Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Odwiedziłam Kolorowe Jeziorka wczesną wiosną. Z chęcią wrócę tam raz jeszcze
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 25.03.2024 19:08

Odwiedziłam Kolorowe Jeziorka wczesną wiosną. Z chęcią wrócę tam raz jeszcze

 Kolorowe Jeziorka
fot. Marlena Kaczmarek Turysci.pl

Gdy po raz pierwszy usłyszałam o Kolorowych Jeziorkach, w mojej głowie natychmiast narodziła się chęć odwiedzenia tego miejsca. Cztery stawy u podnóża malowniczej Wielkiej Kopy mnie nie zawiodły. Trasa jest stosunkowo łatwa, a po drodze minęłam kilka rodzin z dziećmi czy spacerowiczów z czworonożnymi przyjaciółmi. 

Kolorowe Jeziorka na Dolnym Śląsku

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich znajdują się na trasie między Jelenią Górą a Wałbrzychem. Warto wybrać się tam samochodem, który można zostawić na jednym z okolicznych parkingów w cenie od 5 do 10 zł. 

Na miejscu czeka na turystów prosty szlak do pokonania w ok. dwie godziny pieszo wiodący wokół czterech słynnych zbiorników. Kolorowe Jeziorka to w rzeczywistości cztery stawy - Żółte Jeziorko, Purpurowe Jeziorko, Błękitne Jeziorko i Zielone Jeziorko położone od 550 m n.p.m. do 730 m n.p.m. W przeszłości w tym miejscu znajdowały się niemieckie kopalnie, z których wydobywano m.in. piryt. To właśnie skład chemiczny podłoża sprawia, że stawy mają różne kolory. 

Wiosna to dobry czas na odwiedzenie Kolorowych Jeziorek

Przed wycieczką niektórzy znajomi ostrzegali mnie, żebym nie miała zbyt dużych oczekiwań. Gdy Bartek udał się nad jeziorka w sierpniu - zastał jedynie wysuszone zbiorniki, Ewa pojechała tam późną jesienią, również nie wspomina tej podróży najlepiej. 

Wiosna jest jednak idealną porą, by odwiedzić to miejsce, o czym przekonałam się na własnej skórze. Zbiorniki były pełne słynnej kolorowej wody, a na szlaku było prawie pusto. Ze względu na popularność miejsca myślałam, że zastanę tłumy. Pod stawami w marcu było zaledwie kilka rodzin z dziećmi i właścicieli czworonogów. 

Wielka Kopa w Rudawskim Parku Krajobrazowym

Kolorowe Jeziorka znajdują się u podnóża Wielkiej Kopy. Jest to czwarty najwyższy szczyt w Rudawach Janowickich i wynosi 871 m n.p.m. Przez Wielką Kopę prowadzą dwa szlaki turystyczne:

zielony: Kowary - Skalnik - Czarnów - Rędziny - Wielka Kopa - Wieściszowice - Marciszów
żółty: Kamienna Góra - Raszów - Wielka Kopa - Wołek - Janowice Wielkie

Warto się tam wybrać na całodniową wycieczkę, a po drodze zatrzymać się przy brzegu Kolorowych Jeziorek. 

Czytaj więcej:  Spłonął dom uczestników "Nasz nowy dom". Katarzyna Dowbor ujawnia kulisy