Turysci.pl Polska 3,5 tony śniętych ryb w jeziorze. Zwołano sztab kryzysowy. Czy czeka nas powtórka katastrofy?
fot. Wojewoda Śląski

3,5 tony śniętych ryb w jeziorze. Zwołano sztab kryzysowy. Czy czeka nas powtórka katastrofy?

6 sierpnia 2024
Autor tekstu: Natalia Księżak

“Ponad dwie tony śniętych ryb wyłowiono w weekend z jeziora Dzierżno Duże i pobliskiego odcinka Kanału Gliwickiego” - informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wojewoda Śląski Marek Wójcik zwołał pilne posiedzenie sztabu kryzysowego. Stężenie toksycznej “złotej algi" w wodzie jest bardzo wysokie. Czy czeka nas powtórka z zeszłorocznej katastrofy na Odrze?

Łącznie z kanału i pobliskiego jeziora wyłowiono ponad 5,6 tony śniętych ryb.

3,5 tysiąca śniętych ryb w jeziorze. Zwołano sztab kryzysowy

W sobotę 3 sierpnia w wodzie zauważono śnięte ryby. – Do chwili obecnej zebrano około 3,5 t śniętych ryb – powiedział Wojewoda Śląski Marek Wójcik. Inspekcje środowiskowe i inne służby są na miejscu i prowadzą działania. Przyczyną śnięcia ryb jest najprawdopodobniej Prymnesium parvum („złota alga”).

Ministerstwo Środowiska i Klimatu informuje, że tylko w miniony weekend z jeziora wyłowiono ponad 2 tony śniętych ryb. DO pracy przystąpili natychmiast naukowcy z Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ.

Czytaj więcej: Każda z żon dostała po jednej. Arabski turysta wydał w Zakopanem 2,5 tysiąca złotych na te prezenty

Czytaj więcej: Jest ich coraz więcej na polskim wybrzeżu i mają dziwaczne życzenia. "To nowy trend"

"Złota alga" znów w polskich wodach. Czy czeka nas powtórka katastrofy?

Analizy wykazały, że na litr wody w jeziorze odnotowano 100 mln komórek “złotej algi”. W Kanale Gliwickim glony stanowią około 70 mln komórek na litr.  Służby obecnie nie mają danych, które wskazywałyby na to, co jest powodem zakwitu glonu. W sobotę ograniczono do minimum przepływ wody z Jeziora Dzierżno Duże do Kanału Gliwickiego.

Natychmiast wydano także zakaz korzystania z wód zbiornika Dzierżno Duże oraz sekcji IV Kanału Gliwickiego (od śluzy Dzierżno do śluzy Rudziniec). Zakaz obejmuje w szczególności spożywanie wody, wchodzenie do wody, kąpiele, sporty wodne, połów i spożywanie ryb, używania wody do jakichkolwiek celów gospodarczych. Już w weekend zamontowano tablice informujące o występowaniu złotych alg.

Wojewódzki Inspektor Sanitarny uspokaja mieszkańców Śląska

- Cała aglomeracja województwa śląskiego zaopatrywana jest w wodę bezpieczną. Mieszkańcy mogą czuć się pewnie, ujęcia są głębinowe, dobrej jakości – uspokaja Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Grzegorz Hudzik.

Odbędzie się też narada międzyresortowego zespołu ds. Odry, która po analizie sytuacji wyda dalsze rekomendacje w sprawie działań zaradczych. Zakwit alg powoduje uwolnienie toksyn, które stanowią śmiertelne zagrożenie dla organizmów wodnych, również tych w Odrze.

Na plaży w Międzyzdrojach morze wciągnęło ojca z synem. W Wisełce było jeszcze gorzej
Obserwuj nas w
autor
Natalia Księżak
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy