Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Czarna seria wypadków w Tatrach. Śmigłowiec TOPR ruszył na Orlą Perć i Rysy
Natalia Księżak
Natalia Księżak 09.06.2024 12:22

Czarna seria wypadków w Tatrach. Śmigłowiec TOPR ruszył na Orlą Perć i Rysy

helikopter topr
fot.East News

Czarna seria wypadków w Tatrach. Ratownicy TOPR odnotowali w ostatnich dniach kilkanaście wypadków w górach. Jeden z nich zakończył się tragicznie. Tylko w sobotę śmigłowiec ratunkowy wyruszał na akcję aż 11 razy. Nawet jeśli w Zakopanem i okolicznych dolinach dominuje już wakacyjna atmosfera i piękna pogoda to w wyższych partiach warunki są bardzo zmienne, a gdzieniegdzie nadal zalega śnieg.

Ratownicy TOPR apelują do turystów. W najbliższych dniach aura pogodowa będzie zdradliwa…

Tylko w sobotę TOPR ruszał do akcji 11 razy

Tylko w sobotę, ratownicy TOPR byli wzywani do akcji ratunkowych aż 11 razy. Ośmiokrotnie podnoszono śmigłowiec TOPR. Do tragicznego w skutkach wypadku doszło  w regionie Orlej Perci. Turysta poślizgnął się na zamrożonym płacie śniegu i spadł żlebem ze zboczy Małego Koziego Wierchu. Wypadek zauważyli inni turyści i natychmiast wezwali pomoc.

Niestety, ratownikom TOPR pozostał już tylko przykry obowiązek. Przy pomocy śmigłowca przetransportowali ciało turysty do Zakopanego. Do poważnego wypadku doszło również na Rysach…

Czytaj więcej:  Pojawia się jak duch na plaży obok Darłowa. Wszyscy turyści chcą go zobaczyć
 

Czarna seria wypadków w Tatrach. Śmiertelny wypadek na Małym Kozim Wierchu

Na szlaku na Rysy turysta z Polski również poślizgnął się na zalegającym na drodze śniegu. Mężczyzna doznał licznych urazów ciała, w tym poważnego urazu nogi. Ratownicy za pomocą helikoptera natychmiast przetransportowali go do szpitala w Zakopanem.

Czytaj więcej:  "Służbistka zrobiła łapankę". Uważaj na kontrole bagażu w Ryanairze i Wizz Airze

Słoneczna pogoda w sobotę zachęcała turystów do wyjścia również w wyższe, szczytowe partie Tatr. Niestety, nie wszyscy zdawali sobie sprawę z trudnych warunków, jakie wciąż panują na szlakach powyżej 1600 m n.p.m. Wielu z nich przeceniło swoje możliwości i wymagało pomocy ratowników. IMGW informuje w komunikacie o dużej zmienności warunków pogodowych w najbliższych dniach.

"Temperatura maksymalna wyniesie od 20°C do 23°C, a na szczytach Tatr spadnie do około 10°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni" - czytamy w komunikacie IMGW.

TPN i TOPR-owcy ostrzegają turystów

Tatrzański Park Narodowy ostrzega turystów.  Po ostatnich opadach, również w niższych partiach można spodziewać się błota, śliskich odcinków i podwyższonego stanu wody w górskich potokach. Szczególnie dużo wody utrzymuje się w Dolince za Mnichem w rejonie Stawku Staszica. Na północnych zboczach nadal zalegają spore ilości śniegu.

"Należy zachować tam szczególną ostrożność, gdyż poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Poruszanie się w wyższych partiach Tatr Wysokich wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask) wraz z umiejętnością posługiwania się nim" - ostrzega w komunikacie TPN.

 

Tagi: TOPR Tatry Góry