Turysci.pl Polska Cicha i polska, bez parawanów i tłumów. 10 dzikich plaż nad Bałtykiem
Fot. Shutterstock/Yuniia Andriichuk

Cicha i polska, bez parawanów i tłumów. 10 dzikich plaż nad Bałtykiem

8 lipca 2024
Autor tekstu: Angelika Czarnecka

Rok do roku podczas wakacji Polacy tłumnie przybywają nad Bałtyk. To ich ulubiony kierunek w kraju. Niestety błogi, spokojny wypoczynek w szczycie sezonu jest niemal niemożliwy. Gęsto rozstawione parawany na plaży, które uniemożliwiają swobodne przejście, potrafią zepsuć niejeden urlop. Na szczęście, nad polskim morzem wciąż jest wiele miejsc z dzikimi plażami.

Najpopularniejsze kurorty nad polskim morzem

Bez wątpienia wśród najbardziej popularnych nadmorskich miejsc jest Trójmiasto , choćby ze względu na łatwy dojazd transportem publicznym. Atrakcji, z których korzystać mogą turyści w niemal każdym wieku, jest całe mnóstwo, do tego restauracje na każdym rogu i ułatwiony za sprawą komunikacji miejskiej dojazd na plażę.

Podobnie wygląda sytuacja we Władysławowie , Kołobrzegu i Krynicy Morskiej . Te kierunki Polacy często wybierają, szczególnie rodziny z dziećmi. Niestety ze względu na dużą popularność są bardzo oblegane, ale też pobyt tam potrafi być dość kosztowny.

Czytaj więcej: Kamera w Chłapowie uchwyciła "zabawę" turystów. Ratownicy apelują, by tego nie robić

TOP 10 dzikich plaż nad Morzem Bałtyckim

Jeśli jednak za wszelką cenę stronicie od hałasu na plaży, głośnych wieczornych imprez i gigantycznych kolejek po gofry, powinniście rozważyć wypoczynek na dzikich plażach. Oto 10 z nich, które znajdziecie nad Bałtykiem:

  • Plaża w Grzybowie . Znajduje się w pobliżu Kołobrzegu i stanowi świetny cel podróży. Oprócz plażowania można udać się do stadniny koni czy wybrać się na wycieczkę rowerową. Tamtejszy piasek każdemu przypadnie do gustu.
  • Plaża w Rozewiu . Każdego zachwyci ciszą i spokojem. W miejscowości znajduje się też latarnia morska wraz z muzeum i tarasem widokowym, jednak to piękna, piaszczysta plaża stanowi największą atrakcję.
Fot. Shutterstock-trembek87 - plaża Rozewie.jpg
Fot. Shutterstock/ trembek87 - Plaża w Rozewiu
  • Poddąbie . Oferuje nietypowy i przede wszystkim dziki krajobraz wybrzeża. Leży między Ustką, a Rowami. To też raj dla wędkarzy, bowiem do morza wpada maleńka rzeczka. Jeśli lubicie mało turystyczne tereny, Poddąbie będzie dla was świetną opcją.
  • Stilo . To końcówka Rezerwatu Przyrody Mierzeja Sarbska i najsłabiej zagospodarowany teren. W kierunku Karwi ciągnie się tam prawdziwa głusza. Jest dziko i niemal pustynnie, ale to największy atut. Minusem jednak jest znaczna odległość od morza.
  • Dzika plaża w Kopalinie . Aby się tam dostać, trzeba poświęcić trochę czasu. Z centrum miejscowości idzie się ok. godziny. Dla odrobiny błogiego spokoju jednak warto. Cisza, spokój, piękna plaża, a wokół brak namawiających do kupna przekąsek sprzedawców.
  • Dzika plaża w Chałupach. Choć Chałupy są Polakom doskonale znane, to na granicy z Władysławowem znajduje się odcinek plaży, gdzie na próżno szukać tłumów. Polacy dobrze znają to miejsce, choć nie jest ż tak rozchwytywane, dzięki czemu nie ma tam tłumów. Piasek jest czysty i można wypoczywać na nim długimi godzinami.
  • Dzika plaża w Orzechowie. To mała miejscowość w okolicach Ustki. Oprócz plaży znajdziemy tam również klif i wieżę widokową. To piękne miejsce zachwyci miłośników romantycznych lokalizacji.
Fot. Marek BAZAKEast News - dzika plaża w Orzechowie.jpg
Fot. Marek BAZAK/East News - dzika plaża w Orzechowie
  • Skowronki. Miejscowość leży na Mierzei Wiślanej przy drodze wojewódzkiej nr 501. Oferuje szeroką, piaszczystą plażę, gdzie unikniemy krzyków dzieci i puszczanej z głośników muzyki. W pobliżu znajduje się rezerwat, który jest domem dla kormoranów i czapli siwych.
  • Klif w Wolińskim Parku Narodowym. Choć już sam klif robi spore wrażenie, to tuż pod nim znajduje się plaża. Trzeba jednak mieć na uwadze, że to chroniony obszar, dlatego też kąpiel w morzu jest tam niemożliwa. Plażowanie z kolei w tym miejscu to czysta przyjemność.
  • Mierzeja Sarbska. Tamtejszą plażę wielu nazywa ostatnią dziką nad Bałtykiem. Tłumy turystów? Nic podobnego. Należy natomiast pamiętać, że znajduje się tam Rezerwat Przyrody Mierzei Sarbskiej. Jest czysto, cicho i pięknie.

Dzikie plaże, a ratownicy

Wybierając się na dziką plażę, trzeba mieć jednak na uwadze bardzo ważną rzecz. Musimy liczyć się z tym, że nie znajdziemy tam siedzących całymi dniami ratowników. Stąd też raczej odradza się, by wypoczywać na nich z dziećmi. Inaczej wygląda sytuacja w popularnych kurortach. Tam na strzeżonych plażach musi przypadać 4-osoby zespół ratowniczy na każdy 100-metrowy odcinek wybrzeża. Trzeba też pamiętać, że po godzinie 18:00 plaże pozostają już bez nadzoru.

Może stać się wyjątkową atrakcją Opolszczyzny. O “Pałacu Kopciuszka” znów jest głośno
Teneryfa tańsza niż Mikołajki. Noclegi w Polsce nawet o 4 tys. zł droższe niż za granicą
Obserwuj nas w
autor
Angelika Czarnecka

Redaktorka i wydawczyni serwisu Turyści.pl. Dziennikarka z kilkuletnim doświadczeniem w polskich mediach i absolwentka kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Miłośniczka włoskich regionów. Uwielbiam dzielić się wskazówkami dotyczącymi budżetowego podróżowania po świecie.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy