Afryka pokazała bohaterówFot. Instagram.com @globstory (zdjęcie ilustracyjne)

Kaja wyruszyła do Afryki. Podróżniczka pokazała niezwykłych bohaterów, którzy ratują ludzkie życia

Polska podróżniczka pokazała niezwykłych bohaterów, którymi może pochwalić się Afryka. Kaja Kraska z bloga „Globstory” podczas swojej wycieczki zapoznała nas z wielkoszczurami gambijskimi, które słyną nie tylko z imponującego rozmiaru. Gryzonie te pomagają w ratowaniu ludzi. Przy okazji są też bardzo urocze.

Afryka pełna jest niesamowitych stworzeń, o czym niedawno przypominała nam Kaja Kraska z bloga „Globstory”. Na łamach naszego portalu już kilkakrotnie pisaliśmy o polskiej podróżniczce, która odkrywa przez internautami ciekawostki z różnych zakątków Ziemi. Tym razem Kaja na swoim Instagramie pokazała wielkoszczura gambijskiego.

Afryka jest regionem, w którym możemy spotkać to niezwykłe zwierzę, jakim jest duży gryzoń. Podczas podróży za pośrednictwem mediów społecznościowych Kaja pochwaliła się, że te zwierzęta są bardzo przyjazne – podróżniczka została polizana przez wielkoszczura, który następnie wtulał się w jej towarzysza Mateusza Mękarskiego. Jednak to zwierzę ma zdecydowanie więcej do zaoferowania.

Afryka to dom wielkoszczura gambijskiego, który ratuje ludzi

Kto by pomyślał, że Afryka ma tak niezwykłego bohatera, jakim jest wielkoszczur gambijski. Na swoim Instagramie Kaja Kraska zaznacza, że ludzkość wiele zawdzięcza tym zwierzętom. Szkoleniem tych szczurów zajmuje się organizacja Apopo z Tanzanii.

Afryka mali bohaterowie

Kaja Kraska z "Globstory" i wielkoszczur, Fot. www.instagram.com/globstory

Czym zajmują się specjalistycznie szkolone wielkoszczury? Te sporych rozmiarów gryzonie wykrywają miny oraz gruźlicę u ludzi. Wiadomość ta może być niemałym zaskoczeniem, ponieważ najczęściej to psy kojarzą nam się z niesieniem pomocy – zwłaszcza podczas szukania ofiar uwięzionych pod gruzami.

Okazuje się jednak, że szczury to niezwykłe stworzenia, które potrafią wykryć u ludzi wczesną fazę gruźlicy szybciej niż badania laboratoryjne, jak informuje Kaja z „Globstory”. Chociaż zwierzęta mają ekstremalne zadania, to polska podróżniczka podkreśla, że nie dzieje im się krzywda.

Afryka mali bohaterowie

Fot. www.instagram.com/globstory

Chociaż wielkoszczury to spore gryzonie – ich waga wynosi zazwyczaj około kilograma – to nadal nie są na tyle ciężkie, by uaktywnić materiały wybuchowe. Dlatego zwierzęta nie giną podczas szukania min.

Afryka i jej mali bohaterowie

Z pomocy tych małych bohaterów korzysta cała Afryka. Wielkoszczury wykonują misje nie tylko na terenie Tanzanii, ale również w takich krajach jak Kambodża. W tym regionie wciąż znajduje się wiele nierozbrojonych, ukrytych min, które mogą nieść poważne zagrożenie zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

Jak informuje Kaja Kraska, wielkoszczury nie mogą narzekać na warunki w ośrodku Apopo, ponieważ otoczone są troskliwą opieką. W dodatku, gdy opiekunowie zauważają, że mali bohaterowie zaczynają się starzeć, zapewniają im spokojną emeryturę.

Na łamach Instagrama @globstory Kaja wspomniała też, że każdy piątek to dla dzielnych gryzoni dzień wolny, w który objadają się ulubionymi przysmakami. Trzeba przyznać, że z policzkami wypchanymi jedzeniem wyglądają naprawdę uroczo.

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o kolejnej podróży Kai i Mateusza, którzy wybrali się w samo serce amazońskiej dżungli, by pokazać, jak żyją tutejsze plemiona. Polecamy śledzenie „Globstory” w mediach społecznościowych i na platformie YouTube, gdzie publikowane są interesujące materiały z wycieczek. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Instagram.com @globstory

Następny artykuł