Turysci.pl Polska „A w Krużewnikach był?” Ruszamy śladami Kargula i Pawlaka
Fot. Youtube, kadr z filmu „Sami swoi”

„A w Krużewnikach był?” Ruszamy śladami Kargula i Pawlaka

12 kwietnia 2023
Autor tekstu: Dorota Witt

Wieść o tym, że powstaje prequel sagi o Kargulu i Pawlaku zelektryzowała Polaków. Kochamy filmy Sylwestra Chęcińskiego o dwóch zwaśnionych rodzinach tak bardzo, że sceny znamy na pamięć. „A w Krużewnikach był?” Jeśli nie, majówka to świetna okazja, by zobaczyć charakterystyczne miejscowości Dolnego Śląska, gdzie powstawał cykl.

Zdjęcia do „Samych swoich” kręcono na Dolnym Śląsku

Zdjęcia do „Samych swoich” kręcono w latach 60. ubiegłego stulecia w Dobrzykowicach (to filmowe Krużewniki), Lubomierzu, Czernicy Wrocławskiej oraz Strzeblowie na Dolnym Śląsku.

Domy skłóconych sąsiadów stoją w Dobrzykowicach, 15 kilometrów od Wrocławia. Mieszkają tam obecnie państwo Daleccy. Rodzina stworzyła izbę pamięci, w której zgromadziła związane z produkcją rekwizyty. Do Dobrzykowic przyjeżdżają fani filmu z całego świata.

Dziś to Lubomierz jest jednak najbardziej kojarzony z przygodami bohaterów. Powstało tam nawet Muzeum Kargula i Pawlaka.

Miejscowość jest tak charakterystyczna, że posłużyła za scenografię do innych jeszcze produkcji: „Daleko na zachodzie” czy „Tajemnica twierdzy Szyfrów” oraz drugiej części sagi Chęcińskiego - „Nie ma mocnych”. Wycieczka śladami ulubionych bohaterów granych przez Wacława Kowalskiego i Władysława Hańczę to dobry pomysł na majówkę.

Projekt bez tytułu - 2023-04-12T152548.267.png

Fot. Wikipedia, dom Kargula w Dobrzykowicach

Najpiękniejsze drewniane kościoły w Małopolsce. Wyrusz na wyprawę wyjątkowym szlakiem
Polskie Malediwy można zwiedzać za darmo. Niesamowite, co skrywa turkusowa woda

Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu. Jakie są ceny biletów?

Lubomierz to jedno z najmniejszych i najstarszych miast w województwie dolnośląskim. Nie został zniszczony w czasie wojny, dlatego można tam podziwiać rozwiązania architektoniczne typowe dla średniowiecznych osad targowych.

Prawa miejskie ma od 1291 roku. Dziś mieszka tam ok. 2 tys. osób. Co roku w sierpniu ludzi gwałtownie przybywa, to goście organizowanego tam od lat Festiwalu Filmów Komediowych.

Przez cały rok dostępna jest inna filmowa atrakcja - Muzeum Kargula i Pawlaka, poświęcone kultowej trylogii Sylwestra Chęcińskiego „Sami Swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”. Znajduje się w pobliżu lubomierskiego rynku, przy placu Wolności. W pierwszej części sagi centrum miasteczka widać kilkukrotnie.

- Pomieszczenia muzealne mieszczą się w jednym  z najstarszych w mieście budynków – tzw. Domu Płócienników, od XVI w. siedzibie cechu Płócienników, którego budynek posiada bogate walory architektoniczne, stanowiące atrakcję turystyczną - czytamy na stronie muzeum.

W Muzeum Kargula i Pawlaka zgromadzone są m.in. rekwizyty wykorzystane przy kręceniu filmu, np. karabin, z którego zamek wylata, granat do świątecznego ubrania i fragment płota , przy którym kłócili się bohaterowie. Wśród innych unikatowych eksponatów znajdują się: umowa z dublerem Władysława Hańczy, Józefem Jakubowskim oraz pierwsza kopia filmu „Sami Swoi”, z której film był odtwarzany podczas prapremiery w 1967 roku.

Projekt bez tytułu - 2023-04-12T152348.245.png

Fot. Wikipedia, Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu

Ceny biletów do Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu:

  • normalny: 15 zł,
  • ulgowy: 10 zł.
  • Kontakt: tel. 75 73 52 872, maili: samiswoi.muzeum@gmail.com.

Zabytki Lubomierza: kościół, klasztor, mury miejskie

W Lubomierzu warto zobaczyć także kościół NMP i św. Maternusa. Obecny wygląd budowla zawdzięcza legnickiemu architektowi, Janowi Jakubowi Scheerhoferowi. Wzniesiono ją w latach 1727-1730. Na uwagę zasługują też zabytkowa plebania, mury miejskie wzniesione na przełomie XV i XVI wieku oraz niewielki cmentarz.

Jedną z najważniejszych budowli Lubomierza jest klasztor benedyktynek przy placu Kościelnym, który łączy styl gotycki z naleciałościami renesansowymi.

W XVIII w. miasto słynęło z warzenia doskonałego piwa, znanego i cenionego w świecie.

Kraina Wygasłych Wulkanów czeka na odkrycie. Można spędzić majówkę na śląskiej Fudżijamie
To niedoceniane miasto może być perłą polskiej turystyki. Masa atrakcji z dala od tłumów zwiedzających
Obserwuj nas w
autor
Dorota Witt
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy