Turysci.pl

facebook/Horská služba ČR - oficiální stránka

"Zapomniał" się ubrać. Turysta chciał zdobyć Śnieżkę w samych szortach, interweniowały służby

26 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Grupa trzech turystów wybrała się na Śnieżkę. Jeden z nich miał na sobie szorty zamiast odpowiedniego ubrania na zimę. Nie obyło się bez interwencji GOPR. Gdy mężczyzna starał się uargumentować dobór swojego stroju, ratownicy całkowicie załamali ręce. Teraz służby apelują, aby nie popełniać jego błędu.

Turyści nie wyciągają wniosków z błędów swoich poprzedników, czego przykładem jest kolejna interwencja na najwyższym szczycie Karkonoszy oraz Sudetów. W sieci pojawiała się informacja o mężczyźnie, który prawie nago wchodził na Śnieżkę. Co więcej, mężczyzna myślał, że ma dobre wytłumaczenie na swoje zachowanie. Interwencja ratowników GOPR okazała się niezbędna.

Turysta w krótkich spodenkach chciał wejść na Śnieżkę

Zupełnie nie ma się co dziwić ratownikom górskich z Czech, którzy złapali się za głowy, gdy zobaczyli, że jeden ze wspinaczy chciał zdobyć Śnieżkę w całkowicie nieprzystosowanym do panujących warunków stroju.

Około 25-letni turysta wybrał się na wycieczkę górską, mając na sobie jedynie szorty, rękawiczki i buty. Jak można było się spodziewać, mężczyzna przecenił swoje możliwości i choć dotarł na szczyt, tam niezbędna była interwencja odpowiednich służb. Wyprawa zakończyła się dla niego wychłodzeniem organizmu zagrażającym jego życiu i zdrowiu.

Pogotowie Górskie Republiki Czeskiej zamieściło na swoim facebookowym profilu opis całego zdarzenia, a nawet dokumentujące je zdjęcia. Z ich słów wynika, że dwóch turystów z rozwagą dobrało ubiór do panujących warunków i temperatury, aczkolwiek trzeci uczestnik wyprawy był zdecydowanie amatorem wspinaczki ekstremalnej.

- Niestety wszyscy nie docenili wpływu pogody, a zwłaszcza 100 proc. wilgotności oraz deszczu. W takich warunkach rezerwy energetyczne organizmu wyczerpują się znacznie wcześniej, a działanie zimna jest intensywniejsze - zwracają uwagę ratownicy.

Ratownicy uznali nierozważnego turystę za wyznawcę nauk Wima Hofa, nazywanego też "Człowiekiem lodu". Niesamowicie wytrzymały mężczyzna pochodzący z Holandii zasłynął z nadludzkiej wręcz zdolności kontroli temperatury ciała, dzięki czemu zdobył również kilka najwyższych szczytów świata, nie mając na sobie nic poza szortami i butami. Hof pojawił się w licznych filmach dokumentalnych i książkach, ma też duże grono zwolenników w mediach społecznościowych. Wszystko wskazuje na to, że młody turysta zapragnął naśladować swojego idola.

Choć finalnie 25-latkowi nie stało się nic poważnego, jego historia to nauczka dla wszystkich, którym przyjdzie do głowy podobny pomysł.

Odpowiednie przygotowanie przed wyjściem w góry to podstawa

Jak łatwo się domyślić, to nie pierwszy raz, kiedy nieodpowiednie przygotowanie przyczyniło się do problemów turystów w górach. Jakiś czas temu w sieci ukazało się nagranie z tego samego szczytu, na którym widać, jak kończą się górskie wycieczki w nieodpowiednim ubiorze. Turystów wspinających się po stromym szlaku najwidoczniej zaskoczył śnieg oraz wiatr.

@marcinelos Tak się kończą górskie wypady w nieodpowiednim ubiorze... #góry #śnieżka ♬ ŚWIEĆ GWIAZDECZKO ale to AFRO DRILL - młody klakson

Należy pamiętać, że odpowiedni ubiór i sprzęt w górach może przyczynić się do uniknięcia sytuacji zagrażającej życiu. Oprócz odpowiedniego ubioru i zalecanego wyposażenia nie można zapominać o dostosowaniu swoich umiejętności oraz kondycji fizycznej do aktualnie panujących w górach warunków. Inaczej skazujemy się na igranie z losem, co może zakończyć się tragedią.

  1. Rzadkie zjawisko nad Tatrami. Chmury soczewkowate zasnuły niebo, "Wyglądają jak UFO"

  2. Czy będzie śnieg na Święta? Wstępna prognoza pogody na Boże Narodzenie 2022

  3. Rzymskie Koloseum odsłania kolejne tajemnice. Jakie zwierzęta toczyły walki na arenie?

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

źródło: polsatnews.pl; gazetawroclawska.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Najpiękniejsze drewniane kościoły w Małopolsce. Wyrusz na wyprawę wyjątkowym szlakiem
Czytaj więcej >

Polska

Wiosenny baby boom we Wrocławiu. Tymi narodzinami chwali się prezydent miasta
Czytaj więcej >

Polska

Znalazł w rowie żółwia i od razu wezwał pomoc. Ogromny gad mógłby odgryźć mu dłoń
Czytaj więcej >

Polska

Akcja ratunkowa w Tatrach. Mężczyźni utknęli na szczycie. Koczowali tam całą noc
Czytaj więcej >

Polska

Duża zmiana dla turystów wylatujących do Chorwacji. To ukróci kolejki na lotniskach
Czytaj więcej >

Polska

Polskie Malediwy można zwiedzać za darmo. Niesamowite, co skrywa turkusowa woda
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]