Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Majówka w stolicy? Te miejsca zadziwiają samych Warszawiaków
Natalia Księżak
Natalia Księżak 22.04.2024 09:47

Majówka w stolicy? Te miejsca zadziwiają samych Warszawiaków

warszawa
fot.Warszawa ZDM

Wielkimi krokami zbliża się majówka, która w 2024 roku będzie naprawdę wyjątkowa. Nie dość, że dla wielu potrwa ona aż dziewięć dni, to jest szansą na wypróbowanie najnowszych i najlepszych atrakcji w Warszawie. Oto pięć niepowtarzalnych propozycji zarówno dla warszawiaków, jak i osób, które na co dzień nie mieszkają w stolicy.

Warszawa rozwija się niezwykle dynamicznie – w jej centralnych częściach powstają nowe drapacze chmur, muzea. Rewitalizowane są obiekty historyczne, którym nie tylko przywracany jest dawny blask, ale też nadawane są nowe funkcje, przystające do nowoczesnej stolicy. Majówka w mieście to doskonały moment, by zwolnić i poznać zalety najnowszych i najlepszych inwestycji. Zwłaszcza że sprzyja ku temu kalendarz. 3 dni urlopu mogą zapewnić aż dziewięć dni wolnego!

Gdzie na majówkę 2024 w Polsce? Nową warszawską atrakcję pokochały tłumy turystów

Absolutny hit ostatnich tygodni w Warszawie. Kładka dla pieszych i rowerzystów, która połączyła Powiśle z Pragą-Północ, od swojego otwarcia na początku wiosny jest tłumnie odwiedzana przez mieszkańców stolicy i turystów. Przeprawa o długości 452 metrów to genialne miejsce do podziwiania panoramy śródmiejskich wysokościowców, tworzących coraz bardziej imponujące city. 

Przejście zarówno wieczorem, jak i w ciągu dnia dostarcza wspaniałych widoków. Co warto podkreślić, nowy most otwiera miasto na jego prawy brzeg. A Praga to morze nietuzinkowych perełek, które warto i trzeba poznać!

Stolica jakiej nie znacie. Spacerkiem na Pragę

Jak się rzekło (albo raczej napisało), przechodzimy kładką pieszo-rowerową na praski brzeg Wisły. Idziemy prosto, kilkaset metrów, do ul. Targowej. Przekraczamy ją i znajdujemy się na ul. Ząbkowskiej, pamiętającej klimat dawnej stolicy. 

Brukowana jezdnia, w której zatopione są nieużywane już tory tramwajowe, XIX-wieczne kamienice (wraz z najstarszym, murowanym domem mieszkalnym na Pradze-Północ) i uliczny gwar – tutaj można poczuć się jak filmie. Nieopodal również znajduje się prawdziwie kultowy Bazar Różyckiego – chyba najbardziej znane tego rodzaju targowisko w Polsce, owiane wieloma legendami. Ale idziemy naprzód – do skrzyżowania ul. Ząbkowskiej i Markowskiej.

Co ciekawego można robić w Warszawie? Muzea, wystawy i kawiarnie w jednym miejscu

I tak dochodzimy do bijącego serca warszawskiej Pragi – do Centrum Praskiego Koneser. To pieczołowicie zrewitalizowana była fabryka Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. Na jej terenie odbywają się każdego roku setki wydarzeń oraz działa nowoczesne i interaktywne Muzeum Polskiej Wódki, w którym można poznać tajniki procesu wytwarzania tego trunku na przestrzeni lat. Ale oferta kulturalno-rozrywkowa tego miejsca jest znacznie bogatsza i przeznaczona dla grup o rozmaitych zainteresowaniach, a także w różnym wieku. 

Koneserzy sztuki znajdą tam obrazy Beksińskiego i Dudy- Gracza (Muzeum Sztuki Fantastycznej) oraz najważniejsze galerie na rodzimym rynku – ToTuart czy Leonarda Art Gallery. Na młodszych z kolei czeka miniciti, czyli niepowtarzalne miasteczko edukacyjne, gdzie dzieci i młodzież w wieku 7-15 lat poznaje tajniki przedsiębiorczości. A to nie wszystko – Koneser to prawdziwy raj dla miłośników kulinariów z 14 różnorodnymi konceptami restauracyjnymi, barowymi i kawiarnianymi. Tego miejsca po prostu nie można przegapić!

Gdzie pójść z dzieckiem w Warszawie? Kopernik zaprasza także dorosłych

Wprost z Konesera, po krótkim spacerze, kierujemy się linią metra M2 ze stacji Dworzec Wileński do Centrum Nauki Kopernik. Tutaj zaskoczenia nie ma – udajemy się do Centrum Nauki Kopernik, które już od niemal 15 lat w Warszawie przyciąga zarówno małych, jak i dużych pasjonatów wiedzy. 

To miejsce, nastawione na popularyzację nauki, jest prawdziwą mekką żądnych wiedzy odkrywców. W jego ofercie są interesujące wystawy, a nawet planetarium ze spektakularnymi pokazami. Kto jeszcze nie był, koniecznie musi to nadrobić!

Zobacz też: Wojna milionerów na Podhalu. Znów głośno o "królowej Zakopanego"