Zabytek Twierdza Srebrna Góracommons.wikimedia.org/wiki/File:Twierdza_srebna_góra.jpg

Największa górska twierdza Europy znajduje się w Polsce. Widzieliście ją na żywo?

Zabytki w Polsce odwiedzane są przez turystów z całego świata. W Polsce jest wiele regionów, które skrywają prawdziwe skarby i stają się popularne na arenie międzynarodowej. Jednym z zabytków, który przyciąga tłumy jest Twierdza Srebrna Góra, która położona jest na Dolnym Śląsku. Jest to największa górska twierdza w Europie.

Zabytki w Polsce podbijają serca turystów z całego świata. Każdego roku do naszego kraju przyjeżdża miliony wczasowiczów z różnych zakątków ziemi. Odkrywają oni prawdziwe skarby, które mają do zaoferowania polskie regiony. Jednym z ich jest Twierdza Srebrna Góra, która jest największą górską twierdzą w Europie. Prawdziwa gratka dla zwiedzających.

Nie żyje Andrzej Wawrzyniak. Tragiczna wiadomość obiegła Polskę, odeszła legenda, tysiące Polaków słyszało o jego podróżachNie żyje Andrzej Wawrzyniak. Tragiczna wiadomość obiegła Polskę, odeszła legenda, tysiące Polaków słyszało o jego podróżachCzytaj dalej

Zabytki w Polsce - Twierdza Srebrna Góra

Zabytki w Polsce cieszą się dużą popularnością na całym świecie. Zagraniczni turyści ochoczo odwiedzają polskie regiony, które skrywają prawdziwe skarby. Jednym z zabytków, z którego Polacy mogą być dumni, jest Twierdza Srebrna Góra. Położona jest na Dolnym Śląsku i jest największą górską twierdzą w Europie. Zdecydowanie miano to przyciąga prawdziwe tłumy.

Jak wynika z najmowych informacji, które zostały przekazane przez onet.pl, Twierdza Srebrna Góra otrzymała ponad 15 mln zł z Funduszu Norweskiego. Kwota ta zostanie przeznaczona na rewitalizację i odnowę zabytku. Zgodnie z planami zostaną odbudowane cztery mosty, które kiedyś łączyły wszystkie części twierdzy. Jeden z mostów będzie prawdziwym wyzwaniem, ponieważ zgodnie z materiałami historycznymi będzie to drewniany 17-metrowy most zwodzony. Będzie to prawdziwa gratka dla turystów, gdyż drewniany most będzie jedyną taką konstrukcją w Europie.

Zabytek Dolnego Śląska otrzymał już w kwietniu br. pierwsze dofinansowanie. Kilkunastomilionowa kwota pozwoli przywrócić historyczny blask twierdzy.

- Na przekór losowi i trudnej sytuacji w branży turystycznej spowodowanej koronawirusem, rok 2020 to dla nas czas wielkich sukcesów. Dokładnie w Prima Aprillis otrzymaliśmy informację o przyznaniu 10,5 mln złotych pomocy m.in. na odbudowę restauracji oraz utworzenie miejsc noclegowych na Donjonie. A teraz do tej puli doszło ponad 15 mln złotych wsparcia z Funduszy Norweskich. Pozwoli to w sumie z wkładem własnym zainwestować w naszą fortyfikację prawie 40 mln złotych - mówi Emilia Pawnuk, prezes Twierdzy Srebrna Gór.

Tony Halik zostawił ukochanej kopertę. Miała ją spalić po jego śmierci, ale zajrzała do środka i ją zmroziłoTony Halik zostawił ukochanej kopertę. Miała ją spalić po jego śmierci, ale zajrzała do środka i ją zmroziłoCzytaj dalej

Dzisiaj grzeje: 1. Niesamowite zdjęcie z Polski jest hitem. Przepiękne miejsce, w którym można się zakochać
2. Carrefour z niespotykaną do tej pory promocją. Market oferuje produkty nawet za 1 zł
3. Nowe informacje ws. luzowania obostrzeń w Polsce. Minister poruszył sprawę ferii zimowych

Twierdza Srebra Góra - tło historyczne

Zabytek Twierdza Srebrna Góra z Dolnego Śląska jest największą górską twierdzą w Europie. Twierdza została wzniesiona w latach 1765-1777. Jej projekt został stworzony przez pruskiego inżyniera Wilhelma Reglera. Modyfikacji natomiast dokonał król Fryderyk Wielki. Twierdza w chwili powstania była najnowocześniejszym obiektem tego typu w Europie.
Koszt budowy twierdzy w XVIII wieku wynosił 1,668 mln talarów. Według legendy samo wykucie studni na dziecińcu kosztowało 999 999. Jak tylko król Fryderyk II dowiedział się o tym, wrzucił jednego talara do środka. W szczytowym okresie przy budowie twierdzy pracowało nawet 4 tysięcy robotników.

W 1800 roku twierdzę odwiedził prezydent Stanów Zjednoczonych, John Quincy Adams. Budowla zrobiła na nim olbrzymie wrażenie. W latach 1830-1846 twierdza pełniła funkcję więzienia politycznego.

Do dziś wokół zabytku Dolnego Śląska krąży pełno legend. Dlatego z pewnością warto odwiedzić twierdzę i zobaczyć na własne oczy jej potęgę.

Widzieliście już Twierdzę Srebrną Górę na żywo? Dajcie znać w komentarzu na naszym Facebooku.

Zagadka Martyny Wojciechowskiej jest hitem internetu. Przecieramy oczy, na pierwszym zdjęciu prawie nic nie widaćZagadka Martyny Wojciechowskiej jest hitem internetu. Przecieramy oczy, na pierwszym zdjęciu prawie nic nie widaćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Babcia nagrała jak najszybciej i najtaniej zrobić ciasto bez pieczenia. Hitowy przepis podbija sieć
  2. Na miejscu zjawiło się 10 zastępów straży pożarnej. Straty po pożarze są ogromne, spłonęło 85 ton ziarna
  3. Mamy potwierdzenie, chodzi o tegoroczną zimę. Wielka radość dla wszystkich miłośników śnieżnych szaleństw
  4. Ujawnili prawdę o Ryanair. Wszystko w czasie pandemii, trudno się nie zdziwić
  5. Wyjawił sposób na darmowy bagaż podręczny. Niebywałe, kara przyszła szybko
  6. Pielęgniarki mają już dosyć. Możliwy strajk generalny
  7. Uwaga, niebezpieczne zwierzę uciekło z hodowli. Mieszkańcy Warszawy muszą mieć się na baczności

Źródło: Onet

Następny artykuł