Turysci.pl
zwroty za odwołane wycieczki

fot. pixabay.com/adnovak

Ujawnili dane o zwrotach za odwołane wycieczki. Wkrótce wszyscy dostaną swoje pieniądze

27 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Pandemia wywołała kryzys w branży turystycznej, który wiązał się również z odwołaniem wielu wycieczek zorganizowanych. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ujawnił, ile osób dostało już zwrot swoich pieniędzy. Okazuje się, że rozpatrzo

Z powodu zawieszonych połączeń lotniczych oraz obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez kraje na całym świecie w ciągu ostatniego roku, biura podróży zmuszone były do anulowania wielu wycieczek. Klienci zostali z niczym, a co więcej, branża turystyczna była w tak złej sytuacji, że pojawiały się głosy o problemach z oddawaniem wpłaconych pieniędzy. 

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny uważnie kontroluje tę sprawę i czuwa nad regularnymi zwrotami dla niedoszłych urlopowiczów. Jak wynika z najnowszych, przekazanych informacji, wypłaty zrealizowano już w przypadku 80 proc. wniosków, które zostały złożone

Pieniądze za wycieczki docierają do turystów

Organizatorzy imprez turystycznych - zgodnie z informacjami UFG, publikowanymi przez Polskie Radio24 - złożyli ponad 90 tys. wniosków. Dotyczyły one umów z podróżnymi o udział w imprezach turystycznych, które nie doszły do skutku z powodu niespodziewanego wybuchu pandemii. 

UFG szacuje, że zwroty obejmowały kilkaset tysięcy urlopowiczów, jednak jest to tylko przypuszczalna liczba. Nieścisłość wynika z faktu, że większość wniosków wskazywała na więcej niż jedną osobę. Łącznie zwrotu środków domagało się dla klientów 298 organizatorów. Kwota wyniakająca z tych dokumentów opiewała na blisko 280 mln zł

Jednak biorąc pod uwagę, że część z nich była nieopłacona lub zdublowana, faktyczna wartość wniosków to 260 mln zł. I to właśnie z tej drugiej kwoty UFG wypłacił już ponad 208 mln zł, co stanowi prawie 80 proc. wypłat z poprawnie złożonych wniosków – zaznacza Fundusz. 

Wypłacanie zwrotów wciąż trwa

Brakujące 20 proc. zwrotów, zgodnie z zapowiedziami UFG, wypłacone ma zostać już w ciągu najbliższych tygodni. W tej sprawie jednak nie podano konkretnego terminu kończącego realizację wypłat. 

Małgorzata Ślepowrońska, prezes Funduszu, podkreśliła, że szybka realizacja wniosków możliwa była dzięki zaangażowaniu wielu stron. Jak podaje Polskie Radio24, wymieniane tu są zarówno organizacje branżowe, organizatorzy turystyki, jak również sami podróżni. 

To było trudne zadanie, przede wszystkim z powodu czasu wyznaczonego nam przez okoliczności i ustawę – mówiła prezes, cytowana przez Polskie Radio24. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Polskie Radio24, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >