Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Zwykła kolonia nad wodą to przeszłość. Oferta letnich obozów tematycznych zaskakuje
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 15.05.2024 13:31

Zwykła kolonia nad wodą to przeszłość. Oferta letnich obozów tematycznych zaskakuje

Obozy letnie (zdjęcie poglądowe)
Fot. New Africa / Shutterstock / canva

Czasy, gdy wystarczyło organizować letnie wyjazdy dla dzieci nad wodę lub w góry, aby móc utrzymać się na rynku turystycznym dawno minęły. Obecnie biura podroży oraz organizatorzy letniego wypoczynku dla najmłodszych prześcigają się w coraz bardziej oryginalnych pomysłach. Rywalizacja o klienta sprawia, że niektóre pomysły, dla naprawdę wąskiego grona odbiorców mogą zaskoczyć, zwłaszcza osoby, które czasy letnich kolonii mają dawno za sobą. 

Już nie tylko piłka nożna i sporty drużynowe

Jeszcze kilkanaście lat temu znalezienie letnich obozów sportowych nie było czymś oczywistym, zwłaszcza gdy pociecha nie uczęszczała na zajęcia w klubie sportowym. Problem był tym większy, jeśli dziecko było zainteresowane dyscyplinami innymi, niż te z pierwszych stron gazet. Obecnie jednak mnogość organizatorów letniego wypoczynku sprawia, że trudno raczej znaleźć sport, którego nie dałoby się uprawiać podczas kolonii. W internecie z łatwością namierzymy oferty obozów: konnych, wspinaczkowych, fitnessowych, tenisowych, łuczniczych, a nawet survivalowych, czy dla adeptów mieszanych sztuk walki.  

Na każde hobby znajdzie się obóz letni

Najmłodszym z pewnością można zazdrościć wielu możliwości letniego wypoczynku, który może działać na nich rozwojowo. Kto wie, może odpowiedni wybór kolonii stanie się początkiem zawodowej drogi. Tak też zdają się podchodzić do sprawy organizatorzy wypoczynku, którzy ofertą próbują rozbudzić w najmłodszych ciekawość do świata. Stąd też nie powinny zaskakiwać obozy: dziennikarskie, informatyczne z nauką programowania, detektywistyczne, astronomiczne, językowe, czy matematyczne, a nawet takie dla małych majsterkowiczów.

Oferta naukowa to niejedyna szansa na poszerzenie swojego hobby. Dzieci mają w czym wybierać również jeśli chodzi o doznania artystyczne. Wiele biur proponuje obozy: taneczne, muzyczne, aktorskie, fotograficzne, projektowania ubrań, plastyczne, a nawet dla miłośników japońskiej popkultury.    

Wyjazdy z youtuberami i gwiazdami

Nie można zapomnieć o prawdziwym hicie ostatnich lat, czyli wakacjach pod patronatem osobistości internetu. Influencerzy i youtuberzy cieszą się milionowymi zasięgami i rzeszą młodych fanów, nic więc dziwnego, że organizatorzy wypoczynku szukają internetowych ambasadorów, których pseudonim przyciągnie zainteresowanie. Są też twórcy, którzy widząc finansowy potencjał takiego ruchu, na własną rękę organizują wakacyjne turnusy dla młodej widowni.

Olbrzymim zainteresowaniem w ubiegłych latach cieszyły się obozy firmowane przez członków internetowych grup, jak Ekipa i Team X. Na popularności zyskują również wakacje z gwiazdami TikToka. Z czasem również gwiazdy telewizji i show-biznesu doczekały się swoich kolonii. W ubiegłych latach można było wysłać dziecko na obóz na przykład z Roksaną Węgiel, Viki Gabor, Dawidem Kwiatkowskim, czy Anną Lewandowską. Najbliższe tygodnie pokażą jakie nazwiska i pseudonimy będą cieszyć się największym zainteresowaniem na rynku letnich obozów dla dzieci w tym roku.   

Ceny mogą przestraszyć

Jak to zwykle bywa, czym oferta bardziej oryginalna i dopieszczona, tym jej koszt jest wyższy. Nie ma się co dziwić, że zorganizowanie wypoczynku skupionego na przykład wokół zajęć programowania lub jazdy konnej jest bardziej kosztowne, niż prosty wypoczynek nad jeziorem. Ceny obozów tematycznych zgromadzonych w tekście zaczynają się przeważnie od 2500 zł za 10 dni trwania wyjazdu. Za wiele z nich cena przekracza 3000 zł, a rekordy potrafią bić obozy sygnowane przez gwiazdy. Jednak jak pokazuje zainteresowanie u czołowych przewoźników, ceny nie odstraszają rodziców, którzy chętnie wysyłają swoje pociechy na obozy tematyczne. Najpopularniejsze z nich już teraz szczycą się ostatnimi wolnymi miejscami na poszczególne turnusy. 

Czytaj więcej: Majówka w stolicy? Te miejsca zadziwiają samych Warszawiaków