Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Zaginęli bez śladu. Polak wśród poszukiwanych turystów
Natalia Księżak
Natalia Księżak 29.03.2024 03:49

Zaginęli bez śladu. Polak wśród poszukiwanych turystów

zaginieni madera
fot Policia Portugal

Trwają poszukiwania 58-latka i 56-latki - pary turystów z Francji, która zaginęła w ostatnim czasie zniknęła “bez śladu” na rajskiej wyspie. Obecnie na Maderze, mimo trudnych warunków pogodowych, służby starają się krok po kroku przeszukiwać wyspę. Wcześniej, w tej samej okolicy, zaginął turysta z Polski. To kolejna zagadka wyspy, na której w ciągu mniej więcej trzech lat, sześciu zagranicznych urlopowiczów „przepadło bez wieści”.

Poszukiwania pary emerytów rozpoczęły się w sobotę 16 marca. "Wyszli o godz. 14:30 i już nie wrócili" - informuje córka zaginionej pary, która również przebywała z nimi na wakacjach na wyspie.


 

Para turystów z Francji zaginęła na Maderze

Na Maderze trwają poszukiwania francuskiej pary turystów - Véronique i Laurenta Blondów. O zaginięciu 58-latka i 56-letniej kobiety policję poinformowała ich córka, która wraz z nimi przebywała na wyspie. Do akcji władze “wykorzystują zasoby powietrzne, lądowe i morskie” - nie przynosi to jednak żadnych rezultatów. 

Para, która na co dzień prowadzi piekarnię w Beaumont-de-Lomagne, dosłownie rozpłynęła się w powietrzu. "Zaginęli, nie zostawiając żadnego śladu, ani plecaka, ani ubrań" - przekazał “Times of Madeira” funkcjonariusz prowadzący śledztwo. To jednak dopiero wierzchołek “góry lodowej”. Na rajskiej wyspie zaginęło w ostatnim czasie znacznie więcej turystów, w tym Polak.

Wyszli z apartamentów i przepadli bez śladu. Służby pozostają bezradne

Oficjalnie w akcję poszukiwawczo-ratunkową zaangażowanych jest około 30 osób. Funkcjonariusze od początku prowadzą poszukiwania na lądzie, w tym w górach, a także - z pomocą dronów - na morzu. Ostatnie niekorzystne warunki pogodowe zmusiły w środę do tymczasowego zawieszenia działań poszukiwawczych.

"Kilka dni temu przyjechaliśmy na Maderę. Wczoraj postanowiliśmy odpocząć, ale moi rodzice chcieli pospacerować po obiedzie, a ja zostałam w hotelu. Wyszli o godz. 14:30 i już nie wrócili" - napisała wraz z apelem o pomoc córka poszukiwanej pary. 50-latkowie ostatni raz widziani byli 16 marca w Porto Moniz. Do tej pory nie udało się znaleźć chociażby plecaka czy śladów ubrań turystów. Okoliczności te powodują, że lokalna policja nie wyklucza obecnie żadnych tropów.

Zobacz też: Leciałam 6 godzin, żeby sprawdzić turystyczny hit wśród Polaków. Nie byłam przygotowana na to, co znalazłam na miejscu

Tajemnicze zaginięcia. Polak wśród poszukiwanych turystów

Przed dwoma laty w pobliżu zaginął również turysta i biegacz górski - Michał Kozek. Mężczyzny cały czas poszukuje rodzina i fundacja ITAKA. Mimo szeroko zakrojonej akcji nie udało się wpaść na jakikolwiek trop prowadzący do odnalezienia zaginionego. W 2021 roku MIchał przebywał wraz z żoną i dziećmi na wyspie na wakacjach, Wczesnym wieczorem, 7 lipca wyruszył na wytyczoną przez siebie trasę pomiędzy Porto Moniz i Calheta. 

Mężczyzna niestety nie wrócił. Jego telefon wysyłał sygnał przez następny dzień, ale gdy ratownicy rozpoczęli poszukiwania, nie byli w stanie go zlokalizować.

W ostatnich latach takich tajemniczych zaginięć było więcej. Nigdy nie odnaleziono żadnej wskazówki, która mogły by ujawniać, co stało się z brytyjskim biegaczem Darrenem Kayem , polskim biegaczem górskim Michałem Kozkiem, niemieckimi turystami Jaschą i Paulem Hardenbergiem , a także z Benoitem Wayem z Francji.