Turysci.pl
Zabytek Twierdza Srebrna Góra

commons.wikimedia.org/wiki/File:Twierdza_srebna_góra.jpg

Największa górska twierdza Europy znajduje się w Polsce. Widzieliście ją na żywo?

17 Listopada 2020

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

Udostępnij:

Zabytki w Polsce odwiedzane są przez turystów z całego świata. W Polsce jest wiele regionów, które skrywają prawdziwe skarby i stają się popularne na arenie międzynarodowej. Jednym z zabytków, który przyciąga tłumy jest

Zabytki w Polsce podbijają serca turystów z całego świata. Każdego roku do naszego kraju przyjeżdża miliony wczasowiczów z różnych zakątków ziemi. Odkrywają oni prawdziwe skarby, które mają do zaoferowania polskie regiony. Jednym z ich jest Twierdza Srebrna Góra, która jest największą górską twierdzą w Europie. Prawdziwa gratka dla zwiedzających.

Zabytki w Polsce - Twierdza Srebrna Góra

Zabytki w Polsce cieszą się dużą popularnością na całym świecie. Zagraniczni turyści ochoczo odwiedzają polskie regiony, które skrywają prawdziwe skarby. Jednym z zabytków, z którego Polacy mogą być dumni, jest Twierdza Srebrna Góra. Położona jest na Dolnym Śląsku i jest największą górską twierdzą w Europie. Zdecydowanie miano to przyciąga prawdziwe tłumy.

Twierdza Srebrna Góra, fot. wikipedia/Jacek Halicki, CC BY 3.0

Jak wynika z najmowych informacji, które zostały przekazane przez onet.pl, Twierdza Srebrna Góra otrzymała ponad 15 mln zł z Funduszu Norweskiego. Kwota ta zostanie przeznaczona na rewitalizację i odnowę zabytku. Zgodnie z planami zostaną odbudowane cztery mosty, które kiedyś łączyły wszystkie części twierdzy. Jeden z mostów będzie prawdziwym wyzwaniem, ponieważ zgodnie z materiałami historycznymi będzie to drewniany 17-metrowy most zwodzony. Będzie to prawdziwa gratka dla turystów, gdyż drewniany most będzie jedyną taką konstrukcją w Europie.

Zabytek Dolnego Śląska otrzymał już w kwietniu br. pierwsze dofinansowanie. Kilkunastomilionowa kwota pozwoli przywrócić historyczny blask twierdzy.

- Na przekór losowi i trudnej sytuacji w branży turystycznej spowodowanej koronawirusem, rok 2020 to dla nas czas wielkich sukcesów. Dokładnie w Prima Aprillis otrzymaliśmy informację o przyznaniu 10,5 mln złotych pomocy m.in. na odbudowę restauracji oraz utworzenie miejsc noclegowych na Donjonie. A teraz do tej puli doszło ponad 15 mln złotych wsparcia z Funduszy Norweskich. Pozwoli to w sumie z wkładem własnym zainwestować w naszą fortyfikację prawie 40 mln złotych - mówi Emilia Pawnuk, prezes Twierdzy Srebrna Gór.

Twierdza Srebrna Góra, fot. wikipedia/Jacek Halicki, CC BY 3.0

Twierdza Srebra Góra - tło historyczne

Zabytek Twierdza Srebrna Góra z Dolnego Śląska jest największą górską twierdzą w Europie. Twierdza została wzniesiona w latach 1765-1777. Jej projekt został stworzony przez pruskiego inżyniera Wilhelma Reglera. Modyfikacji natomiast dokonał król Fryderyk Wielki. Twierdza w chwili powstania była najnowocześniejszym obiektem tego typu w Europie.Koszt budowy twierdzy w XVIII wieku wynosił 1,668 mln talarów. Według legendy samo wykucie studni na dziecińcu kosztowało 999 999. Jak tylko król Fryderyk II dowiedział się o tym, wrzucił jednego talara do środka. W szczytowym okresie przy budowie twierdzy pracowało nawet 4 tysięcy robotników.

W 1800 roku twierdzę odwiedził prezydent Stanów Zjednoczonych, John Quincy Adams. Budowla zrobiła na nim olbrzymie wrażenie. W latach 1830-1846 twierdza pełniła funkcję więzienia politycznego.

Do dziś wokół zabytku Dolnego Śląska krąży pełno legend. Dlatego z pewnością warto odwiedzić twierdzę i zobaczyć na własne oczy jej potęgę.

Widzieliście już Twierdzę Srebrną Górę na żywo? Dajcie znać w komentarzu na naszym Facebooku.

Twierdza Srebrna Góra, fot. wikipedia/Jacek Halicki, CC BY 3.0

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl undefined

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >
Japonia zaostrza restrykcje

Świat

Japonia zaostrza kontrole graniczne dla podróżnych z kilku krajów Europy. Na liście Polska

Czytaj więcej >
zdjęcia błyskawic

Świat

Odwrócone błyskawice widoczne są z kosmosu. Niesamowite zdjęcia

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >