Turysci.pl
zdjęcia Mount Everest

fot. Unsplash/ Ben Lowe

Nepal wprowadza nowe zasady na Mount Everest. Nie będzie można publikować zdjęć bez zgody

14 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Uczestnicy wypraw na Mount Everest będą mogli publikować zdjęcia tylko za zgodą departamentu, jeżeli w kadrze znajdą się osoby z innych grup. Oficjalnie nowe przepisy mają chronić prywatność wspinaczy. Krytycy twierdzą jednak, że władze chcą ukrócić publikacje niewygodnych materiałów.

Zdjęcia z Mount Everest wkrótce prawdopodobnie będą mogły być publikowane wyłącznie za zgodą departamentu, jeżeli znajdą się na nich osoby spoza grupy. Krytycy tego rozwiązania przypominają słynną fotografię „korku" pod Everestem, po którym Nepal stracił wizerunkowo.

Zdjęcia z Mount Everest tylko za zgodą urzędników

- Nasze prawo zakazuje rozpowszechniania zdjęć i wideo zrobionych na Evereście bez zgody departamentu. Ale takich praktyk nie zaniechano - powiedziała dziennikowi „The Kathmandu Post" Mira Acharya, dyrektorka działu wspinaczkowego w ministerstwie turystyki. Jak dodaje, nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze przed startem nowego sezonu.

Decyzja spotkała się z dużą krytyką ze strony samych wspinaczy, którzy przypominają słynne zdjęcia zatorów na Evereście z 2019 roku. Wiosną tamtego roku 664 wspinaczy weszło na Czomolungmę od strony Nepalu, ale jednocześnie zginęło 11 osób. Niektórzy są zdania, że jednym z powodów tragedii była zbyt duża liczba wydanych pozwoleń, a także brak koordynacji między wyprawami.

- Jestem pewien, że urzędnicy nie wydaliby zgody na słynne zdjęcie zatorów na Evereście, które obiegły świat i za które oberwało się władzom - komentuje dla PAP Sushil Chetri, fotograf i filmowiec z Katmandu. - Nepal stracił wizerunkowo i tego typu zakazy to sposób na takie wizerunkowe sytuacje.

lawina w karkonoszach

Lawina w Karkonoszach. Trwa akcja ratunkowa

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

- Każdy wspinacz może robić i przekazywać fotografie i wideo własnej grupy lub samego siebie, ale spotka się reakcją władz, jeśli będzie wykonywał lub przekazywał fotografie innych wspinaczy bez zgody departamentu - ostrzega dyrektorka Acharya przekonując, że chodzi o prawa samych wspinaczy.

- Szanujemy wolność osobistą wspinaczy, ale to nie oznacza, że mogą umieszczać zdjęcia innych osób bez ich zgody - dodaje

Z kolei Eric Shrestha, fotograf z Katmandu, w rozmowie z PAP zauważa, że w myśl nowego zakazu nie tylko amatorzy, ale również zawodowi fotografowie nie będą mogli wykonywać zdjęć.

- Zdarzało się, że wspinacze fotografowali ciała zmarłych na szlaku. Te zdjęcia trafiały szybko do internetu i na pewno raniły rodziny zmarłych - zauważa w rozmowie z PAP Tshering Sherpa, przewodnik górski z Namche Bazar.

Wspinacze zwracają również uwagę, że przepis może być niemal niemożliwy do egzekwowania, podobnie jak inne nowe przepisy, które mają ukrócić oszustwa związane z ubezpieczeniami przewodników i helikopterami, które stały się niemal taksówkami - zauważa Sherpa.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >
Polska ambasada odradza podróże. Chaos w Izraelu

Świat

Chaos w Izraelu. Ambasada odradza podróże, lotnisko czasowo zamknięte, niektóre loty odwołane

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >
Japonia zaostrza restrykcje

Świat

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

Czytaj więcej >
zdjęcia błyskawic

Świat

Odwrócone błyskawice widoczne są z kosmosu. Niesamowite zdjęcia

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >