Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > W Polsce są wulkany. Wielu nawet nie wie, są imponujące
Maja Lachowicz
Maja Lachowicz 15.05.2020 19:40

W Polsce są wulkany. Wielu nawet nie wie, są imponujące

wulkany w Polsce
Fot. wikimedia.commons/ Paweł Kuźniar/ CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.de

Wulkany w Polsce istnieją, chociaż nigdy nie słyszeliśmy o ich wybuchu. Dzieje się tak dlatego, że wygasły 25 mln lat temu. Wtedy po raz ostatni wyrzuciły z siebie lawę i pył wulkaniczny, pozostawiając na powierzchni mnóstwo materiału z wnętrza Ziemii. Aby na własne oczy zobaczyć skały wulkaniczne, nie trzeba jechać do Włoch czy Islandii. Wystarczy wybrać się na wycieczkę w Góry Kaczawskie.

Wulkany w Sudetach

W Sudetach Zachodnich znajdziemy wyraźnie zaznaczone stożki, które trudno pomylić ze zwykłą górą. Góry Kaczawskie są zbudowane ze skał, które utworzyły procesy wulkaniczne i są uznawane za jedne z najstarszych na świecie. Na powierzchni bez problemu znajdziemy łupki, będące skałami metamorficznymi powstałymi w warunkach wysokiej temperatury i znacznego ciśnienia. Charakterystyczne warstwowe skały bez problemu dają się rozłupać na cienkie kawałki.

Ostrzyca Proboszczowicka jest najczęściej odwiedzanym szczytem wulkanu w Polsce. Piękny widok z góry jest tym, co przyciąga turystów. Znajduje się na Pogórzu Kaczawskim, a jej samotny szczyt sięga 501 m n.p.m. Dosyć strome zbocza w wielu miejscach pokryte są gołoborzem, dzięki czemu widać strukturę skał wulkanicznych takich jak bazanit (podobny do bazaltu). W wyższych partiach utworzono rezerwat przyrody, który chroni gołoborze oraz roślinność naskalną.

Mamy więcej wulkanów, niż mogłoby się wydawać

Góry Kaczawskie nie są jedynymi wygasłymi wulkanami w Polsce. Tego typu struktury znajdziemy również w Beskidach, Pieninach, Gorcach i Górach Świętokrzyskich. Chociaż wiele procesów zmieniło ich wygląd, w środku tych gór znajdziemy struktury charakterystyczne dla obszarów wulkanicznych. Ich pochodzenie zdradzają skały, które mogły powstać tylko w warunkach wysokich temperatur, a często również dużego ciśnienia, które są związane z aktywnością wulkaniczną.

Wyświetl ten post na Instagramie.

. EN: Please meet Ostrzyca, a hill which once, just a 25 mya, was a vulcan. Bow you heads to her past. Doesn't it look great, surrounded with rapeseed? It was nice to pass by, Ostrzyca! . PL: Poznajcie Ostrzycę - wzgórze, które ledwie 25 mln lat temu było wulkanem. Pokłońmy się jej wspaniałej historii. Czyż nie wygląda pięknie otoczona rzepakami? Miło było przejechać obok, Ostrzyco! . . . #kolarstwo #cycling #wjednastrone #wjednąstronę #1wayticket #biletwjednastrone #szosa #kolarstwoszosowe #roadcycling #cyclingturist #cyclingtouring #turystykarowerowa #kolarstworomantyczne #natura #nature #Polska #Poland #dolnyśląsk #dolnyslask #spring #wiosna #Ostrzyca #pogórzekaczawskie #pogorzekaczawskie #górykaczawskie #gorykaczawskie #szlakwygaslychwulkanow #gminapielgrzymka #rzepak #rapeseed

Post udostępniony przez W jedną stronę (@wjednastrone.pl)

Źródło: Chilli Zet