Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Beskidy również pod natłokiem turystów. Pokazali zdjęcia z kurortów
Ania Radke
Ania Radke 13.02.2021 18:00

Beskidy również pod natłokiem turystów. Pokazali zdjęcia z kurortów

beskidy szczyrk tłumy
Twitter/ @kawecki_maciej

Beskidy ponownie żyją. Zgodnie z decyzją rządu, ośrodki narciarskie mogły ponownie otworzyć się na turystów 12 lutego. Przedsiębiorcy już od dawna alarmowali, że muszą zwalniać ludzi, a ich firmy stoją na skraju bankructwa, dlatego teraz robią wszystko, aby odrobić straty.

Beskidy znów przyjmują tłumy narciarzy

Chętnych, aby skorzystać z uroków polskich gór nie brakowało. W piątek już od rana Szczyrk zapełniał się gośćmi. W sieci pojawiły się również zdjęcia i nagrania z Beskidów. Tłumy spotkać można również w Zakopanem, o czym pisaliśmy w poprzednim artykule.

Specjalnie wzięliśmy na dzisiaj wolne w pracy, bo już nie mogliśmy się doczekać. Od jesieni marzyliśmy o wypadzie na stok – mówili Anna Bajor i Mateusz Ziomek w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Już o godzinie 8 rano w Szczyrku ruszyły pierwsze koleje kanapowe w Szczyrk Mountain Resort, COS i Beskid Sport Arena. Na narciarzy czeka tam ponad 20 km tras i siedem kolei linowych. Stoki otwarto również w Wiśle, gdzie na turystów czekają m.in. ośrodki Cieńków, Klepki, Pasieki, Siglany, Nowa Osada, Skolnity, Stożek, Soszów i Stok. Narciarzy spotkać można rówież w Istebnej, Międzybrodziu Żywieckim i Korbielowie.

Jeśli pogoda będzie nam sprzyjać i ośrodki będą działać, to mogą zostać uruchomione kolejne trasy. Mamy nadzieję, że będziemy jeździć do połowy kwietnia i że ten sezon będzie jeszcze uratowany – mówi Michał Słowioczek z ośrodka Szczyrk Mountain Resort.

Powody do radości mają jednak nie tylko właściciele ośrodków narciarskich i hoteli, które od piątku mogą przyjmować gości. Cały region bowiem jest bezpośrednio lub pośrednio uzależniony od turystów. Klienci pojawili się wreszcie w wypożyczalniach i serwisach sprzedających na wynos punktach gastronomicznych czy na stoiskach z pamiątkami i góralskimi serkami.

Ośrodek działa w ścisłym reżimie sanitarnym. Wytyczyliśmy specjalne zasieki, aby w kolejce do gondoli narciarze zachowywali odpowiedni dystans. Nadajemy specjalne komunikaty z głośników, zachęcamy do zakupu skipasów przez internet. Liczymy również na odpowiedzialność narciarzy i snowboardzistów i mamy nadzieję, że tylko potwierdzą fakt, że sport na świeżym powietrzu wśród górskiej przyrody i przestrzeni jest bezpieczny i wszystkim potrzebny – mówi Michał Słowioczek z ośrodka Szczyrk Mountain Resort.

Właściciele ośrodków narciarskich oraz hoteli zapewniają, że zostały podjęte odpowiednie kroki, aby chronić przyjezdnych przed rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa. Wielu z nich zatrudniło również dotatkowych pracowników, których zadaniem jest pilnowanie porządku.

Niestety, turyści czasem sami turyści wykazują się mniejszą wyobraźnią zapominając, że aktualnie stoki narciarskie i hotele otwarte są warunkowo i również od zachowania klientów zależy, czy będą mogły pozostać czynne. Dr Maciej Kawecki opublikował nagranie, przedstawiające turystów w kolejce na wyciąg. Odległość między nimi była zdecydowanie mniejsza niż wymagane 1,5 metra.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Gazeta Wyborcza