Zamek Lubelski po 2 latach otwiera się dla turystów. Można zwiedzać od 6 marca
-
Zamek w Lublinie otwiera się dla turystów od 6 marca
-
Obiekt przeszedł remont i renowację wnętrz
-
Dawniej w Lubelskim Zamku przez 128 było więzienie. Dokonano tam rzezi 300 osób
Zamek w Lublinie, wraz ze znajdującym się w jego wnętrzu Muzeum Narodowym, był zamknięty dla ruchu turystycznego od ponad dwóch lat. Popularna w regionie atrakcja przechodziła m.in. remont i renowację wnętrz, które już wkrótce podziwiać będą mogli zwiedzający.
Lubliński zamek otwiera się dla turystów
Jak czytamy na profilu Muzeum Narodowego w Lublinie na Facebooku, już 6 marca dojdzie do ponownego otwarcia Zamku Lubleskiego.
– Remont w Muzeum Narodowym w Lublinie dobiegł końca, a nasze wnętrza gotowe są by przyjąć zwiedzających! Po blisko dwóch latach zamknięcia wreszcie możemy zaprosić Was na nasze wystawy! 6 marca ponownie otworzymy bramę Zamku Lubelskiego! Za zamkniętymi dotychczas drzwiami czeka Was nowoczesna przestrzeń muzealna i nowa rzeczywistość! [pis. org.] – czytamy we wpisie.
#CzekamynaWasWśród nowych wystaw Zamku Lubelskiego znajduje się ekspozycja "Historia Uzbrojenia i Malarstwo...
Opublikowany przez Muzeum Narodowe w Lublinie Środa, 24 lutego 2021
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO [EMBED-3203]
W kolejnym opublikowanym poście obiekt poinformował również, jakie atrakcje będą czekały na miejscu na turystów. Trzeba przyznać, że oferta brzmi bardzo interesująco i może przyciągnąć wielu pasjonatów historii.
– Wśród nowych wystaw Zamku Lubelskiego znajduje się ekspozycja "Historia Uzbrojenia i Malarstwo Batalistyczne". W sposób kompleksowy opowiada ona o rozwoju uzbrojenia i wyposażenia wojskowego na przestrzeni dziejów oraz ukazuje najważniejsze starcia i bitwy stoczone przez Polaków na Lubelszczyźnie – mówią włodarze Muzeum znajdującego się w Zamku.
Historia Zamku Lubelskiego fascynuje
Perła Lublina powstała w XII wieku, jednak była wielokrotnie przebudowywana. Muzeum Narodowe mieści się w jej murach od 1957 roku, ale największe ciarki przechodzą na myśl o tym, co działo się tam w latach 1831-1954 .
W tym okresie Zamek Lubelski był wykorzystywany jako więzienie . Od 1823 roku, przez 3 lata, trwały prace nad wzniesieniem na wzgórzu nowej budowli, która przezaczona została na więzienie Królewska Kongresowego. Przez 128 lat więziono tam skazańców, a w tym czasie, od 1831 do 1915 roku obiekt funkcjonował jako więzienie carskie. Przetrzymywano tam przede wszystkim uczestników walk o wolność, a jak podają źródła, trafili tam m.in. niektórzy powstańcy styczniowi.
Zamek w Lublinie od strony zachodniej, Polska/fot. wikimedia.org/Katarzyna Czerunczakiewicz/CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl
Lata 1918-1939 upłynęły pod znakiem więzienia w murach Zamku członków ruchu komunistycznego , którzy należeli do Komunistycznej Partii Polski. Przez kolejnych 5 lat natomiast obiekt funkcjonował pod skrzydłami Niemiec, będąc koszmarem dla członków ruchu oporu. Znaczna część tych ludzi zginęła później w obozach śmierci oraz na skutek egzekucji.
Najczarniejszym dniem w historii Zamku Lubelskiego był 22 lipca 1944 roku. Zaraz przed opuszczeniem Lublina funkcjonariusze SS podjęli brutalną decyzję o masowym wymordowaniu 300 więźniów . Odwiedzając obecnie to miejsce, warto dokładnie zapoznać się z jego historią oraz spróbować sobie wyobrazić przeżycia towarzyszące wszystkim więźniom, dla których pokaźne mury obiektu były całym światem.
Dziedziniec Zamku w Lublinie, Polska/fot. wikimedia.org/LuzynaS/CC BY-SA 3.0 PL/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.pl
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
-
Otwierają restauracje i pozwalają a wycieczki. Europejski kraj luzuje obostrzenia
-
Wielki bunt przedsiębiorców. Nie zgadzają się na obostrzenia
-
Legenda nie żyje. Odszedł Antoni Marmol, podziwiały go tysiące Polaków