce.
“Na miejscu zdarzenia ratownicy ostatecznie odnaleźli ciała dwóch osób, które poniosły śmierć w wyniku upadku z około 900 metrów. Osoby te spadły z samego szczytu Śnieżki do dna Kotła Łomniczki. Teren został dokładnie przeszukany i wykluczono udział w zdarzeniu dodatkowych osób” - podawał GOPR. Akcja ratunkowa trwała do godziny 21:30.
Przerażające nagranie ze Śnieżki
Dramat rozegrał się na oczach świadków. Jeden z nich nagrał zdarzenie i wideo opublikowano później na profilu @Remiza.pl na platformie X (dawniej Twitter). Na filmie widać, jak pierwszy z mężczyzn szybko zjeżdża po zboczu, zaraz za nim pojawia się kolejny. “Jezu, co się stało” - słyszymy na nagraniu.
“Materiał wideo z tragicznego wypadku w Karkonoszach. Dwóch mężczyzn “spadło” ze Śnieżki. Czy można było tego uniknąć?” - czytamy we wpisie.
Karkonoski Park Narodowy ostrzega turystów
“Szlaki w Karkonoszach są oblodzone i bardzo śliskie. Zalecamy używanie raczków turystycznych. Oblodzenie szlaków było przyczyną większości kontuzji u 9 osób w weekend. Polska turystka spadła także na czeską stronę ze szlaku na oblodzonym stoku Śnieżki. Nie warto kusić losu" - czytamy w ostrzeżeniu Karkonoskiego Parku Narodowego.
GOPR przypomina z kolei, że wybierając się na szlak, konieczne jest najpierw sprawdzenie aktualnych warunków pogodowych. Trzeba też cały czas pamiętać o odpowiednim sprzęcie (raczki, czekan) oraz aby mierzyć siły na zamiary.