Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Zimą przyjeżdżają tu tłumy Polaków. Nie mają pojęcia, że prawdziwy wypoczynek czeka latem
Natalia Księżak
Natalia Księżak 07.07.2024 07:31

Zimą przyjeżdżają tu tłumy Polaków. Nie mają pojęcia, że prawdziwy wypoczynek czeka latem

livigno alpy
fot. Taljat David/ Shutterstock

Alpy to popularny cel podróży turystów z całego świata. Zimą góry wybierają głównie miłośnicy nart i snowboardu, a latem, kiedy dostępne są kilometry szlaków turystycznych z zapierającymi dech w piersiach widokami, przyjeżdżają tu entuzjaści aktywnego wypoczynku, m.in. górskich wędrówek czy rowerów. Polacy najczęściej jeżdżą w Alpy austriackie, jednak latem ceny tam mogą nas niemiło zaskoczyć, a w miejscach, takich jak okolice Zell am See czy Hallstatt spotkamy rzesze turystów.

Mniej zatłoczoną i rozsądniejszą cenowo opcją okazują się Włochy. Warto pomyśleć o miejscowościach położonych przy szwajcarskiej granicy i poznać ukochany ośrodek Polaków w zupełnie innej odsłonie.
 

Czy warto jechać do Livigno? Polacy są oczarowani nie tylko zimą

Polskie rodziny, włoska i szwajcarska młodzież oraz sportowi celebryci. Co ich łączy? Wszyscy chętnie odwiedzają Livigno latem. Przede wszystkim jest to mekka miłośników aktywnego wypoczynku i pieszych wędrówek. Znajdujące się tu rezerwaty przyrody i parki narodowe oferują szlaki z widokami na majestatyczne góry, których nie uświadczymy w Polsce. Wielu zaskoczy fakt, że podczas takiego spaceru można wypatrzeć dzikie zwierzęta: kozice, jelenie czy polujące ptaki drapieżne.

W Livigno najdziemy zarówno niewielkie, rodzinne hotele zlokalizowane w typowych górskich domach, jak i nowo wybudowane obiekty w nowoczesnym alpejskim stylu. Centrum miejscowości zachowało swój klasyczny górski charakter i nie jest pokryte reklamami, które skutecznie oszpecają tatrzańskie miasteczka. Znajdziemy tu nowoczesne restauracje z kuchnią Fusion i te zupełnie tradycyjne, skryte w górskich chatach serwujące górską kuchnię.

Livigno jest strefą wolnocłową, dlatego warto zajrzeć do lokalnych sklepów ze stylowymi ubraniami, markowymi okularami i designerskim obuwiem – mamy tu włoski szyk na wyciągnięcie ręki.
 

Kiedy jechać do Livigno? Latem nie brakuje atrakcji

Goście górskich kurortów chętnie wybierają się na piesze wędrówki – to doskonały sposób na poprawienie kondycji, aktywne spędzanie czasu z partnerem, przyjaciółmi lub rodziną oraz oczyszczenie głowy i złapanie na nowo tzw. „life-work balance”. „Góry są dla każdego”, dlatego można tu wybrać trasy krótsze i łatwiejsze, odpowiednie dla młodszych, jak i te bardziej wymagające dla dorosłych, doświadczonych piechurów.

Jednym z najlepszych sposobów na poznanie okolic Livigno jest jednak  wybranie się na przejażdżkę rowerową po specjalnie przygotowanych trasach liczących ponad 3 tysiące kilometrów(!). Każdy znajdzie tu coś dla siebie: zarówno „niedzielni rowerzyści”, jak i zwolennicy szosy czy miłośnicy MTB. Goście kurortu mają do swojej dyspozycji wykwalifikowanych instruktorów, którzy pomogą odpowiednio przygotować się do jazdy na rowerze w górach. 

 

fot. Shutterstock/Pawel Kazmierczak rower góry alpy .jpg
fot. Shutterstock/Pawel KazmierczakNie zapomniano też o tych, którzy mają już większe doświadczenie i poszukują mocniejszych wrażeń – mogą oni skorzystać z Bike Skill Center. Ciekawi ważnień, mogą wybrać się na tzw. downhill przy wjeździe na Mottolino, gdzie dostępne są specjalne trasy i rowery do zjazdów.
Dla tych, którzy pragną odkryć okolice Livigno na rowerze, jednak nadal bez większego wysiłku, idealnym rozwiązaniem jest e-rower. W wielu miejscach można wypożyczyć rowery elektryczne, które ułatwia jazdę po górzystym terenie. Wśród licznych dostępnych szlaków dostosowanych do jazdy na dwukołowcu warto wspomnieć o szlaku Larix Park, który biegnie przez pachnący las modrzewiowy oraz szlaku Val Federia, prowadzącym przez jedną z najpiękniejszych dolin otaczających Livigno z pastwiskami, lasami i schroniskami alpejskimi.

Co zobaczyć w Livigno i okolicy?

Jednym z najchętniej odwiedzanych przez rodziny i pary miejsc w Livigno jest przede wszystkim park wodny Aquagranda. W tym miejscu każdy zmęczony miejskim zgiełkiem może się zrelaksować. W specjalnej strefie „Slide and fun” znajdują się 3 superszybkie zjeżdżalnie, każda o długości aż 100 metrów(!). Oprócz rozrywki dla dzieci, nie zapomniano także o dorosłych. Mogą oni bowiem odpocząć po aktywnym dniu w saunie, basenie lub gorącym jacuzzi czy też spędzić czas w strefie relaksu. Park wodny jest czynny w godzinach 10:00-22:00, oferuje bilety rodzinne i wiele promocji. 

Każdy z pewnością na długo zapamięta konną przejażdżkę malowniczymi alpejskimi trasami – to kolejna szansa na podziwianie górskich widoków. W centrum Livigno bez problemu możemy zapisać się na konną wycieczkę z przewodnikiem, zarówno dla zaawansowanych, jak i tych, którzy po raz pierwszy wsiadają na konia. Fani zwierząt mogą wybrać się także na spacer z alpakami. Towarzystwo tych puchatych zwierząt działa relaksująco, więc nie tylko dzieci będą zachwycone.