Turysci.pl

Fot. pixabay.com/ Jerzy Gorecki/ zdjęcie poglądowe

Na Podhalu już się zaczęło. Odpalili armatki, trwają przygotowania do sezonu

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Wyjazd wakacyjny nie wszystkim się udał, a w przypadku ferii zimowych może być jeszcze gorzej. Rząd właśnie ogłosił, że we wszystkich województwach przerwa między semestrami odbędzie się w tym samym czasie, a nie w czterech turach, jak to było w poprzednich latach.

Wyjazd jeszcze jest możliwy

Na Podhalu rozpoczęło się już naśnieżanie stoków, by były gotowe na 6 grudnia. Wtedy właśnie oczekuje się przyjazdu pierwszych fanów białego szaleństwa. Armatki śnieżne ruszyły m.in. na Gubałówce w Zakopanem oraz w Białce Tatrzańskiej.

Na razie nie pojawił się rządowy zakaz otwierania stoków narciarskich i uruchamiania wyciągów, więc właściciele tych obiektów rozpoczęli przygotowania tak, jak co roku. Liczą na możliwość zarobku w krótkim sezonie zimowym. 

Tak jak zapowiadali synoptycy, temperatura w Tatrach zaczęła spadać nocą do minus 6 st. C., co umożliwia wszelkie prace na stokach. Jak informuje RMF 24, armatki zaczęły produkować śnieg na Gubałówce i Polanie Szymoszkowej w Zakopanem, w Małem Cichem, Białce Tatrzańskiej, Bukowinie Tatrzańskiej.

Przygotowania trwają już wszędzie

Do sezonu narciarskiego przygotowują się także sąsiedzi po drugiej stronie Tatr. Słowacy pokrywają śniegiem stoki w ośrodku narciarskim Tatrzańska Łomnica. Armatki ustawiono w rejonie Łomnickiego Stawu na wysokości około 1700 m n.p.m.  

Od ponad tygodnia trwają też prace w fabryce śniegu w Karpaczu . W pobliżu stoków wyrosły już białe stosy, z których będą wykonane pierwsze warstwy na trasach zjazdowych. Na nich zostanie rozrzucony biały puch produkowany przez armatki.

Nikt nie ma jednak pewności, czy rząd nie wprowadzi zakazu dla branży sportów zimowych w ostatniej chwili. Na ogromne straty zostali w ten sposób narażeni m.in. producenci kwiatów, którzy nie mogli sprzedać towaru na Wszystkich Świętych.

Rząd nie podjął jeszcze decyzji

Pojawiają się głosy na temat warunków otwarcia stoków, jednak rząd nie wydał jeszcze oficjalnego komunikatu. Przedsiębiorcy czekają na decyzję, od której zależy życie ich i pracowników, którzy stracą pracę, jeśli nie będzie można uzyskać przychodu z turystyki.

- Jest wielka potrzeba wśród Polaków wyjazdu za miasto, kontaktu z przyrodą, podróżowania. Statystyki z ostatniego weekendu pokazały, że wejścia do parków narodowych były na poziomie wielokrotnie przekraczającym szczyt sezonu. To pokazuje, jak bardzo polskie rodziny są spragnione wyjazdu i wypoczynku na świeżym powietrzu - powiedział wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy cytowany przez RMF 24.

Przedstawiciele władz widzą co się dzieje w kraju, lecz nie potrafią podjąć decyzji i jasno przedstawić sytuacji. Wiceminister wyraził nadzieję, że sytuacja pozwoli, by "w końcu grudnia, styczniu otwarto branżę narciarską oraz inne usługi hotelowe". Przedsiębiorcy i turyści czekają na konkrety.

Źródło: RMF 24

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Najpiękniejsze drewniane kościoły w Małopolsce. Wyrusz na wyprawę wyjątkowym szlakiem
Czytaj więcej >

Polska

Wiosenny baby boom we Wrocławiu. Tymi narodzinami chwali się prezydent miasta
Czytaj więcej >

Polska

Znalazł w rowie żółwia i od razu wezwał pomoc. Ogromny gad mógłby odgryźć mu dłoń
Czytaj więcej >

Polska

Akcja ratunkowa w Tatrach. Mężczyźni utknęli na szczycie. Koczowali tam całą noc
Czytaj więcej >

Polska

Duża zmiana dla turystów wylatujących do Chorwacji. To ukróci kolejki na lotniskach
Czytaj więcej >

Polska

Polskie Malediwy można zwiedzać za darmo. Niesamowite, co skrywa turkusowa woda
Czytaj więcej >
Maja Lachowicz

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja, z zawodu pilot wycieczek. Ciekawość świata i zamiłowanie do podróży poskutkowało dołączeniem do redakcji Turysci.pl, by móc zarażać czytelników turystyczną pasją. Plany na przyszłość obejmują podróże w najdalsze zakątki świata, głownie bogate przyrodniczo. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]