zapora w niedzicyFot. Wikimedia Karolina.00023 CC BY-SA 3.0 pl

Zapora w Niedzicy jest niesamowita. Byliście i widzieliście?

Zapora w Niedzicy z pewnością należy do jednych z najbardziej malowniczych miejsc w Polsce. W dodatku słynie z pewnego przepięknego zdobienia artystycznego. Zapora robi niesamowite wrażenie. Mieliście kiedyś okazję zobaczyć ją na własne oczy? Część turystów przechodzi obok niej obojętnie. Niesłusznie.

Zapora w Niedzicy jest miejscem wyjątkowym z wielu powodów. Znajduje się w niesamowicie malowniczej krainie, o czym wie pewnie większość Polaków. Jednak nie wszyscy turyści mają świadomość, że charakteryzuje ją także artystyczne zdobienie. Jeśli jeszcze nie widzieliście jej na własne oczy, ale planujecie taką wycieczkę, koniecznie powinniście poznać imponujące walory tej zapory. Na portalu Wirtualna Polska pojawiła się szczegółowa relacja.

Zapora w Niedzicy nie jest nowym obiektem na turystycznej mapie Polski. Słyszała o niej większość wczasowiczów, jednak nie wszyscy wiedzą, że na zaporze znajduje się niesamowite malowidło. Wystarczy stanąć w odpowiednim miejscu, aby dostrzec efekt trójwymiarowości, który robi imponujące wrażenie. Wiedzieliście o istnieniu tego zdobienia? Jest dziełem Ryszarda Paprockiego i Zbigniewa Wojkowskiego.

Zapora w Niedzicy skrywa przepiękne malowidło. Wielu turystów o tym nie wie

Zapora w Niedzicy to nie tylko przepiękny obiekt, ale także niesamowite malowidło trójwymiarowe „Moc Żywiołów”, które stworzyli Ryszard Paprocki i Zbigniew Wojkowski. Chociaż można je oglądać już od 1 kwietnia 2011 roku, to wciąż wielu wczasowiczów o tym nie wie. Malowidło mierzy 34 metry długości i przedstawia wodospady zalewające przestrzeń z odsłoniętymi w głębi turbinami i sylwetkami ludzi. Dzieło widać z odległości 50 metrów.

– Wiele osób to mija lub nawet nie zauważa. A chodzi o to, że by był dobry efekt 3d, to trzeba stanąć w konkretnym miejscu – słowa Malwiny z Pomorza, która przebywała na urlopie w górach, cytuje portal Wirtualna Polska.

– Moim zdaniem efekt na zdjęciu jest lepszy niż na żywo, ale i tak uważam, że to jest świetna atrakcja. – dodaje turystka.

Już po odsłonięciu zdobienia autorzy podkreślili, że należy stanąć w ściśle określonym punkcie, aby docenić całe piękno ich dzieła i dostrzec efekt trójwymiarowości. Malowidło miało być dodatkową atrakcją, która przyciągnęłaby wczasowiczów i dodatkowo umiliłaby im zwiedzanie okolic zapory. Dlatego apeluje się do podróżnych, aby rozglądali się nie tylko dookoła siebie, ale również patrzyli pod nogi.

1. Oficjalnie. Będzie można skrócić kwarantannę. Jest warunek. UK podało szczegóły dla podróżnych
2. Pekao przekazał fatalne wieści. Wiele osób będzie mocno zawiedzionych, także klienci innych banków
3. Ministerstwo Zdrowia zabiera głos. Zła wiadomość dla Polaków na sezon zimowy, chodzi o hotele

Sama Zapora w Niedzicy położona jest w Pieninach. Obiekt spiętrza wody Dunajca i tworzy Jezioro Czorsztyńskie. Stojąc na zaporze, można też podziwiać dwa zamki – w Niedzicy i Czorsztynie. Mieliście kiedyś okazję zobaczyć to miejsce? Dajcie znać w komentarzu na Facebooku pod tym artykułem. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o interesujących muzeach, które warto zobaczyć.

Następny artykuł