Turysci.pl
zwroty za odwołane wycieczki

fot. pixabay.com/adnovak

Ujawnili dane o zwrotach za odwołane wycieczki. Wkrótce wszyscy dostaną swoje pieniądze

27 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Pandemia wywołała kryzys w branży turystycznej, który wiązał się również z odwołaniem wielu wycieczek zorganizowanych. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ujawnił, ile osób dostało już zwrot swoich pieniędzy. Okazuje się, że rozpatrzo

Z powodu zawieszonych połączeń lotniczych oraz obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez kraje na całym świecie w ciągu ostatniego roku, biura podróży zmuszone były do anulowania wielu wycieczek. Klienci zostali z niczym, a co więcej, branża turystyczna była w tak złej sytuacji, że pojawiały się głosy o problemach z oddawaniem wpłaconych pieniędzy. 

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny uważnie kontroluje tę sprawę i czuwa nad regularnymi zwrotami dla niedoszłych urlopowiczów. Jak wynika z najnowszych, przekazanych informacji, wypłaty zrealizowano już w przypadku 80 proc. wniosków, które zostały złożone

Pieniądze za wycieczki docierają do turystów

Organizatorzy imprez turystycznych - zgodnie z informacjami UFG, publikowanymi przez Polskie Radio24 - złożyli ponad 90 tys. wniosków. Dotyczyły one umów z podróżnymi o udział w imprezach turystycznych, które nie doszły do skutku z powodu niespodziewanego wybuchu pandemii. 

UFG szacuje, że zwroty obejmowały kilkaset tysięcy urlopowiczów, jednak jest to tylko przypuszczalna liczba. Nieścisłość wynika z faktu, że większość wniosków wskazywała na więcej niż jedną osobę. Łącznie zwrotu środków domagało się dla klientów 298 organizatorów. Kwota wyniakająca z tych dokumentów opiewała na blisko 280 mln zł

Jednak biorąc pod uwagę, że część z nich była nieopłacona lub zdublowana, faktyczna wartość wniosków to 260 mln zł. I to właśnie z tej drugiej kwoty UFG wypłacił już ponad 208 mln zł, co stanowi prawie 80 proc. wypłat z poprawnie złożonych wniosków – zaznacza Fundusz. 

Wypłacanie zwrotów wciąż trwa

Brakujące 20 proc. zwrotów, zgodnie z zapowiedziami UFG, wypłacone ma zostać już w ciągu najbliższych tygodni. W tej sprawie jednak nie podano konkretnego terminu kończącego realizację wypłat. 

Małgorzata Ślepowrońska, prezes Funduszu, podkreśliła, że szybka realizacja wniosków możliwa była dzięki zaangażowaniu wielu stron. Jak podaje Polskie Radio24, wymieniane tu są zarówno organizacje branżowe, organizatorzy turystyki, jak również sami podróżni. 

To było trudne zadanie, przede wszystkim z powodu czasu wyznaczonego nam przez okoliczności i ustawę – mówiła prezes, cytowana przez Polskie Radio24. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Polskie Radio24, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Polityk dostał spleśniałe kanapki w Pendolino. PKP komentuje sprawę

Czytaj więcej >

Polska

Wypadek na Jeziorze Rożnowskim. Nie żyje mężczyzna, który wypadł z jachtu

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów w Tatrach. „Dotarcie na szczyt zajęło nam 9 h"

Czytaj więcej >

Polska

Do Bałtyku dotarła fala wezbraniowa. Opublikowano zdjęcia satelitarne

Czytaj więcej >

Polska

Turyści napadnięci w centrum Zakopanego. Dwie osoby ranne, jedna ciężko

Czytaj więcej >

Polska

Ratownicy zaatakowani przez turystę na plaży w Sopocie. Pomogła im urlopowiczka

Czytaj więcej >