Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Archeologia > Wyjątkowe odkrycie na Lubelszczyźnie. "Ma ponad 6 tysięcy lat!"
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 28.04.2024 12:31

Wyjątkowe odkrycie na Lubelszczyźnie. "Ma ponad 6 tysięcy lat!"

archeologia
fot.Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków - Facebook.com

W województwie lubelskim doszło do niezwykłego odkrycia. Skarb, który odnaleziono liczy około 6 tysięcy lat. Mimo, że znalezisko pochodzi z wieku przed naszą erą, to jego stan jest… "naprawdę dobry"!  Archeolodzy i pasjonaci historii już zacierają ręce i tłumaczą złowieszczą historię przedmiotu…
 

Wyjątkowe odkrycie poszukiwaczy skarbów w Siennicy Różanej

W lesie niedaleko Siennicy Różanej województwa lubelskiego odkryto starą miedzianą siekierkę, która ma około 6 tysięcy lat. Według archeologa Andrzeja Bronickiego z Chełma, siekierki takie jak ta na Lubelszczyźnie, były sprowadzane do ludności kultury lubelsko-wołyńskiej z terenów zachodniej części Kotliny Karpackiej. Przybliżona data tego znaleziska to wczesny neolit, około IV tysiąclecia p.n.e.

Jest to pierwsze tego typu odkrycie w powiecie krasnostawskim. Siekierka jest w bardzo dobrym stanie i zostanie przekazana do Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, gdzie będzie poddawana dalszym badaniom na podstawie decyzji Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
 

Skarb na na Lubelszczyźnie

Siekierka ma długość około 14,5 cm, a długość krawędzi tnącej wynosi około 5,2 cm. Jej kształt przypomina wysoki trapez, z lekko rozszerzoną krawędzią tnącą i lekko wklęsłym prostokątnym obuchem o wymiarach około 2,8 na 1 cm.

Siekierka waży 678 gram. Przekrój poprzeczny jest prostokątny, a przekrój podłużny zbliżony do soczewkowatego, mierzący około 1,5 cm w najszerszym miejscu. W typologii Andrzeja Szpunara reprezentuje ona typ Bytyń wariant A.

“Pod względem naukowym jest to nasze najcenniejsze znalezisko. Niejeden poszukiwacz może całe życie chodzić i nie znajdzie czegoś równie wartościowego” - powiedział prezes Stowarzyszenia Historyczno-Etnograficznego Miłośników Ziemi Lubelskiej "Wschód" z Widniówki Edwin Rozwałka.

To nie pierwsze takie odkrycie tego poszukiwacza skarbów

Odkrycia dokonał członek stowarzyszenia Romualda Ościaka, który 7 kwietnia przeprowadzał poszukiwania przy użyciu detektora metali w lesie niedaleko Siennicy Różanej.

Ta sama osoba znalazła sierp z epoki brązu, średniowieczny toporek bojowy oraz 27 monet z czasów panowania króla Jana II Kazimierza Wazy, znanych jako boratynek. “Zwykle znajdujemy elementy wyposażenia żołnierzy z czasów I i II wojny światowej. Zabytki sprzed kilku tysięcy lat to dla nas miła odmiana” - przyznał Rozwałka.

Źródło: onet.pl, Facebook