Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > "Burze widmo" o niezwykłej sile rażenia nadciągają znad Niemiec? Wcale nie są nieprzewidywalne
Redakcja   Turyści
Redakcja Turyści 02.08.2024 15:52

"Burze widmo" o niezwykłej sile rażenia nadciągają znad Niemiec? Wcale nie są nieprzewidywalne

piorun
fot.Canva

Zagraniczne media donoszą o nowym, niezwykłym zjawisku pogodowym przybierającym na sile. “Burze widmo”, jak zostały potocznie nazwane, mają pojawiać się coraz częściej nad Europą i pozostawać niewidoczne dla radarów pogodowych. Z ich konsekwencjami borykają się już m.in. Niemcy i wiele wskazuje na to, że coraz częściej będą pojawiać się również nad Polską. Meteorolodzy wyjaśniają, czym właściwie są rzeczone “burze widmo” i ile jest prawdy w medialnych doniesieniach zza zachodniej granicy.

Niezwykłe zjawisko pogodowe przybiera na sile. Coraz częściej pojawia się nad Polską

Ekstremalne warunki pogodowe dają się we znaki mieszkańcom Europy. Z jednej strony obserwujemy rekordowe upały, z drugiej ogromne nawałnice i sztormowe wiatry. Do tej pory mieszkańcy Polski byli wręcz zasypywani alertami o nadchodzących anomaliach i silnych burzach, dzięki temu byliśmy chociaż częściowo przygotowani na ich nadejście.

Teraz przyjdzie nam się mierzyć z groźnym zjawiskiem, które jest niemal nieuchwytne dla tradycyjnych radarów pogodowych. Meteorolodzy i służby rozkładają bezsilnie ręce. Czym są “burze widmo”
 

Jak powstają "burze widmo"? Czy takie zjawisko istnieje?

“Burze widmo” to nieprzewidywalne zjawisko meteorologiczne charakteryzujące się nagłymi wyładowaniami atmosferycznymi, czyli błyskawicami, bez towarzyszących im opadów deszczu, grzmotów lub innych typowych oznak burzy. Są to burze, które mogą być widoczne na horyzoncie, szczególnie w nocy, ale nie są odczuwalne w sposób typowy dla tradycyjnych burz. 

Niemieckie media zaznaczały, że nie da się ich przewidzieć za pomocą typowych radarów meteorologicznych. Stwierdzeniu temu zaprzeczają meteorolodzy, którzy zauważają, że nawet “burze widmo” da się wyśledzić, a w rzeczywistości są to superkomórki burzowe i związane z nimi opady pochodzenia konwekcyjnego. Wprawdzie są trudne do monitorowania, ale - jak zauważa Piotr Szuster z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB, cytowany przez NaTemat.pl - można je trafnie prognozować z wyprzedzeniem nawet kilkudziesięciu godzin.

Gdzie można zaobserwować burze widmo?

Burze widmo najczęściej występują w ciepłych, suchych klimatach lub w okresach, kiedy atmosferyczne warunki sprzyjają występowaniu wyładowań atmosferycznych, ale brakuje wilgoci potrzebnej do wytworzenia opadów. Są często obserwowane na pustyniach i w regionach o klimacie suchym. W Stanach Zjednoczonych  takie zjawiska są powszechne na terenach południowo-zachodnich, w Arizonie czy Nowym Meksyku. Również na obszarach suchych Australii czy w południowej Afryce można zaobserwować burze widmo. 

W Europie, choć mniej powszechne, mogą występować w czasie gorących, suchych letnich dni. “Burze widmo” są niebezpieczne, bowiem towarzyszą im gwałtowne podmuchy wiatru, intensywne opady, a nawet tornada.