Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Żałoba w Tatrach. Kobieta spadała na oczach turystów
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 15.04.2024 14:39

Żałoba w Tatrach. Kobieta spadała na oczach turystów

Helikopter w górach
Fot. Marlena Kaczmarek/Turyści pl., Facebook/TOPR

Tragiczny wypadek w Tatrach z udziałem turystki. Kobieta podczas schodzenia z grupą spadła z dużej wysokości. Natychmiast przetransportowano ją śmigłowcem do szpitala. Lekarze przekazali smutne wieści. 

Ratownicy TOPR pomogli 21 osobom

Za sprawą ładnej pogody, wielu Polaków wybrało się w nasze rodzime góry Tatry. Niestety nie każda wędrówka skończyła się szczęśliwie. W miniony kwietniowy weekend ratownicy otrzymywali zgłoszenie po zgłoszeniu. W sumie pomogli aż 21 osobom.

“Od godzin porannych poszukiwano dwójki turystów, którzy nie wrócili na noc z wycieczki na Starorobocianski Wierch. Turyści w okolicy Ornaku po stromych śniegach zsunęli się w dół i przez całą noc próbowali wrócić do Schroniska. Dotarli tam po godzinie 10 rano, w związku z czym ratownicy będący w okolicy wrócili na Centralę TOPR” - czytamy w opublikowanym poście Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - TOPR na Facebooku.

Turystka spadła z wysokości w Tatrach. Lekarzom nie udało się jej uratować

“W sobotę, podczas schodzenia sześcioosobowej grupy turystów ze Szpiglasowej Przełęczy, jedna z turystek na stromych śniegach upadła z wysokości i w stanie ciężkim została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Nowym Targu. Ewakuacji śmigłowcem wymagali również towarzysze poszkodowanej” - informują ratownicy. Mimo wysiłku lekarzy, rannej kobiety nie udało się uratować.

“Do podobnego zdarzenia doszło podczas schodzenia grupy turystów z Przełęczy Krzyżne w kierunku Doliny 5 Stawów Polskich. Tutaj turyści mieli więcej szczęścia i bez obrażeń śmigłowcem przetransportowano ich do Schroniska w Stawach. Śmigłowcem ewakuowano również turystę z urazem kończyny dolnej z Progu Zmarzłego Stawu. Pomagano również turystom na Iwaniackiej Przełęczy, Grzesiu oraz w Murowańcu” - dowiadujemy się z facebookowego wpisu.

Ratownicy TOPR apelują do turystów

Ratownicy uczulają, by pomimo słonecznej pogody, zachować czujność na szlakach i być rozważnym. “Wybierając się w wyższe partie Tatr, należy pamiętać o zimowym wyposażeniu oraz posiadać doświadczenie w poruszaniu się w skalno-śnieżnym trenie” - dodają ratownicy TOPR. 

Źródło: Facebook/Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR

Czytaj też: LOT i Wizz Air odwołują loty. Ogromne opóźnienia i zmiany tras