Turysci.pl
Zakopane chce przyjmować turystów

fot. turysci.pl

W Zakopanem nie wiedzą już, co robić. Musieli podjąć decyzję. Żądają wyjaśnień od premiera

11 Listopada 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Zakopane żyje głównie z turystów, więc zamknięcie obiektów noclegowych przyczynia się do pogarszania sytuacji mieszkańców. Rozporządzenie dotyczące obostrzeń jest jednak niejasne i otwiera furtkę do pewnych działań.

Zakopane ma poważne problemy związane z brakiem turystów. Przedsiębiorcy nie zdążyli jeszcze odrobić strat po wiosennym lockdownie, a już liczą straty za kolejne tygodnie zamknięcia. Część z nich liczy na możliwość obejścia zakazu przyjmowania gości.

Zakopane liczy na przychylną decyzję

Władze miasta zwróciły się do kancelarii premiera z prośbą o wyjaśnienie obostrzeń, według których do 29 listopada działalność obiektów hotelarskich ma być wstrzymana dla turystów. Według władz Zakopanego i lokalnych przedsiębiorców, obostrzenia nie precyzują, czy zakaz dotyczy również prywatnych kwater.

Wielu upatruje swoją szansę w nieprecyzyjnym zapisie i chce otworzyć drzwi dla turystów. Niestety nie ma pewności, czy określenie "obiekty hotelarskie" dotyczy tylko dużych obiektów o standaryzacji określonej przez prawo, czy każdego jednego pokoju, który jest wynajmowany przez osoby prywatne.

- W obostrzeniach, które ogłosił premier odnośnie działalności hoteli i obiektów turystycznych, gubią się wszyscy. Wystąpiliśmy do kancelarii premiera o interpretację przepisów, czy zakaz wynajmu obejmuje również popularne na Podhalu kwatery prywatne, apartamenty oraz domki. Czy dotyczy to działalności hoteli. W rozporządzeniu nie są jednoznacznie wymienione kwatery prywatne, a skoro nie są wymienione, to można je odczytywać, że nie dotyczy to kwater prywatnych, jednak nie jest to dla nas jednoznaczne - powiedział burmistrz Zakopanego Leszek Dorula cytowany przez Interię.

Rozporządzenie nie jest szczegółowe

4 listopada premier Mateusz Morawiecki podczas ogłaszania nowych obostrzeń, powiedział, że obiekty hotelarskie w Polsce będą częściowo zamknięte od 7 listopada, ale nie sprecyzował, czy dotyczy to również kwater prywatnych.

6 listopada w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie w sprawie nowych obostrzeń. Zgodnie z nimi od soboty 7 listopada do niedzieli 29 listopada hotele mogą być dostępne wyłącznie dla wybranych grup.

Wyjątki stanowią zawodnicy będący na zgrupowaniach i zawodach sportowych, goście w podróży służbowej, osoby wykonujące zawód medyczny oraz dla pacjenci i ich opiekunowie, jeżeli zachodzi taka konieczność (np. pacjenci onkologiczni i dializowani oraz mali pacjenci przebywający pod opieką osób dorosłych).

Prezes TIG nie widzi niedomówień

Prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG), Agata Wojtowicz, jest zdania, że przepisy są jednoznaczne i nie powinno się doszukiwać w nich luk i możliwości obejścia restrykcji. Obiektem hotelarskim nazywa każdy rodzaj noclegu, a więc i hotele i kwatery prywatne.

- Niektórzy właściciele popularnych pensjonatów absolutnie trzymają się reżimu sanitarnego i uważają, że przepisy dotyczą wszystkich obiektów hotelarskich czyli tych, gdzie po prostu można nocować w celach turystycznych, a jedynym odstępstwem jest podróż służbowa. Inni z kolei wynajmują pokoje. Czekamy na wyjaśnienia przepisu, ale myślę, że będą one jednoznaczne, czyli dotyczy on faktycznie wszystkich obiektów, w których się nocuje turystycznie - wyjaśniła Wojtowicz cytowana przez Interię.

Przedsiębiorcy czekają na wyjaśnienia kancelarii premiera i liczą na korzystną dla nich decyzję. Prezes TIG stara się ostudzić atmosferę przypominając, że koronawirus przenosi się we wszystkich obiektach noclegowych, a nie tylko w hotelach, dlatego zakazem muszą być objęte wszystkie kwatery turystyczne.

Źródło: Interia

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >