Turysci.pl
Zakaz wprowadzono na Słowacji

Pixabay.com/JerzyGorecki

Od dzisiaj koniec, jest potwierdzenie. Bardzo ważna wiadomość od naszych sąsiadów, wszyscy turyści powinni wiedzieć

31 Października 2020

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Udostępnij:

Zakaz to słowo, które w ostatnim czasie jest często słyszane. Dzisiaj poinformowano o kolejnym. Informacja przyszła od jednego z naszych sąsiadów. Zainteresuje to szczególnie polskich turystów. Chodzi o popularne wśród n

Zakaz został ogłoszony przez europejskie państwo, które jest sąsiadem Polski. Decyzja dotyczy osób z Polski. To bardzo ważna informacja dla osób, które planują tam podróż. Nowe ograniczenie może pokrzyżować plan wycieczki. O którym kraju mowa?

Zakaz dla Polaków. Turyści będą zawiedzeni

Już od dzisiaj, czyli 1 listopada, będzie obowiązywał nowy zakaz za granicą, który dotknie Polaków. Kraj, o którym mowa to Słowacja. Podjęto decyzję, która nie spodoba się wszystkim turystom, którzy planowali wycieczkę po słowackich górach. Wydano specjalne oświadczenie. 

Władze Lasów Państwowych słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego poinformowały, że od niedzieli 1 listopada do 14 czerwca 2021 roku zamknięte będą wysokogórskie szlaki turystyczne po słowackiej stronie Tatr. Turyści będą mogli się chodzić tylko traktami prowadzanymi do schronisk. Wyjątkiem są Chaty pod Rysami. Jako powód podano bezpieczeństwo turystów oraz ochronę przyrody.

Ta decyzja oznacza, że turyści z Polski nie będą mogli przechodzić przez wysokogórski przejścia graniczne na stronę słowacką. Osoby, które wybierają szlaki łączące się ze słowackimi ścieżkami muszą pamiętać, aby wrócić na polską stronę. Dotyczy to takich szlaków jak te na Rysach, Kasprowym Wierchu, Wołowcu czy Grzesiu. 

Warto zaznaczyć, że po polskiej stronie Tatr szlaki turystyczne są otwarte przez cały rok. Jest jednak pewien wyjątek. Od 1 kwietnia do 30 października obowiązuje zakaz poruszania się w górach po zmroku aż do świtu. Powodem takiego ograniczenia jest ochrona przyrody.

Więcej ograniczeń dla osób z Polski

To nie jest pierwsze ograniczenie, jakie w ostatnim czasie Słowacja zastosowała wobec osób podróżujących z Polski. Informowaliśmy już o innej decyzji, która została podjęta w związku z pandemią koronawirusa. Powinni się z nią zapoznać wszyscy, którzy planują wyjazd na Słowację w najbliższym czasie.

Chodzi o przekraczanie słowackiej granicy. Co prawda, tranzyt z Polski przez jej terytorium od dnia 2 listopada 2020 roku będą się odbywać bez kontroli granicznych, ale pojawiło się pewne utrudnienie. Teraz konieczne będzie okazanie zaświadczenie o negatywnym wyniku testu RT-PCR na chorobę COVID-19. Więcej informacji na ten temat można przeczytać tutaj.

Słowacja - idealne miejsce na podróż

Pomimo tak wielu restrykcji, Słowacja jest bardzo ciekawym miejscem, które z pewnością trzeba zobaczyć podczas podróży po Europie. Oczywiście, południowy sąsiad Polski najbardziej znany jest z gór. Można tam zobaczyć piękne krajobrazy oraz zdobyć wyjątkowe szczyty. 

Słowackie góry z pewnością zachwycą wszystkich fanów takich widoków oraz wspinaczek. Jest tam między innymi ścieżka w koronach drzew w Dolinie Bachledzkiej. Położona jest 24 metry nad ziemią i można z niej podziwiać południową stronę Tatr. 

Warto także odwiedzić stolicę Słowacji, czyli Bratysławę. W porównaniu do innych popularnych stolic w Europie, miasto nie jest aż tak zatłoczone. Poza tym jest tam kilka atrakcji turystycznych, które zachwycają zwiedzających. Mowa o takich zabytkach jak Most SNP, Zamek Bratysławski oraz Brama Michalska.

Źródło: Interia, magazyn.travelist.pl

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >