Turysci.pl Polska Polskie wulkany istnieją naprawdę. Wiemy, gdzie się znajdują
fot. wikipedia/ Paweł Kuźniar

Polskie wulkany istnieją naprawdę. Wiemy, gdzie się znajdują

26 stycznia 2021
Autor tekstu: Hubert Mrozowicz

Wulkany na cały świecie w ostatnich miesiącach wykazują się dużą aktywnością. Niewiele osób jednak wie, że na terenie Polski również istnieją wulkany, które kiedyś były aktywne . Dziś są popularną atrakcją wśród turystów. Robią niebywałe wrażenie. Wiemy, gdzie się znajdują.

Wulkany na terenie Polski

Wulkany od tysięcy lat wzbudzały wśród turystów i mieszkańców wielu regionów strach i obawy przed wybuchem. Dziś dla Polaków aktywne wulkany kojarzą się głównie z egzotycznymi krajami. Poczucie zagrożenie w naszym kraju jest znikome.

Jak się jednak okazuje, na terenie Polski wciąż istnieją wulkany, które kiedyś wykazywały się dużą aktywnością. Dziś są popularną atrakcją wśród turystów, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek i odkrywanie ukrytych perełek polskiego krajobrazu.

Do najbardziej popularnych polskich wulkanów należy Wilcza Góra , która znajduje się w Podgórzu Kaczawskim. Wciąż można dostrzec na szczycie góry pozostałości po kominie wulkanicznym. Jak możemy zaobserwować na profilu instagramowym turystyki niekonwencjonalnej, góra zanika w wyniku działalności człowieka.

Wiele lat temu komin został zniszczony, więc dziś atrakcją pozostają jedynie jego szczątki . Według ustaleń ekspertów wulkan był aktywny ponad 15 milionów lat temu.

Kolejnym dawnym wulkanem, który znajduje się na terytorium Polski, jest góra, na której obecnie znajduje się zamek w Grodźcu. Mimo że miejsce odwiedzane jest przez tłumy turystów, to ma niebywałego konkurenta.

Mowa tutaj o Górze św. Anny, na której znajduje się sanktuarium , do którego przyjeżdżają tysiące pielgrzymów. Niewiele osób jednak wie, że prawie 30 milionów lat temu na tym ternie istniał aktywny wulkan.

Dla miłośników odkrywania historycznych terenów w Polsce mamy niezwykłą gratkę. W okolicach Parku Krajobrazowego Chełmy znajdują się Małe Organy Myśliborskie . To właśnie tam można dostrzec bazaltowy czop wulkanu. A co więcej, na szczycie wciąż można podziwiać pozostałości po zakrzepłej lawie.

Ostrzyca Proboszczowicka uznawana jest śląską Fudżijamę . Jest to najbardziej imponujący wulkan na terenie Polski. Wszystko za sprawą wciąż istniejące wzniesienie w kształcie stożka.

Wulkany na świecie

Najbardziej popularnymi wulkanami na świecie, które mimo strachu związanego ze swą aktywnością, przyciągają tłumy turystów, są Wezuwiusz i Etna. Warto pamiętać, że tysiące lat temu wybuch Wezuwiusza doprowadził do zgładzenia miasta , które tętniło życiem. Dziś jest atrakcją dla wczasowiczów, którzy odwiedzają Włochy.

Etna od wielu lat nie daje o sobie zapomnieć i wyczuwalna jest jej aktywność, która niejednokrotnie stawiała naukowców na nogi.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: styl.pl

Obserwuj nas w
autor
Hubert Mrozowicz

Z wykształcenia kulturoznawca i aktor. Z pasji podróżnik, który uwielbia pisać i dzielić się z innymi swoimi historiami ze świata. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy