Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > IMGW wydało ostrzeżenie II stopnia przed gwałtownymi burzami i podtopieniami
Joanna Wnuk
Joanna Wnuk 20.05.2022 14:38

IMGW wydało ostrzeżenie II stopnia przed gwałtownymi burzami i podtopieniami

Burza
fot. neja5 z Pixabay, canva.com

Piątek to ostatni moment, aby cieszyć się piękną, słoneczną pogodą. Choć już popołudniem na zachodzie pojawić się mogą pierwsze burze. IMGW wydało alerty II stopnia. Dotyczą gwałtowny burz, porywistych wiatrów i podtopień, które mogą pojawić się już w nocy z piątku na sobotę.

Pogoda w ostatnim czasie pokazuje nam różne oblicza. Dopiero co w nocy zmagaliśmy się z przymrozkami, w piątek termometry w niektórych miejscach w Polsce zbliżają się do 30 stopni Celsjusza. Za kilka godzin z kolei nad Polską pojawią się potężne burze.

Możliwe superkomórki burzowe, bow echo i podtopienia

IMGW wydało ostrzeżenie II stopnia dla całej Polski, choć szczególnie niebezpiecznie będzie na zachodzi i południowym-zachodzie kraju. Tam spodziewane są najsilniejsze burze, porywisty wiatr i możliwe podtopienia. Tworzyć się mogą superkomórki burzowe oraz bow echo, powodujący wiatr nawet do 120 km/km. IMGW ostrzega także przed możliwościami przerw w dostawie prądu.

A wszystko za sprawą zetknięcia się dwóch, diametralnie różnych mas powietrza - zwrotnikowego, które płynie do nas z południowego-zachodu przynosząc wysokie temperatury i polarnego z północy. W rezultacie różnice temperatur w Polsce południowej i północnej będą sięgać nawet kilkunastu stopni.

- W województwach, dla których wydano alerty, opady deszczu wyniosą do 25 mm, a porywy wiatru mogą osiągnąć nawet 120 km/h. Pogoda w kraju będzie dynamicznie się zmieniać - informowali od rana synoptycy.

Służby proszą o pozostanie w domach i zabezpieczenie przedmiotów, które może porwać wiatr.

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

Tagi: pogoda