Turysci.pl Polska Budzą lęk i przerażenie. Polskie “skorpiony” coraz częściej widywane w domach
Fot. Tomasz J/Flickr

Budzą lęk i przerażenie. Polskie “skorpiony” coraz częściej widywane w domach

4 maja 2024
Autor tekstu: Paulina Pacholec

Znajdują się one zarówno w lasach, jak i w domach. Przypominają skorpiony, choć są znacznie mniejsze. Co wiemy o zaleszczotku?

Zaleszczotek. Co to za owad?

Zaleszczotek to małe stworzenie przypominające skorpiona. Często szuka schronienia w domach. W cieplejsze miesiące można go znaleźć na drzewach czy pod kamieniami, ale gdy zbliża się chłodniejsza pogoda, szuka kryjówki pomieszczeniach. Pomimo swojego wyglądu i podobieństwa do skorpiona.

“Zaleszczotki to rząd niewielkich, bo mierzących zazwyczaj kilka milimetrów pajęczaków. Są drapieżnikami polującymi na niewielkie bezkręgowce. Przypominają miniaturowe skorpiony, ale na końcu odwłoka nie posiadają kolca jadowego. Spotkamy je pod kamieniami, w ściółce i na grzybach w lasach, ale również w pobliżu człowieka w ogrodach, w drewnianych budowlach, drewutniach, a nawet w starych księgozbiorach. To właśnie ze względu na to, że bywają widywane wśród książek, gdzie polują na gryzki, nazywane bywają molami książkowymi” - informuje Nadleśnictwo Baligród.

Badania dotyczące polskiego “skorpiona”

Badania wykazały, że pszczoły tolerują obecność zaleszczotków w swoich ulach, ponieważ te polują na gąsienice barciaka i dręcza pszczelim. Pierwszy z tych szkodników niszczy plastry wosku i zanieczyszcza ule, podczas gdy drugi wywołuje choroby, które szkodzą rodzinom pszczelim.

Zaleszczotki, zwane również "książkowymi", ciągnie do starych księgozbiorów, ponieważ żywią się szkodnikami papieru. Badania przeprowadzone w Archiwum Akt Dawnych Diecezji Toruńskiej wykazały, że zaleszczotek książkowy pomógł w ochronie wiekowych książek przed zniszczeniem.

Czy Zaleszczotki są groźne?

Niepokojąc się o obecność skorpionów w Polsce, niepotrzebnie się martwimy. Zaleszczotki, są zupełnie nieszkodliwe dla ludzi. Ich niewielki rozmiar, dorosły zaleszczotek mierzy zaledwie około 4-5 mm, sprawia, że nie są w stanie nam zaszkodzić.

Ponadto, człowiek nie jest dla nich atrakcyjnym celem żywieniowym, więc nie ma potrzeby obawiania się ataku z ich strony.

Źródło: rzeszow.eska.pl, turystyka.wp.pl

Czytaj więcej: Tak za darmo unikniesz środkowego fotela w Ryanairze. Banalnie prosty sposób

Pomalowane kamyczki coraz popularniejsze w Polsce. Co oznaczają?
Nocleg w Hogwarcie i śniadanie w Wielkiej Sali. Fani Pottera będą zachwyceni
Obserwuj nas w
autor
Paulina Pacholec
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy