Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Bajkowy zamek na dalekiej wsi. Turyści nie wiedzą, że jest w Polsce
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 30.03.2024 00:33

Bajkowy zamek na dalekiej wsi. Turyści nie wiedzą, że jest w Polsce

Zamek w Krasiczynie
Fot. PhotopankPL/Shutterstock

Choć dziś leży na uboczu, to w tym zamku gościli niegdyś polscy królowie: Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz czy  August II. Jest jedną z najpiękniejszych atrakcji turystycznych w województwie podkarpackim.

Większość turystów, widząc zdjęcia bajkowego zamku, nie zdaje sobie sprawy, że to polski zabytek.

Co warto zobaczyć w Krasiczynie? Historia bajkowego zamku

Stanisław Krasicki, kasztelan przemyski z końca XVI wieku, a także potomek przybyłej tu w XVI wieku mazowieckiej szlachty zagrodowej herbu Rogala, rozpoczął budowę tego wspaniałego zamku. Jego syn, Marcin Krasicki, znany jako jeden z najwybitniejszych mecenasów sztuki w Polsce tamtych czasów, przekształcił surowy zamek obronny we wspaniałą rezydencję.

Mimo wielu pożarów i wojen, wygląd zamku niemal się nie zmienił. Zbudowany w kształcie czworoboku, został ustawiony tak, aby ściany były zorientowane według stron świata. W jego rogach znajdują się cztery cylindryczne baszty: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka (Rycerska). Dziedziniec o prostokątnym kształcie otaczają z północy i wschodu skrzydła mieszkalne oraz mury kurtynowe z piękną, ażurową attyką z południa i zachodu. Pośrodku skrzydła zachodniego znajduje się przedbramie oraz kwadratowa Wieża Zegarowa. Stamtąd, przez zwodzony most, a później kamienny, prowadziła droga z istniejącego niegdyś miasta do zamku.

Jednym z najbardziej wartościowych elementów architektonicznych zamku jest kaplica, znajdująca się w Baszcie Boskiej. Porównywana do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Nie można pominąć także bogato rzeźbionych portali, loggie, arkad oraz unikalnych dekoracje ścienne, znane jako sgraffita (ich łączną powierzchnię szacuje się na około 3500 m2). Prace nad budową były nadzorowane przez włoskich architektów, natomiast prace zdobnicze i dekoracyjne wykonywali artyści z Przemyśla.

Tu bywali królowie Polski od Zygmunta III po Jana Kazimierza

Zamek w Krasiczynie odgrywał istotną rolę w przeszłości, czego dowodem jest fakt, że gościli w nim polscy królowie, m.in. Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz i August II. Po bezpotomnej śmierci Krasickich, zamek przeszedł w ręce kolejnych właścicieli: Modrzewskich, Wojakowskich, Tarłów, Potockich i Pinińskich. W 1835 roku zostały one odkupione przez księcia Leona Sapiehę, który wraz z rodziną przyczynił się znacząco do rozwoju Krasiczyna. Sapiehowie, posiadając Krasiczyn do 1944 roku, przeprowadzili renowację zamku oraz założyli tartak, browar i fabrykę maszyn rolniczych. Ich aktywność przyczyniła się do rozwoju życia gospodarczego i społecznego regionu.

Po II wojnie światowej, gdy zamek i dobra krasiczyńskie przeszły pod kontrolę państwa, zamek został przekształcony w siedzibę Technikum Leśnego. W latach siedemdziesiątych patronat nad obiektem przejęła Fabryka Samochodów Osobowych w Warszawie. W 1996 roku, w związku z likwidacją FSO, Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie został przejęty przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. Prace remontowo-budowlane oraz konserwatorskie przeprowadzone przez ARP S.A. zaowocowały utworzeniem nowoczesnej bazy turystycznej, hotelowej i gastronomicznej w Zespole Zamkowo-Parkowym w Krasiczynie.

Atrakcje na Zamku w Krasiczynie

Miłośnicy zamków mogą zwiedzić budowlę w Krasiczynie. Bilet normalny na zwiedzanie zamku z przewodnikiem kosztuje 35 zł, natomiast bilet ulgowy, który jest dostępny dla dzieci, młodzieży szkolnej, studentów oraz seniorów, wynosi 27 zł. Ten sam bilet umożliwia także wstęp do parku. Dla zainteresowanych kompleksowym doświadczeniem jest bilet-pakiet, który obejmuje wstęp do parku, zwiedzanie zamku z przewodnikiem, wejście na wieżę zegarową oraz wejście do lochów. Taki bilet kosztuje 40 zł, a ulgowy 32 zł.

Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć dziedziniec zamkowy, kryptę w Baszcie Boskiej, gabinet myśliwski, kaplicę zamkową pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz sale ekspozycyjne. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie w towarzystwie przewodnika, w grupie liczącej co najmniej pięć osób.

Jeśli chodzi o godziny zwiedzania w sezonie od 1 kwietnia do 31 października są wejścia o każdej pełnej godzinie od 9:00 do 16:00 - codziennie (pod warunkiem wykupienia minimum 5 biletów). Czas zwiedzania to ok. 50 minut. Poza sezonem od 1 listopada do 31 marca zwiedzanie jest możliwe wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji z min. jednodniowym wyprzedzeniem. Ostatnie wejście jest o godz. 15:00. Wstęp do parku 6:00-22:00. Zainteresowani mogą również wejść na wcześniej wspomnianą Wieżę Zegarową, a także zwiedzić Salę Tortur w lochach zamkowych za 6 złotych.

Źródło: zamkiobronne.pl, krasiczyn.com

Czytaj więcej: W Dino właśnie się zaczęło. Wyjątkowa oferta, klienci będą zachwyceni