Turysci.pl
Photo by Alex Lentati/LNP/Shutterstock/EAST NEWS

Photo by Alex Lentati/LNP/Shutterstock/EAST NEWS

Czy będzie jeszcze śnieg? Synoptycy nie mają wątpliwości, na horyzoncie ostry mróz

16 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska - Turyści

Choć zazwyczaj styczeń to jeden z najzimniejszych miesięcy w roku, wraz z początkiem 2023 roku wszyscy miłośnicy zimowej aury zostali wystawienie na prawdziwą próbę. Jednak już w tym tygodniu sytuacja się zmieni. Jak wynika z przewidywań meteorologów, niże genueńskie wtargną z impetem. Silna śnieżyca nadciąga nad Polskę. Kiedy nastąpi kulminacja?

Początek 2023 roku przywitał nas nadzwyczajnie ciepłą temperaturą jak na ten okres. Mimo że niektórzy już mogli łudzić się, że nachodzi wiosna, wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie nad Polskę nadciągnie niż genueński. Co to oznacza?

Kiedy spadnie śnieg? Synoptycy wskazują termin

Rozpoczynające się w niektórych województwach ferie zimowe jeszcze bardziej nasilają pytania, czy tej zimy w Polsce spadnie jeszcze śnieg. Choć po ostatnich napływach zaskakująco ciepłego powietrza mogłoby się wydawać, że zbliżamy się wielkimi krokami do wiosny, wszyscy ciepłolubni muszą jeszcze trochę poczekać.

Meteorolodzy przewidują, że mamy jeszcze szansę na śnieżną zimę. Otóż do Polski wielkimi krokami ma zbliżać się niż genueński. Jego pierwsze podrygi w kraju mają być odczuwalne już w tym tygodniu. Według prognoz przedstawionych na modelach GFS, ECMWF oraz ICON, pierwsza śnieżyca uderzy w Polskę 17 stycznia.

Zamieszki w Peru

Stan wyjątkowy w Peru w związku z protestami. Turyści masowo uciekają do Chile

CZYTAJ DALEJ

Zima wraca do Polski. Sprawcą niż genueński

Wspomniany już niż genueński ma przynieść pierwsze opady śniegu w nocy z wtorku na środę. Wówczas mogą spodziewać się ich mieszkańcy Śląska i Małopolski. Jednak już pod osłoną nocy ma rozprzestrzenić się już w całym pasie Polski od Podlasia przez centrum do południowej części kraju.

Intensywne opady śniegu w połączeniu z deszczem mogą spowodować utrudnienia w poruszaniu się po drodze oraz kursowaniu komunikacji miejskiej, dlatego zalecamy ostrożność. Opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem to jednak nie wszystko. Uczucie chłodu spotęguje porywisty wiatr.

Druga fala napływającego wilgotnego niżu ma dotrzeć nad Polskę dwa dni później. Wtedy na terenach nizinnych może pojawić się śnieg, lecz jego pokrywa nie powinna przekroczyć 10 cm. Co innego w górach, gdzie opady mogą spowodować przyrost aż 40 cm białego puchu.

niż genueński

youtube/Fani Pogody

Michał Kołodziejczyk z portalu fanipogody.pl prognozuje, że to nie ostatnie zimowe podrygi w tym sezonie. Prócz śnieżycy w drugiej części tygodnia, należy spodziewać się również powrotu mrozu. Wtedy termometry w najzimniejszych regionach pokażą nawet - 10 stopni Celsjusza.

  1. Polacy łapią się za kieszenie. Pokazali paragon z restauracji w centrum Zakopanego

  2. Stewardessa znalazła w toalecie ręcznie napisaną kartkę. Natychmiast wezwała pomoc

  3. Który paszport jest najsilniejszy? Polski dokument w czołówce

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

unsplash/Simon Shim

Najdziwniejsze potrawy świata. Przyprawiają o gęsią skórkę, tylko nieliczni odważyliby się ich spróbować

Każdy miłośnik podróży oraz smakowych eksperymentów doskonale wie, że niektóre dania, uchodzące za przysmak w danym kraju, w innym mogą wywoływać obrzydzenie, a nawet kontrowersje. Oczywiście nietuzinkowe potrawy to świetna okazja do poznania obcej kultury oraz poszerzanie swoich horyzontów. Czy odważyłbyś się spróbować chociaż jednej z wymienionych tutaj propozycji? Myślisz, że twoje kubki smakowe byłyby na to gotowe?

Zobacz galerię >

źródło: fanipogody.pl; dziendobry.tvn.pl

Tagi:

Kamila Sabatowska - TuryściAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Polska

Jak sytuacja na stoku w Wiśle? "Takie rzeczy tylko w Polsce"

Czytaj więcej >

Polska

Skandaliczna sytuacja na pokładzie samolotu. Stewardessa wylała wrzątek na turystkę z Polski

Czytaj więcej >

Polska

Słynna atrakcja turystyczna zamknięta do odwołania. W pobliżu grasuje dzikie zwierzę

Czytaj więcej >

Polska

Paragon grozy z taksówki w Zakopanem. "Był to jeden z najdroższych kursów w Polsce"

Czytaj więcej >

Polska

Nie tylko molo i droga. Jakie polskie słowa bywają kłopotliwe za granicą?

Czytaj więcej >

Polska

Turysta zobaczył cenę za publiczną toaletę na Krupówkach. Przesada to mało powiedziane?

Czytaj więcej >