Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Wyjazd na Boże Ciało za mniej niż 300 złotych? Serca Polaków skradł szczególnie jeden kierunek
Natalia Księżak
Natalia Księżak 27.05.2024 07:52

Wyjazd na Boże Ciało za mniej niż 300 złotych? Serca Polaków skradł szczególnie jeden kierunek

plaża
Shutterstock/salajean cypr

Za 430 zł do Włoch, 449 zł do Hiszpanii i 481 zł do Grecji – tyle wydają Polacy na krótkie city breaki w opcji lot plus hotel, na które wyruszą w czasie Bożego Ciała 2024. Ba, koszt większości wyjazdów zarezerwowanych na długi czerwcowy weekend często nie przekracza 600 zł za osobę. Jeden kierunek szczególnie upodobali sobie Polacy. Tam 3-dniowy wyjazd będzie nas kosztować nawet mniej niż 300 złotych!

– Nawet w city breakach zaczynają dominować kierunki typowo wakacyjne. To duża zmiana w zachowaniu klientów, która przyszła z Zachodu, gdzie podróżnicy licznie wyjeżdżają na city breaki, ale do „urlopowych” destynacji.

Gdzie pojechać na weekend w czerwcu?

Tylko jeden dzień wolnego w pracy da nam aż cztery dni nieprzerwanego urlopu – z takiej okazji do odpoczynku za granicą wielu Polaków skorzysta już pod koniec maja. Boże Ciało 2024 wypada bowiem w czwartek 30 maja, a więc tradycyjnie na długi czerwcowy weekend chętnie polecimy do jednego z europejskich miast. Eksperci platformy podróży eSky.pl pokazują listę najczęściej wybieranych kierunków na city break z lotami i hotelem w pakiecie oraz analizują, ile Polacy wydadzą na takie krótkie podróże.

Czytaj więcej:  To była miłość od pierwszego wejrzenia. Polacy w mig zakochali się w tej wyspie
 

Gdzie najlepiej w czerwcu na urlop? Włoskie i greckie city breaki jak małe wakacje

Od wielu lat niezmiennym liderem w zestawieniach city breakowych pozostają Włochy. Nie inaczej jest i tym razem: kilkudniowy wypad do Italii zorganizuje aż 51 proc. rodaków, którzy na przełomie maja i czerwca wybiorą się do jednego z pięciu analizowanych krajów. Wśród miast prym wiodą Rzym, Bari, Neapol, Rimini i Bergamo niedaleko Mediolanu. Popularnością nie ustępują im również Katania i Palermo na Sycylii. Najtańszym kierunkiem na city break w formule lot plus hotel okazało się nadmorskie Rimini ze średnim kosztem wyjazdu ok. 430 zł od osoby (3 dni). Za mniej niż 300 zł Polacy organizujący podróże z internetową platformą rezerwowali też pakiety do Bari (467 zł za osobę, 2 dni) i Bergamo (475 zł za osobę, 3 dni). Na Sycylię, a także do Rimini i Bergamo najczęściej polecimy we dwie osoby, zaś do Rzymu i Neapolu już w trzyosobowym gronie. Bari z kolei preferują grupy
składające się z czterech podróżników.

Ze skromniejszym udziałem w rankingu Grecja jest drugim co do popularności krajem na krótki wypad w czasie Bożego Ciała (14 proc.). Największą uwagę Polaków przykuwają takie kierunki jak Ateny, Saloniki, Rodos i Korfu – każdy z nich odwiedzamy z reguły we dwójkę. W tym roku to city break w Atenach jest najkorzystniejszy dla domowego budżetu: średni koszt wyjazdu w opcji lot plus hotel wyniósł blisko 481 zł za osobę. Niższą cenę można wytłumaczyć długością pobytu w greckiej stolicy, który potrwa ok. 3 dni. Dla porównania podróżnicy lecący na 4 dni do Salonik czy na wyspę Rodos musieli liczyć się z wydatkiem odpowiednio 535 zł i 554 zł od osoby za pakiet z lotem i noclegiem.

Cypr szybko umacnia się w czołówce kierunków na city break

Miejscowości Sliema, Qawra, Pembroke, Bugibba na Malcie odwiedzi 13 proc. Polaków spędzających długi czerwcowy weekend za granicą. City break w tym ostatnim mieście w ramach pakietu lot plus hotel kosztował najmniej, bo średnio 530 zł za osobę (4 dni). Z kolei za pobyt o analogicznej długości w Pembroke trzeba było zapłacić 683 zł od osoby, podczas gdy przelot i 3 noclegi w pakiecie w Sliemie czy Qawrze kosztowały odpowiednio 547 zł i 623 zł. Do Bugibby udamy się w dwuosobowej grupie, do Qawry i Sliemy – w gronie trzech osób, a do Pembroke lecimy zwykle we czwórkę.

Hiszpania odpowiada za 11 proc. ofert pakietowych, z których skorzystają polscy podróżnicy w okresie Bożego Ciała. Najchętniej spędzą ten czas m.in. na Majorce (Sant Llorenc des Cardassar) oraz w regionach Costa del Sol (Malaga, Torremolinos) i Costa Brava (Barcelona, Lloret de Mar i Santa Susanna). Osoby podróżujące z lotami i noclegiem w pakiecie najmniej płacili za city break w Torremolinos, bo średnio 449 zł od osoby za 4 dni. Odpoczynek do 600 zł rezerwowały również w Lloret de Mar – 4 dni w cenie 522 zł za osobę – oraz na Majorce – 589 zł za 4 dni. Rezerwacje na Costa del Sol obejmują średnio czterech podróżników, a na Majorce i Costa Brava – odpowiednio trzy i dwie osoby.

Ile Polacy zapłacą za wyjazd na Boże Ciało?

Podobnie do Hiszpanii, na przełomie maja i czerwca 11 proc. rodaków stawia na kilkudniowy wyjazd na Cypr. Loty i hotel w pakiecie chętnie rezerwujemy w Larnace, Protaras, Pafos i Ayia Napie. Najmniej wydaliśmy na zorganizowanie odpoczynku w Pafos, który kosztował ok. 517 zł dla jednej osoby (4 dni). Z kolei średnia scena city breaku w Ayia Napie i Larnace wyniosła odpowiednio 563 zł i 586 zł za 3-dniowy pobyt w opcji pakietowej. W mieście Protaras, gdzie tym razem Polacy przeznaczali największy budżet – blisko 625 zł od osoby – spędzimy średnio 4 dni.

2024_05_23_Najnizsze_ceny_pakietow_per_miasto_na_city_break_podczas_Bozego_Ciala_2024_eSky.pl.png

- Chociaż podróże trwające do 4 dni „formalnie” określamy mianem city breaków, to realnie widzimy, że nawet w tej kategorii zaczynają dominować kierunki typowo wakacyjne. To duża zmiana w zachowaniach klientów, która przyszła do nas z krajów zachodnich, gdzie podróżnicy licznie wyjeżdżają na city breaki, ale do „urlopowych” destynacji. Ostatnie lata zakorzeniły ten trend również w Polsce. Przykładowo jeszcze do niedawna Paryż, Wiedeń czy Londyn święciły ogromne triumfy w zestawieniach city breakowych wśród Polaków. Jednak po długich, zimnych miesiącach rodacy najwyraźniej szukają słońca, żeby nawet na krótką chwilę poczuć atmosferę letnich wakacji — wyjaśnia Jarosław Grabczak, odpowiedzialny za rozwój pakietów dynamicznych w Grupie eSky.