Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > 24 osoby rażone piorunem w Karkonoszach. Wśród poszkodowanych są dzieci
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 13.06.2024 16:27

24 osoby rażone piorunem w Karkonoszach. Wśród poszkodowanych są dzieci

Pilne
fot. Pilne

Do bardzo niebezpiecznego zdarzenia doszło w czwartek 13 czerwca w Karkonoszach. Jak podaje tamtejszy GOPR, aż 24 osoby zostały rażone piorunem. 11 poszkodowanych natychmiast przewieziono do szpitala. Ich stan nie jest znany.

24 osoby rażone piorunem

"Dzisiaj w godzinach popołudniowych doszło do mnogiego porażenia piorunem na terenie Gór Izerskich - Przełęcz Łącznik" - przekazało w godzinach popołudniowych karkonoskie Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Poszkodowane zostały 24 osoby, a 11 trafiło bezpośrednio do szpitala. 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że wśród poszkodowanych są dzieci i ich opiekunowie. 

Akcja ratunkowa w Karkonoszach

"W akcji brały udział dwa zespoły GOPR ze stacji ratunkowych w Szklarskiej Porębie oraz Jeleniej Górze. Ponadto w działaniach wspierało nas 6 zespołów ratownictwa medycznego policja oraz straż pożarna" - czytamy w mediach społecznościowych GOPR. 

Internauci dociekali w komentarzach, jak doszło do wypadku. "nie znamy jeszcze wszystkich szczegółów, na tę chwilę priorytetem jest prowadzenie akcji i zabezpieczenie wszystkich poszkodowanych" - odpowiedział GOPR. Stan zdrowia osób w szpitalu na ten moment nie jest znany. 

Jak zachować się w górach podczas burzy?

Jeden z internautów udzielił pod wpisem cennych wskazówek na temat tego, jak należy się zachować w górach podczas burzy. Każdy, kto wybiera się na zdobywanie szczytów, powinien posiadać się wiedzę. Apelujemy o ostrożność i stałe monitorowanie warunków atmosferycznych.

"W czasie nadchodzącej w górach burzy: schodzimy jak najniżej się da, unikamy wysokich drzew a tym bardziej samotnych, unikamy cieków wodnych (jezior, strumieni, rzek, potoków), możemy schronić się w niskich zaroślach (jeśli nie uda nam się w domu) siadając w pozycji embrionalnej na karimacie lub plecaku (ze stopami włącznie), wyłączamy telefon komórkowy. Znajdując się przy skałach musimy mieć "sufit" minimum 3m nad sobą. W lesie lub przy skałach nie opieramy się o drzewa lub kamienie" - napisał pan Wojciech.