Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Budowla rodem z "Krainy Lodu" tuż za polską granicą. Lepiej pośpieszyć się z wyjazdem
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 17.11.2023 20:51

Budowla rodem z "Krainy Lodu" tuż za polską granicą. Lepiej pośpieszyć się z wyjazdem

Lodowy pałac
Fot. Facebook-Svadba Snov Tatranský Ľadový Dóm, TikTok-@jarcopp

Jeszcze w listopadzie do użytku publicznego zostanie oddanych 225 ton lodu. Inspiracją do budowy kopuły były różne światowe budowle, jednak w tym roku Tatrzańska Kopuła Lodowa poświęcona jest wizycie królowej Elżbiety II.

Polacy byli częścią tego niesamowitego projektu. 

Niezwykła budowla z lodu w Tatrach Wysokich na Słowacji

Po konstrukcjach lodowych inspirowanych architekturą z różnych zakątków świata, w tym roku Tatrzańska Kopuła Lodowa poświęcona jest wizycie królowej Elżbiety II. w Tatrach Wysokich, która to miała miejsce 24 października 2008 roku.

“W 2023 roku minęło dokładnie 15 lat od tej chwili, dlatego też w ramach hołdu dla jej doskonałości, a jednocześnie hołdu dla jej naśladowcy, króla Karola III, na Hrebience wzniesiono Tatrzańską Kopułę Lodową inspirowaną Opactwem Westminsterskim. Świątynia, która jest nie tylko miejscem koronacji, ale także ostatnich pożegnań królów brytyjskich” – powiedział kierownik Tatrzańskiej Kopuły Lodowej Lukáš Brodanský. 

Kiedy zostanie otwarta lodowa kopuła dla turystów?

Niezwykłą lodową kopułę będzie można oglądać od piątku (17 listopada). Będzie czynna codziennie do 14 kwietnia 2024 r. "Królowa Elżbieta II. miała szczególne relacje z Tatrami Wysokimi, a Opactwo Westminsterskie ma szczególne relacje z rodziną królewską. Nigdy nie myślałem, że uda mi się zobaczyć Opactwo Westminsterskie z lodu. Na pewno zobaczymy tu wielu brytyjskich turystów, wierzę też, że wielu Słowaków zainspiruje się do odwiedzenia Wielkiej Brytanii” – powiedział Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Nigel Baker.

Otwarcie kopuły jest tradycyjnie jednocześnie symbolicznym otwarciem sezonu zimowego w Tatrach Wysokich. „Miejmy nadzieję, że sezon zimowy będzie jak najlepszy i że odwiedzający znajdą w Tatrach wszystko, czego szukają. Wierzymy, że brytyjski obiekt przyciągnie także więcej gości z Wielkiej Brytanii w związku ze wzmocnionym połączeniem lotniczym Tatr z Londynem” – powiedziała Lucia Blašková, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Regionu Tatry Wysokie.

Do powstania lodowej konstrukcji przyczynili się Polacy

Tatrach Wysokich. W kopule znajduje się także wystawa miniaturowych replik przedmiotów koronacyjnych poświęconych bezpośrednio Opactwu Westminsterskiemu. Jednocześnie w kopule eksponowanych jest kilka dzieł artystycznego dmuchacza szkła i projektanta Achilleasa Sdoukosa. Odbędzie się w niej także 12 koncertów i przedstawień muzycznych.

Głównym budowniczym kopuły był tradycyjnie Adam Bakoš, pod którego przewodnictwem pracowali rzeźbiarze ze Słowacji, Czech, Polski i Niemiec. Do produkcji kopuły zużyto 225 ton lodu i składa się ona z 1800 brył lodowych. Najwyższy punkt budynku ma 11,5 metra, a średnica kopuły, w której znajduje się budynek, wynosi 25 metrów.