Turysci.pl
wulkany w Polsce

Fot. wikimedia.commons/ Paweł Kuźniar/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.de

W Polsce są wulkany. Wielu nawet nie wie, są imponujące

15 Maja 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Wulkany dzielą się na aktywne, uśpione i wygasłe. Na całym świecie wciąż wybuchają kolejne, niszcząc lub tworząc nowe lądy. Wiele wysp na Oceanie Spokojnym powstało dzięki wybuchom podwodnych stożków.

Wulkany w Polsce istnieją, chociaż nigdy nie słyszeliśmy o ich wybuchu. Dzieje się tak dlatego, że wygasły 25 mln lat temu. Wtedy po raz ostatni wyrzuciły z siebie lawę i pył wulkaniczny, pozostawiając na powierzchni mnóstwo materiału z wnętrza Ziemii. Aby na własne oczy zobaczyć skały wulkaniczne, nie trzeba jechać do Włoch czy Islandii. Wystarczy wybrać się na wycieczkę w Góry Kaczawskie.

Wulkany w Sudetach

W Sudetach Zachodnich znajdziemy wyraźnie zaznaczone stożki, które trudno pomylić ze zwykłą górą. Góry Kaczawskie są zbudowane ze skał, które utworzyły procesy wulkaniczne i są uznawane za jedne z najstarszych na świecie. Na powierzchni bez problemu znajdziemy łupki, będące skałami metamorficznymi powstałymi w warunkach wysokiej temperatury i znacznego ciśnienia. Charakterystyczne warstwowe skały bez problemu dają się rozłupać na cienkie kawałki.

Ostrzyca Proboszczowicka jest najczęściej odwiedzanym szczytem wulkanu w Polsce. Piękny widok z góry jest tym, co przyciąga turystów. Znajduje się na Pogórzu Kaczawskim, a jej samotny szczyt sięga 501 m n.p.m. Dosyć strome zbocza w wielu miejscach pokryte są gołoborzem, dzięki czemu widać strukturę skał wulkanicznych takich jak bazanit (podobny do bazaltu). W wyższych partiach utworzono rezerwat przyrody, który chroni gołoborze oraz roślinność naskalną.

Mamy więcej wulkanów, niż mogłoby się wydawać

Góry Kaczawskie nie są jedynymi wygasłymi wulkanami w Polsce. Tego typu struktury znajdziemy również w Beskidach, Pieninach, Gorcach i Górach Świętokrzyskich. Chociaż wiele procesów zmieniło ich wygląd, w środku tych gór znajdziemy struktury charakterystyczne dla obszarów wulkanicznych. Ich pochodzenie zdradzają skały, które mogły powstać tylko w warunkach wysokich temperatur, a często również dużego ciśnienia, które są związane z aktywnością wulkaniczną.

Źródło: Chilli Zet

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >