Zauważyli je spacerowicze nad Bałtykiem. Były słabe i wygłodzone
W Morzu Bałtyckim mieszka wiele ssaków, jednak aby zobaczyć któreś z nich, trzeba mieć duże szczęście. Spacerowicze, którzy w poniedziałek, 25 marca udali się na plażę, zauważyli wychudzone, głodne i przemęczone zwierzę. Następnego dnia pojawiło się kolejne, tym razem ranne.
Były to szczenięta foki szarej. Turyści natychmiast zawiadomili odpowiednie służby.
Młode foki leżały w krzakach koło mola
W poniedziałek spacerowicze zauważyli małą fokę, leżącą koło mola, blisko Kłajpedy na Litwie. Okazało się, że to młoda samica o wadze ok. 15 kg. Była wyczerpana i bardzo głodna, jednak nie miała na ciele żadnych obrażeń, w przeciwieństwie do tej, którą znaleziono następnego dnia.
Druga samica znajdowała się na plaży na północny zachód od centrum Kłajpedy. Małe zwierzę ważyło zaledwie 13 kg. Było zmęczone, wychudzone, a do tego na jego ciele widoczne były ślady ugryzień.
Foki znalezione nad Bałtykiem trafiły do ośrodka rehabilitacyjnego
Turyści zawiadomili służby. Obie samice trafiły pod opiekę specjalistów do ośrodka rehabilitacyjnego, działającego w Litewskim Muzeum Morskim. Obecnie dochodzą do siebie. Karmione są przez sondę owsianką ze śledziami z dodatkiem witamin i cennych minerałów. Pokarm ten ma zastąpić im mleko matki.
Czytaj też: Pilne ostrzeżenie dla klientów z Lidla. Mięso wycofano ze sklepów
Oprócz tego podaje się im antybiotyki, a jak tylko stan małych fok się poprawi, zostaną wypuszczone na wolność, do swojego naturalnego środowiska.
Jak się zachować, gdy napotkamy fokę?
To nie pierwszy przypadek, kiedy znaleziona na brzegu foka wymagała opieki leczniczej. Jak poinformowało Litewskie Muzeum Morskie, w tamtejszych okolicach co roku znajdowanych jest około 20 szczeniąt foki szarej. Nie należy pomagać im jednak na własną rękę. Jeżeli znajdziemy fokę na plaży, powinniśmy zawiadomić odpowiednie służby i do momentu ich przyjazdu, zachować bezpieczną odległość. W Polsce miejscem, do którego powinniśmy w takiej sytuacji się zgłosić jest Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.
Źródło: TVN Meteo