Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Zamknięte plaże i kąpieliska. Służby przygotowują się na najgorsze
Natalia Księżak
Natalia Księżak 04.07.2023 16:28

Zamknięte plaże i kąpieliska. Służby przygotowują się na najgorsze

zamkniete kapieliska
AGENCJA SE/East News

Wakacyjny sezon dopiero się rozpoczyna, tymczasem pierwsze kąpieliska i plaże muszą zostać zamknięte. Główny Inspektorat Sanitarny poinformował już o kilku przypadkach zakwitu sinic. Gorące dni sprzyjają pojawianiu się bakterii w kolejnych miejscach.

Niektóre kąpieliska są zamknięte z powodu szalejącej ptasiej grypy, odkrycia śniętych ryb lub obecności innych bakterii. To nie będzie łatwy sezon dla służb i turystów.
 

Służby alarmują: to początek zakwitu sinic

Sinice to jedne z najstarszych organizmów na Ziemi. Pojawiają się najczęściej, gdy temperatura wody przekracza 15 stopni, a na dworze jest bezwietrznie, ciepło i słonecznie. Jeśli zmiana pogody długo nie nadchodzi, to sinice mogą utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.

Ze względu na swój wygląd, sinice często mylone są z glonami. Posiadają charakterystyczny, ciemnozielony lub zielono-brązowy kolor. Przypominają gęstą zawiesinę unoszącą się na wodzie. Zakwitowi sinic towarzyszy nieprzyjemny, stęchły zapach.

Czerwone flagi na tych kąpieliskach

Czerwoną flagą zostały dziś oznaczone kąpieliska nad jeziorem Królewskim w Krzyżu Wielkopolskim (woj. wielkopolskie), kąpielisko nad Zalewem Nowomiejskim (woj. mazowieckie), na zbiorniku wodnym Paprocany w Tychach (woj. śląskie), nad Zalewem Rejów w Skarżysku Kamiennej (woj. świętokrzyskie) oraz  przystań w Tomaszowie Mazowieckim (woj. mazowieckie).

Obecnie sinic nie odnotowano w linii brzegowej Bałtyku. Ich pojawienie się to tylko kwestia czasu. W ubiegłym roku pojawiły się w drugiej połowie lipca.

Inspektorat Sanitarny apeluje

Z ciepłej, słonecznej i bezwietrznej pogody cieszą się nie tylko turyści. Niestety, takie warunki są idealne dla rozkwitu w wodzie niebezpiecznych sinic. Służby przypominają, że w zamkniętych kąpieliskach nie powinno się zbliżać do wody, ani łowić ryb.

Sinice wytwarzają toksyny, które są dla nas niebezpieczne. Najczęstsze przypadki zatruć to kąpiel lub zjedzenie ryby wyłowionej z zakażonej wody. Objawami zatrucia może być rumień, gorączka, duszności, zapalenie spojówek a nawet choroby nerek czy wątroby.

Tagi: Polska Plaża