cypr zmiana zasad na granicachfot. wikimedia.org/FromNicosia/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Cypr zapowiada zmiany na granicach od 1 marca. Dobra wiadomość, wpuszczą turystów

Cypr zapowiada poważne zmiany w systemie wpuszczania turystów na teren kraju. Od 1 marca 2021 roku podróżni z 56 krajów spodziewać się mogą złagodzenia kontroli epidemiologicznych po przekroczeniu granicy Republiki Cypryjskiej. Zgodnie z zapowiedziami rządu, wiele osób nie będzie musiało już wykonywać obowiązkowych testów oraz przechodzić kwarantanny po przyjeździe.

Władze Cypru od dawna sugerowały w wypowiedziach publicznych, że robią wszystko, by możliwie szybko otworzyć granice dla przyjezdnych i wznowić ruch turystyczny. Pandemia wymusiła wprowadzenie wielu ograniczeń, wszystko jednak wskazuje na to, że wiele z nich zostanie zniesionych już 1 marca.

Dobre informacje dla wielbicieli Cypru

Najnowsze informacje opublikowane zostały na stronie Ambasady Republiki Cypryjskiej w Warszawie i napawają optymizmem. Jak pisaliśmy już wcześniej, zmiana procedur zapowiadana była już w połowie grudnia, a okres przejściowy we wdrażaniu procedur rozpocząć się miał 15 stycznia. Niestety ze względu na „obawy dotyczące nowego szczepu wirusa", termin ten przesunięto na 1 lutego.

Ambasada podkreśla, że wymieniona wyżej data uznawana jest za tymczasową, aż do czasu dostarczenia bardziej szczegółowych informacji na temat nowej formy wirusa przez WHO. Mimo to padła też deklaracja, że od 1 marca zajdą poważne zmiany.

Do tej pory Cypr ustalał zasady wjazdu turystów na swoje terytorium na podstawie tabeli, którą prezentujemy poniżej. Jak można zauważyć, osoby podróżujące z państw znajdujących się w kategorii szarej, zobligowane były do:

  • Uzyskania przepustki Cyprus Flight Pass (24 godziny przed odlotem);
  • Wykonanie testu PCR (72 godziny przed odlotem - na koszt podróżnego);
  • Poddanie się 14-dniowej kwarantannie

Dodatkowo na koszt rządu przeprowadzane były losowe testy na obecność COVID-19.

zasady wjazdu na cypr

Zasady wjazdu na Cypr/fot. Ambasada Republiki Cypryjskiej w Warszawie

56 krajów znika z kategorii szarej

Zgodnie z zasadami przekazanymi przez Ambasadę Republiki Cypryjskiej w Warszawie, od 1 marca 56 krajów zostanie „wyłączonych z kategorii szarej, a zatem kraje te będą jedynie przenoszone pomiędzy kategoriami: zieloną, pomarańczową i czerwoną".

Będą one kategoryzowane na podstawie oceny ECDC [Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób - przyp. red.] i jedynie w przypadku, gdy dany kraj nie figuruje na listach ECDC, jego osobnej oceny dokona rząd cypryjski - czytamy na stronie Ambasady.

Choć Cypr również miał ogromne kłopoty wywołane pandemią, Savvas Perdios, wiceminister turystyki Cypru, podczas wywiadu dla The Sun podkreślał, jak istotna jest rola Cypru w świecie turystyki. Jego słowa przytoczył profil @CyprusAeropolis, reprezentujący cypryjskie lotniska.

Z tej zmiany skorzystają również turyści z Polski, bowiem na liście wspomnianych 56 krajów znajdziemy:

  • Państwa wchodzące w skład Unii Europejskiej;
  • Państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Szwajcaria, Lichtenstein, Norwegia, Islandia);
  • Państwa, które znaleźć można w Zaleceniu Rady UE;
  • Izrael, UK, Rosja, Izrael, Białoruś, Ukraina, Jordania, Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Liban, Arabia Saudyjska.

Jednocześnie Ambasada Republiki Cypru w Warszawie w swoim liście zapewnia, że „bez zmian pozostaje także zobowiązanie do tego, aby zagwarantować bezpieczeństwo każdemu, kto wybiera Cypr jako cel podróży".

Jak zapowiedziano kilka miesięcy temu, wszystkim podróżnym, którzy podczas swojego pobytu uzyskają pozytywny wynik testu na koronawirusa, a także osobom pozostającym z nimi w bliskim kontakcie, zostanie zapewniona opieka. A konkretnie, osobom tym rząd cypryjski zapewni osobne obiekty noclegowe i pokryje koszty ich zakwaterowania, wyżywienia i leczenia - czytamy na stronie Ambasady.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Ambasada Republiki Cypryjskiej w Warszawie,

Następny artykuł