Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Zapomnij o przepłacaniu za wodę na lotniskach. Dzięki temu trikowi zaoszczędzisz dużo pieniędzy
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 08.11.2023 17:05

Zapomnij o przepłacaniu za wodę na lotniskach. Dzięki temu trikowi zaoszczędzisz dużo pieniędzy

lotnisko
fot. Anirut Thailand/ Shutterstock

Na większości lotnisk przechodząc przez bramki bezpieczeństwa należy pozbyć się wszelkich butelek z płynami powyżej 100 ml. W praktyce wygląda to tak, że dopijamy resztki wody i wyrzucamy opakowanie. Zmusza to też nas do tego, by wydać krocie na napoje w hali odlotów. 

Dzięki temu trikowi zaoszczędzisz na wodzie w hali odlotów. 

Butelki z wodą na lotniskach

Siedząc w hali odlotów przed planowanym rejsem często kupujemy wodę na lotnisku. Nie jest tajemnicą, że kilkakrotnie za nią przepłacamy. Np. na Lotnisku Chopina półlitrowa butelka kosztuje ok. 8 zł, a w porcie lotniczym Berlin Brandenburg Willy Brandt aż 3,6 euro (ponad 16 zł).

Niestety, ze względu na obostrzenia zakładające zakaz wnoszenia płynów powyżej 100 ml do hali odlotów, jesteśmy zmuszeni na taki wydatek, co - przy częstych lotach - może znacznie zwiększyć koszt całej podróży. W końcu przed nami oczekiwanie na lot, sam rejs i transfer do hotelu, co w praktyce wynosi nawet kilkanaście godzin. Bez wody będzie trudno przetrwać ten czas. 

Trik na lotnisku, dzięki któremu nie wydasz pieniędzy na wodę w hali odlotów

W bardzo prosty sposób można ominąć konieczność kupowania wody na lotnisku. Wystarczy, że weźmiesz ze sobą pustą butelkę. Coraz więcej portów lotniczych ma zamontowane poidełka, które oferują darmową wodę do samodzielnego nalania do prywatnej butelki. 

Takie poidełka bez problemu znajdziemy na Lotnisku Chopina, w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy czy na lotnisku w Poznaniu im. Henryka Wieniawskiego. Za granicą to też coraz bardziej powszechna praktyka. 

Butelki z filtrem na lotnisku

Dla tych, którzy zawsze lubią mieć przy sobie wodę dobrym wyjściem będzie kupno butelki filtrującej kranówkę. Można ją bez problemów przenieść przez bramki bezpieczeństwa i korzystać w portach lotniczych. 

Wystarczy udać się do toalety i napełnić butelkę, która następnie będzie filtrować wodę. W ten sposób nie trzeba się martwić o brak nawodnienia czy dostępności poidełka na danym lotnisku.