Turysci.pl

fot. pixabay/ Engin_Akyurt

Branża narciarska domaga się wsparcia od rządu. Przedstawili swoje żądania

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ania Radke

Stoki narciarskie były otwarte w tym sezonie tylko przez kilka tygodni. Część stacji wykorzystała jedynie 30 proc. zimowych dni. Przedsiębiorcy zwrócili się o wsparcie do kolejnego sezonu zimowego.

Rząd zezwolił na otwarcie stoków narciarskich zaledwie przez kilka tygodni, co przełożyło się na olbrzymie straty branży. Przedstawiciele sektora twierdzą, że przychody spadły średnio o ok. 60-80 proc., przez co znaleźli się w dramatycznej sytuacji.

Właściciele stoków narciarskich domagają się wsparcia od rządu

Przedstawiciele branży narciarskiej wyliczają, że każdy dzień zamknięcia stoków kosztował w sumie 5 mln zł. Twierdzą ponadto, że przy zachowaniu reżimu sanitarnego ryzyko zakażenia było znikome.

Branża narciarska przypomina również, że zasady reżimu sanitarnego dla stacji narciarskich powstawały przy udziale PSNiT. Zostały one następnie pozytywnie rozpatrzone przez sanepid, a samo wdrożenie ich w życie kosztowało 600 tys. zł. Samo przygotowanie sezonu narciarskiego to koszt 32 mln zł.

- Zaproponowaliśmy m.in. dobrowolnie ograniczenie liczby turystów - jeden klient na 100 mkw. powierzchni ośrodka - oraz inne środki ochronne - maseczki, dezynfekcję w każdym możliwym miejscu oraz 50 proc. przepustowości na krzesełkach czy w gondolach - mówił w rozmowie z agencją Newseria Biznes Piotr Rzetelski, wiceprezes stowarzyszenia Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne.

Jak wymienia Rzetelski, wprowadzoe zostały również automaty do bezobsługowej i bezgotówkowej sprzedaży oraz zwrotu karnetów, a także izolatki dla ewentualnych zakażonych. Wydzielono również tunele prowadzące do wyciągów, aby w kolejkach został zachowany dystans społeczny.

Ponadto o zachowaniu zasad reżimu sanitarnego regularnie miały przypominać komunikaty dźwiękowe, a także sami pracownicy stacji. Niektóre ośrodki same zwracały się do Inspekcji Sanitarnej z prośbą o wsparcie we wdrażaniu procedur przeciwepidemicznych.

- Kontrole sanepidu w moim obiekcie odbywały się codziennie, ale nie traktowałem ich jako formy nacisku, ale wsparcia w zachowaniu reżimu. Z każdej kontroli powstał protokół i w żadnym z nich nie pojawiły się uwagi lub zastrzeżenia - zapewnia wiceprezes PSNiT.

Mimo to stacje narciarskie zostały zamknięte, a straty liczone są w milionach. Właściciele stoków domagają się wsparcia od rządu w postaci rekompensaty do 60 proc. przychodów wyliczonych ze średniej z poprzednich sezonów. Domagają się ponadto, aby wachlarz PKD kwalifikujących się do wsparcia nie miał takich ograniczeń jak tarcza PFR 2.0.

Przedsiębiorcy wśród swoich postulatów wymieniają również ulgi lub zwolnienia z podatku od nieruchomości i podatku od budowli na rok 2021 w drodze ustawy, czy dofinansowania wynagrodzeń pracowników. Domagają się również umorzenia ZUS, postojowego do następnego sezonu narciarskiego, a także preferencyjnych stawek kredytów pozwalających na pokrycie zobowiązań leasingowych i kredytowych gwarantowanych przez Skarb Państwa.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Bankier.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Nowa atrakcja w polskich górach. Otwarcie jeszcze w tym roku
Czytaj więcej >

Polska

Śmiertelny wypadek w “polskiej Chorwacji”. Nie żyje młody mężczyzna
Czytaj więcej >

Polska

Kiedyś z tego uzdrowiska korzystała cała Europa. Niezwykła historia perły Dolnego Śląska
Czytaj więcej >

Polska

Pojechała na all inclusive do Egiptu. Hotel wręczył jej ekstra rachunek na prawie 1500 zł
Czytaj więcej >

Polska

Pustki w Trójmieście? Tegoroczne wakacje gorsze niż w pandemii
Czytaj więcej >

Polska

Lotniskowy paragon grozy. Sprawdziliśmy, ile kosztuje woda w Modlinie
Czytaj więcej >
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected].

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska

Polska

Marlena Kaczmarek

Martwy ryś znaleziony w polskim lesie. Sprawę bada prokuratura
Czytaj więcej >
Polska

Marlena Kaczmarek

Niczego nieświadoma 19-latka zrobiła kilka zdjęć na lotnisku. Chwilę później dostała mandat
Czytaj więcej >
Polska

Magda Antoł

Koniecznie zaopatrz się w ten gadżet na wakacje. Może pomóc tobie i twoim dzieciom
Czytaj więcej >
Polska

Magda Antoł

Najmniejsze lotnisko w Polsce z nową trasą. Jeszcze niedawno się z niego śmiano
Czytaj więcej >
Polska

Magda Antoł

Prawie 2 promile we krwi i manewry na motorówce. 60-latka czeka surowa kara
Czytaj więcej >
Polska

Natalia Księżak

"Selekcja naturalna". Pracownicy Parku załamują ręce
Czytaj więcej >