Turysci.pl
Polacy będą mogli polecieć na Cypr

Fot. unsplash.com/@hertwashere

Wreszcie. Znoszą zakaz lotów do 56 krajów, cudowna wiadomość dla Polaków. Cypr luzuje obostrzenia dla podróżnych

18 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Polacy mają powód do radości, jeśli planowali się wybrać na wakacje do ciepłych krajów. Cypr właśnie ogłosił, że od początku 2021 r. chętnie przyjmie turystów. Zostanie zniesiony zakaz wjazdu dla obywateli 56 krajów, w tym Pols

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie plany wobec turystów ma Cypr

  • od czego zależą zasady wjazdu

  • dlaczego warto wybrać tę wyspę

Polacy ostatnio otrzymują same przykre wiadomości. Liczba zakażonych koronawirusem rośnie, wprowadzono kolejne ograniczenia, a w sylwestra będzie obowiązywała godzina policyjna. Na szczęście Cypr zdradził swoje plany wobec turystów i możemy się szykować na wyjazd.

Turystyka rozkwitnie już w styczniu

Republika Cypryjska, chociaż formalnie jest częścią Azji, to należy do Unii Europejskiej. Polacy uwielbiają tę ciepłą wyspę i chętnie spędzają na niej wakacje. Nawet wczesną wiosną warto tam pojechać, ponieważ temperatury będą już cieplejsze niż u nas i będzie można cieszyć się zielenią.

- Po roku wielkiej niepewności dla nas wszystkich, kiedy branże podróżnicza i turystyczna zostały dotknięte bardziej niż jakikolwiek inny sektor gospodarki na świecie, coraz wyraźniej widzimy, że musimy spojrzeć w przyszłość i zrobić wszystko, co możliwe, aby jak najszybciej przywrócić możliwość podróżowania za granicę - czytamy w liście cypryjskich ministrów.

Trzecia co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym w dużej mierze polega na turystyce. Przyjemny klimat i ciekawe zabytki działają jak magnes, jednak pandemia skutecznie odstraszyła podróżnych. Obowiązywały także liczne zakazy, których część postanowiono zlikwidować, by gospodarka mogła się odrodzić.

Ograniczenia będą zależne od kategorii państwa

Turyści już zacierają ręce na myśl o wakacjach spędzonych z dala od chłodu i ograniczeń, z którymi musimy mierzyć się w Polsce. Aż 56 państw znalazło się na liście potencjalnych kierunków, na których mają pojawić się połączenia lotnicze.

Polska trafiła na listę dzięki temu, że jest w Unii Europejskiej. Wstęp na wyspę będą mieli obywatele większości europejskich państw, a także krajów położonych w pobliżu Cypru, np. Egiptu, Jordanii czy Libanu.

Zasady, na jakich będą mogli wjechać turyści z poszczególnych państw, zostały określone dla 4 grup. W pierwszej fazie, która rozpocznie się 15 stycznia i potrwa do końca lutego, zostaniemy przydzieleni do jednej ze stref: zielonej, pomarańczowej, czerwonej lub szarej. Od pierwszego marca "szare" kraje zostaną przeniesione do jednej z kolorowych kategorii.

O tym, jaka kategoria zostanie nam przydzielona, zadecyduje liczba aktywnych infekcji koronawirusem. Dane będą pochodziły z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Obywatele państw o wyższym ryzyku zakażenia, będą musieli przechodzić dodatkowe testy, jednak nie zostanie im zabroniony wjazd.

Polacy chętnie wrócą na Cypr

- Cypr jest świetnym kierunkiem dla osób, które chcą połączyć wypoczynek ze zwiedzaniem i pysznym jedzeniem. To też ciekawa alternatywa dla miłośników Grecji, którzy chcą zmienić miejsce, bo wpływy greckie czuć tu niemal na każdym kroku - powiedziała w rozmowie z WP Klaudyna Fudala z portalu Wakacje.pl. 

Chociaż Cypr nigdy nie wskoczył na podium ulubionych kierunków Polaków, to w ostatnich latach jest bardzo popularny. Wiąże się to z korzystnymi cenami, wspaniałym klimatem i zabytkami starożytności. Zniesienie zakazu wjazdu dla podróżnych może przyczynić się do wzrostu zainteresowania wśród Polaków, którzy szukają miejsca bezpiecznego i niedrogiego.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Fot. Cypr/ unsplash.com/vmelnyk

Źródło: WP

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >