Turysci.pl
Mapa polski

fot. Alexandru Vlad/canva.com

Wulkany w Polsce istnieją. Kraina Wygasłych Wulkanów

7 Maja 2022

Autor tekstu:

Joanna Wnuk

Wydaje się, że wulkany to dość egzotyczne zjawisko. Może was jednak zaskoczyć fakt, że wulkany w Polsce istnieją i jest ich naprawdę sporo. Miliony lat temu to one ukształtowały dzisiejsze tereny na południu Polski. Gdzie zatem można podziwiać wulkany w Polsce? Czy uśpione od wieków stanowią dla nas zagrożenie?

Gdzie są wulkany w Polsce?

W Polsce znaleźć można wiele powulkanicznych pamiątek. Największe skupisko wulkanów znajduje się na Dolnym Śląsku w pobliżu Gór Kaczawskich. To tam powstała nawet Kraina Wygasłych Wulkanów ciągnąca się aż od Legnickiego Pola po Złotoryję. Ale wulkany w Polsce można spotkać także w Pieninach, Beskidzie Sądeckim, na Wyżynie Olkuskiej, czy w jednych z najstarszych gór w Europie – Górach Świętokrzyskich. I o ile wulkany te zamilkły miliony lat temu, dziś możemy podziwiać ich dawną działalność.

Plaża

"Polski Dubaj" hitem w sieci. Niewiele osób wie o tym magicznym miejscu

CZYTAJ DALEJ

Na stronie gorykaczawskie.pl można trafnie przeczytać, że Kraina Wygasłych Wulkanów to 500 mln lat historii Ziemi na obszarze 1300 km2. Wtedy to rozpoczęły się procesy, które przez kolejne miliony lat kształtowały południową część Polski. Dziś możemy ją podziwiać wybierając się na wycieczkę z rodziną. I zdecydowanie warto skusić się na odkrywanie polskich wulkanów – atrakcji na skalę europejską.

Czy wulkany w Polsce są aktywne?

Dziś wszystkie wulkany na terenie Polski śpią już snem spokojnym i nic nie zapowiada, aby miały się z niego obudzić. Chyba, że za kilka milionów lat, aktywność płyt tektonicznych pod naszymi stopami mocno się wzmoże. Najstarsze wulkany powstały w Sudetach. Liczą sobie nawet 450 milionów lat i na pierwszy rzut oka ciężko nawet stwierdzić, że to wulkany. W większości pozostała po nich jedynie zastygła lawa. Co ciekawe, jej struktura wskazuje na fakt, że w tym czasie Sudety znajdowały się na dnie wielkiego zbiornika morskiego. Skały takie spotkać można na przykład w okolicach Wlenia niedaleko Jeleniej Góry. Z kolei najmłodsze wulkany w Polsce datuje się na kilkanaście milionów lat. Zatem odpowiadając na pytanie dla zaniepokojonych: w Polsce nie ma już aktywnych wulkanów.

Kraina Wygasłych Wulkanów

Rejon Dolnego Śląska jest jednym z najbardziej urozmaiconych geologicznie rejonów w Polsce. To właśnie tam znajduje się najwięcej stożków wulkanicznych, czy pozostałości po działalności wulkanicznej w Polsce. I o ile stożki nie osiągnęły imponujących wysokości, nadal możemy się na nie wspinać i podziwiać z ich szczytów panoramę na Krainę Wygasłych Wulkanów. Najwyższy z nich to Ostrzyca zwana Śląską Fudżijamą -ma 501 m wysokości.

Szlak Wygasłych Wulkanów ciągnie się przez blisko 100 km od Legnickiego Pola po Złotoryję. Po drodze mija się takie miejsca jak Wąwóz Myśliborski i słynne Organy Wielisławskiego w okolicach Świerzawy, Czartowska Skała, Dolina Drążnicy, Jaskinia Walońska, góra Rataj, czy Ostrzyca. A to tylko kilka atrakcji jakie oferuje szlak.

Tylko 1 na 10 turystów odpowie na wszystkie pytania poprawnie. 7 stolic dla prawdziwych obieżyświatów

Pytanie 1 z 7

Na rozgrzewkę: które miasto jest stolicą Czarnogóry?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

1. Rosjanie masowo wyprzedają domki letniskowe w Bułgarii

2. Wielka panika na plaży, ludzie uciekali w popłochu. Niebezpieczny drapieżnik za granicą

3. W środku nocy zadzwonił telefon. Mogło dojść do nieszczęścia

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Tagi:

Joanna WnukAutor

Wydawca portalu Turyści.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

materiały reklamowe

Polska

7 sposobów na letni relaks w Wysokich Tatrach

Czytaj więcej >

Polska

Najgorsze zachowania turystów na wakacjach. Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Czytaj więcej >

Polska

Turysta pokazał bilet na Kasprowy Wierch z 1995 roku. Różnicę w cenie widać gołym okiem

Czytaj więcej >

Polska

Na termometrach ponad 30 stopni. IMGW ostrzega przed upałami i burzami

Czytaj więcej >

Polska

Oferty nieistniejących noclegów w natarciu. Przestrzegamy, jak nie dać się oszukać

Czytaj więcej >

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >