zakaz rząd przedłużaFot. pixabay/biblioteka publiczna

Rząd przedłuża zakaz. Zacznie obowiązywać już od jutra. Ważna wiadomość dla wszystkich planujących wyjazd

Rząd przedłuża zakaz lotów do Polski w związku z pandemią koronawirusa. Rada Ministrów opublikowała zaktualizowaną listę krajów, z których przemieszczanie się na terytorium Polski będzie zabronione. Wśród nich zmiany obejmą aż 9 kierunków. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie już w środę 25 listopada.

W środę 25 listopada w życie wejdzie nowy zakaz lotów do Polski. Rada Ministrów opublikowała już rozporządzenie w tej sprawie, dotyczące przemieszczania się na terytorium naszego kraju w związku z pandemią koronawirusa. Wśród kierunków objętych ograniczeniami pojawiło się 9 państw. Na liście znajdą się kolejne regiony Europy. O szczegółach informuje portal TVN24.

Obowiązujący obecnie zakaz lotów do Polski kończy się dzisiaj tj. 24 listopada. W związku z tym – podobnie jak miało to miejsce w poprzednich miesiącach – Rada Ministrów opublikowała nowe rozporządzenie, które wejdzie w życie 25 listopada i będzie obejmowało okres do 8 grudnia. Na liście państw, z których nie będzie można przemieszczać się do naszego kraju, są kolejne europejskie kierunki.

Rząd przedłuża zakaz lotów do Polski. Na liście nowe kraje europejskie

Jak donosi TVN24, rząd przedłuża zakaz lotów do Polski w związku z sytuacją pandemiczną na świecie, która nadal zmienia się bardzo dynamicznie. Po przeanalizowaniu danych, dotyczących zarażeń przypadających na liczbę mieszkańców, lista została zaktualizowana i obejmie lotnisk położonych na 9 terytoriach.

Kraje, które znalazły się w nowym rozporządzeniu Rady Ministrów:

  • Bośnia i Hercegowina
  • Czarnogóra
  • Gruzja
  • Jordańskie Królestwo Haszymidzkie
  • Republika Armenii
  • Republika Kosowa
  • Republika Macedonii Północnej
  • Republika Serbii
  • Stany Zjednoczone Ameryki

Do największych zmian, które wejdą w życie już 25 listopada, należy usunięcie z listy między innymi Argentyny, Libii oraz Kostaryki. Wśród regionów, z których przemieszczanie się do Polski połączeniami lotniczymi będzie zakazane, pojawią się natomiast nowe europejskie kierunki – Serbia i Kosowo.

W nowym rozporządzeniu wzięto pod uwagę również pewne wyjątki. Chociaż Stany Zjednoczone Ameryki znalazły się na liście zakazu, to podróż do Polski jest możliwa z lotnisk, które położone są na terytorium stanów Illinois oraz Nowego Jorku. Spokojni mogą być też podróżni, którzy na dzień przed wejściem w życie nowego dekretu mieli już wyczarterowane loty (w tym przypadku do 24 listopada). Loty te powinny być rezerwowane na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie.

Z rozporządzenia wynika też, że zakaz nie będzie obejmował lotów wykonywanych na zlecenie prezesa Rady Ministrów oraz tych, które odbywają się za zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego czy realizowanych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Pozostała jeszcze jedna wiadomość dotycząca przylotów do Polski.

Jak informuje TVN24, w naszym kraju lądować będą mogły również samoloty, które startują „z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczpospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2”.

Zakaz lotów może pokrzyżować plany podróżnym

Przedłużony zakaz i aktualizacja listy krajów, z których nie można przylecieć do Polski, to kolejne utrudnienia dla podróżnych. Chociaż wielu Polaków w obliczu pandemii pozostaje w domach, część osób decyduje się na przemieszczanie się zagranicę. Wpływ na to mają między innymi obniżone ceny biletów.

Apelujemy jednak o regularne sprawdzanie kolejnych rozporządzeń Rady Ministrów, by dowiedzieć się, czy będziemy mieli możliwość powrotu do domu z kraju, do którego wybieramy się w najbliższym czasie. Szczególnie że ruch turystyczny w okresie zimowym zazwyczaj się intensyfikuje.

1. Zostały dwa dni. Robert Makłowicz zaskoczy wszystkich, znamy szczegóły
2. Tak złych wieści od rządu jeszcze nie było. Minister przekazał fatalne wieści o zachorowaniach i handlu
3. Emocje w Milionerach. Uczestniczce opadła szczęka jak zobaczyła pytanie. Każdy turysta bez problemu udzieli odpowiedzi

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o badaniach nowozelandzkich naukowców, które dotyczą osobliwego lotu. Podczas kursu pasażerowie mieli negatywne testy na obecność koronawirusa, a mimo to po wylądowaniu okazało się, że wśród siedmiu osób doszło do zarażenia. O szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Źródło: TVN24

Następny artykuł