Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Nie masz grosza przy duszy, a chcesz jechać na wakacje? Ten kraj będzie idealny
Magda Antoł
Magda Antoł 14.05.2023 08:31

Nie masz grosza przy duszy, a chcesz jechać na wakacje? Ten kraj będzie idealny

Zatoka Kotorska
Fot. Pixabay

W głowie mamy już ułożony plan doskonały. Jedziemy na wymarzone wakacje! A potem patrzymy do portfela i ze smutkiem stwierdzamy, że mamy w nim braki. W tym momencie moglibyśmy usiąść z rezygnacją na krześle, ale czy naprawdę dzisiaj nie da się nigdzie pojechać na wakacje za niewielkie pieniądze?

Nie ma potrzeby, aby wydawać mnóstwo gotówki na wakacje marzeń, nawet te zagraniczne. W Czarnogórze można tanio i przyjemnie spędzić czas w otoczeniu pięknych widoków. Ale dlaczego akurat tam?

Czarnogóra, czyli Lazurowe morze nad zatoką Kotorską

Czarnogóra leży w Europie Południowej i jest bliskim sąsiadem Chorwacji. Ten kraj jest stosunkowo młody, gdyż powstał w 2006 r. W wyniku przeprowadzonego referendum niepodległościowego państwo zerwało federację z Serbią. Dzisiaj kusi pięknymi, górskimi widokami i lazurowymi wodami niczym w Chorwacji.

@dieticianontheroad Czarnogóra jest na maxa piękna, zdecydowanie niedoceniona i przyjemna dla portfela! #podróże #taniepodróżowanie #podróżniczetipy #tanielatanie #czarnogóra #kotor ♬ Pump It - The Black Eyed Peas

Szczególnie jedno miejsce zawiera w sobie wszystkie te walory. Jest nim miasto portowe Kotor, znajdujące się w południowo-zachodniej części Czarnogóry. Nie tylko miłośnicy pięknych widoków będą usatysfakcjonowani wycieczką w tę okolicę. Miasto jest otoczone górami, więc amatorzy wspinaczek i jazdy rowerowej też znajdą coś dla siebie. Jednak gdzie zacząć swoją przygodę z Kotorem?

Co warto zobaczyć w Kotorze i okolicy?

Jeśli chcecie zacząć zwiedzanie od czegoś spokojniejszego, to warto wybrać się na przechadzkę po starym mieście. Nie dość, że w zacienionych uliczkach znajdziemy wytchnienie od gorąca, to jeszcze przyjrzymy się z bliska urokliwej, bałkańskiej architekturze. Możecie też udać się nad samą zatokę, pooddychać morskim powietrzem, lub wspiąć się do fortecy ulokowanej nad miastem, skąd również rozpościera się widok na całe miasto. 

Osobom złaknionym wycieczek górskich polecamy całodniowy wypad do Parku Narodowego Lovcen. Są tam do zdobycia dwa tysięczniki: Štirovnik (1749 m. n.p.m.) oraz Jezerski vrh (1657 m. n.p.m.). Na drugim szczycie jest też możliwość wejścia do mauzoleum Piotra II Niegosza - władcy i biskupa Czarnogóry. Alternatywą do tego miejsca jest półwysep Vrmac, ale to już trasa bardziej polecana dla osób posiadających doświadczenie z górskimi wycieczkami.

Ile zapłacicie za weekend w Kotorze?

Cenowo Czarnogóra prezentuje się atrakcyjnie. Za większość atrakcji nie musimy dużo płacić (wyjątkiem jest całodniowy wstęp do Parku Lovcen, który kosztuje ok. 49 euro). Wstęp do fortecy to wydatek zaledwie 3 euro. Noclegi na popularnych serwisach zaczynają się już od 300 zł.

Z cenami lotów bywa różnie, ale warto na bieżąco śledzić oferty linii lotniczych, aby trafić na okazję. W dobrym momencie ceny biletów mogą oscylować w granicach 500-900 zł.