Turysci.pl
zdjęcia Mount Everest

fot. Unsplash/ Ben Lowe

Nepal wprowadza nowe zasady na Mount Everest. Nie będzie można publikować zdjęć bez zgody

14 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Uczestnicy wypraw na Mount Everest będą mogli publikować zdjęcia tylko za zgodą departamentu, jeżeli w kadrze znajdą się osoby z innych grup. Oficjalnie nowe przepisy mają chronić prywatność wspinaczy. Krytycy twierdzą jednak, że władze chcą ukrócić publikacje niewygodnych materiałów.

Zdjęcia z Mount Everest wkrótce prawdopodobnie będą mogły być publikowane wyłącznie za zgodą departamentu, jeżeli znajdą się na nich osoby spoza grupy. Krytycy tego rozwiązania przypominają słynną fotografię „korku" pod Everestem, po którym Nepal stracił wizerunkowo.

Zdjęcia z Mount Everest tylko za zgodą urzędników

- Nasze prawo zakazuje rozpowszechniania zdjęć i wideo zrobionych na Evereście bez zgody departamentu. Ale takich praktyk nie zaniechano - powiedziała dziennikowi „The Kathmandu Post" Mira Acharya, dyrektorka działu wspinaczkowego w ministerstwie turystyki. Jak dodaje, nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze przed startem nowego sezonu.

Decyzja spotkała się z dużą krytyką ze strony samych wspinaczy, którzy przypominają słynne zdjęcia zatorów na Evereście z 2019 roku. Wiosną tamtego roku 664 wspinaczy weszło na Czomolungmę od strony Nepalu, ale jednocześnie zginęło 11 osób. Niektórzy są zdania, że jednym z powodów tragedii była zbyt duża liczba wydanych pozwoleń, a także brak koordynacji między wyprawami.

- Jestem pewien, że urzędnicy nie wydaliby zgody na słynne zdjęcie zatorów na Evereście, które obiegły świat i za które oberwało się władzom - komentuje dla PAP Sushil Chetri, fotograf i filmowiec z Katmandu. - Nepal stracił wizerunkowo i tego typu zakazy to sposób na takie wizerunkowe sytuacje.

lawina w karkonoszach

Lawina w Karkonoszach. Trwa akcja ratunkowa

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

- Każdy wspinacz może robić i przekazywać fotografie i wideo własnej grupy lub samego siebie, ale spotka się reakcją władz, jeśli będzie wykonywał lub przekazywał fotografie innych wspinaczy bez zgody departamentu - ostrzega dyrektorka Acharya przekonując, że chodzi o prawa samych wspinaczy.

- Szanujemy wolność osobistą wspinaczy, ale to nie oznacza, że mogą umieszczać zdjęcia innych osób bez ich zgody - dodaje

Z kolei Eric Shrestha, fotograf z Katmandu, w rozmowie z PAP zauważa, że w myśl nowego zakazu nie tylko amatorzy, ale również zawodowi fotografowie nie będą mogli wykonywać zdjęć.

- Zdarzało się, że wspinacze fotografowali ciała zmarłych na szlaku. Te zdjęcia trafiały szybko do internetu i na pewno raniły rodziny zmarłych - zauważa w rozmowie z PAP Tshering Sherpa, przewodnik górski z Namche Bazar.

Wspinacze zwracają również uwagę, że przepis może być niemal niemożliwy do egzekwowania, podobnie jak inne nowe przepisy, które mają ukrócić oszustwa związane z ubezpieczeniami przewodników i helikopterami, które stały się niemal taksówkami - zauważa Sherpa.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Emirates przywraca codzienne połączenia Warszawa-Dubaj. Powrót rozkładu lotów sprzed pandemii

Czytaj więcej >

Świat

Kilkaset wstrząsów w ciągu doby na Wyspach Kanaryjskich. Naukowcy ostrzegają przed zwiększoną aktywnością wulkanu

Czytaj więcej >

Świat

Katastrofa lotnicza w Rosji. Samolot rozbił się i zapalił. Cztery osoby nie żyją

Czytaj więcej >

Świat

Egipt. Wypadek autobusu z turystami. 12 osób nie żyje, 34 osoby ranne

Czytaj więcej >

Świat

Martwy żółw w zatoce Guanabara w Rio de Janeiro. Wokół szyi miał plastikową torbę

Czytaj więcej >

Świat

Abu Zabi łagodzi przepisy wjazdowe. Zaszczepieni nie będą musieli odbyć kwarantanny

Czytaj więcej >