Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > O tym uzdrowisku pisał sam prezydent Stanów Zjednoczonych. Polski kurort zachwyca od setek lat
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 12.05.2023 15:02

O tym uzdrowisku pisał sam prezydent Stanów Zjednoczonych. Polski kurort zachwyca od setek lat

Zdrój Wojciech w Lądku-Zdroju
East News, Marek Bazak

Ciepłe źródła mineralne i ich lecznicze właściwości - tym od blisko 350 lat przyciąga turystów z całego świata Zdrój Wojciech w Lądku-Zdroju. Wzorowany na planach łaźni tureckiej basen termalny zachwyci wszystkich odwiedzających.

Nie widziałem nigdy uzdrowiska, którego położenie miało wygląd bardziej obliczony na zachowanie czy przywrócenie zdrowia niż Lądek” - napisał w swoim liście po wizycie w Europie w 1800 roku John Quincy Adams, szósty prezydent Stanów Zjednoczonych. 

Nic dziwnego, że ten wybudowany w 1680 roku obiekt przyciąga turystów z całego świata. Wszystko za sprawą zachwycającego wnętrza oraz znajdujących się w Lądku-Zdroju wód termalnych.

Wody termalne w Lądku-Zdroju

Lądek-Zdrój położony jest ok. 25 km na południowy wschód od Kłodzka i zaledwie kilka kilometrów od granicy polsko-czeskiej. Z miejscowości rozpościera się przepiękny widok na Góry Złote. Mimo że Lądek-Zdrój zamieszkuje zaledwie ok. 5,5 tys. mieszkańców, znajduje się tam ponad 200 obiektów noclegowych. Wszystko za sprawą występowania wód termalnych o szczególnych właściwościach. 

Ciepłe źródła mineralne mają unikalny w skali Europy skład chemiczny oraz przypisane im są lecznicze właściwości. Według badań, kąpiele w radoczynnych siarczkowo-fluorkowych wodach m.in. uśmierzają bóle stawów i mięśni, przyspieszają proces zrastania się kości, wypłukują z organizmu metale ciężkie, a nawet mogą poprawić płodność i potencję. 

Zachwycający Zdrój Wojciech

Wybudowany w 1680 roku Zdrój Wojciech został zmodernizowany 200 lat później w neobarokowym stylu, którym zachwyca do dziś. Jak czytamy na stronie obiektu, “przepiękna, oryginalna bryła budynku, wzorowana na planach łaźni tureckiej, dostarcza niezapomnianych wrażeń estetycznych, a górująca nad uzdrowiskiem kopuła z daleka zachęca do skierowania tam kroków”. 

Zdrój Wojciech oferuje pokoje hotelowe oraz pełni funkcję sanatorium. W obiekcie znajduje się okrągły basen termalny i marmurowe wanny kąpielowe. Woda w zbiornikach wymieniana jest codziennie. Klienci mogą skorzystać z zabiegów z użyciem leczniczej wody, m.in. z kąpieli mineralnych, perełkowych, hydromasaży czy kąpieli wirowych kończyn. Cena kąpieli termalnej w basenie Wojciech zaczyna się od 30 złotych, należy jednak pamiętać o wcześniejszej rezerwacji - zwłaszcza w sezonie letnim.

Pijalnia wód mineralnych i pozostałe atrakcje

Zdrój Wojciech może poszczycić się swoją pijalnią wód mineralnych pochodzących z Lądka-Zdroju. Jak czytamy na stronie, dla odwiedzających dostępne są wody siarczkowo-fluorkowe “Zdzisław” oraz “Maria Skłodowska-Curie”. Płyny te mają za zadanie poprawić wygląd skóry, obniżyć poziom “złego” cholesterolu oraz wypłukiwać metale ciężkie z organizmu. 

Odwiedzający mogą również wybrać się do kawiarni mieszczącej się w budynku. W pobliżu kurortu znajdują się m.in.: Zakład Przyrodoleczniczy “Adam”, Dolnośląskie Centrum Diagnostyki i Terapii Osteoporozy, Szpital Uzdrowiskowy “Jubilat”, park oraz liczne sklepiki z pamiątkami.