Turysci.pl > Europa > Znamy najdroższe miasto w Europie. Zdziwisz się, o które chodzi
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 20.05.2023 13:03

Znamy najdroższe miasto w Europie. Zdziwisz się, o które chodzi

Ranking najdroższych miast Europy
fot. Canva

Raz na jakiś czas przeprowadzane są badania na temat wysokości cen w poszczególnych miastach czy krajach. Portal postoffice.co.uk opracował ranking kosztów, jakie turyści ponoszą w 2023 roku podczas city breaków w europejskich miastach. Obecny lider jeszcze kilka lat temu był daleko poza podium. Wiemy też, na którym miejscu plasuje się Kraków.

City breaki od lat cieszą się olbrzymią popularnością wśród turystów. Kilkudniowe wycieczki do europejskich miast to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt dużo dni wolnego, a jednak potrzebują odpoczynku, chcą spróbować zagranicznych smaków, zwiedzić jakieś muzeum czy galerię sztuki lub po prostu doświadczyć czegoś nowego. Brytyjski portal przyjrzał się bliżej cenom w poszczególnych miastach Starego Kontynentu. Niektórych z nich nie spodziewalibyście się tak wysoko!

City breaki nie tracą na popularności

Tanie linie lotnicze notorycznie oferują swoim klientom korzystne okazje (zazwyczaj w środku tygodnia) na city breaki w różnych europejskich krajach. Jednodniówka w Londynie za niecałe 100 zł w dwie strony? Paryż na pięć dni za 250 zł? A może Barcelona z Rzymem za 360 zł na tydzień? Takich ofert w internecie jest pełno. 

Mimo często względnie niskich cen za loty, warto przy planowaniu wycieczki zapoznać się z kwotami, jakie trzeba zapłacić m.in. za transfer z lotniska, hotel, wejścia do poszczególnych atrakcji turystycznych, komunikację miejską czy pożywienie. Wówczas oferta może nie być wcale tak korzystna. Mimo to city breaki nadal cieszą się olbrzymią popularnością wśród turystów. 

Brytyjski www.postoffice.co.uk przygotował ranking najdroższych europejskich uwzględniając średnie ceny: kawy, butelki piwa, kieliszka wina, 3-daniowego posiłku dla dwojga, 48-godzinnego biletu na komunikację miejską, autobus turystyczny, bilety wstępu do głównych atrakcji miasta i dwie noce w trzygwiazdkowym hotelu dla dwojga. Warto dodać, że w rankingu nie zostały uwzględnione ceny za transport.

Najtańsze miasta Europy

Spośród 35 europejskich przebadanych miast, podium otwiera Lizbona, na drugim miejscu plasuje się Wilno, a na trzecim Kraków. Za trzydniowy (2 noce) wypad dla dwojga w stolicy Portugalii zapłacimy średnio 224.76 £ (ok. 1159,82 zł). U naszego wschodniego sąsiada pobyt wyniesie nas 225.01 £ (ok. 1160,95), a w Grodzie Kraka 250.91£ (1294,58 zł). 

Na kolejnych miejscach zestawiono Ateny (262,22£), Rygę (284.99 £) oraz Porto (325.30 £). Jeśli nie byliście w którymś z tych miast, warto wziąć te dane pod uwagę planując swój kolejny wyjazd. 

Najdroższe miasta Europy

Inaczej ma się sytuacja na drugim końcu listy. Z rankingu wynika, że najdroższym europejskim miastem na city break jest nie żadne miasto skandynawskie - jak mogło nam się początkowo wydawać, a… Amsterdam, który jeszcze kilka lat temu kusił turystów przystępnymi cenami. 

Za trzydniowy (2 noce) wyjazd dla dwóch osób do stolicy Holandii należy liczyć się z wydatkiem ok. 727.07£ (ok. 3749,52 zł)! Drugim najdroższym popularnym miastem Europy jest Wenecja z wynikiem 687.06£ (ok. 3543,19 zł), a trzecim Paryż (604.49 £, czyli ok. 3117,37 zł). Kolejnymi na liście są: Dublin, Kopenhaga, Florencja, Belfast oraz Londyn. 

Za postoffice.co.uk.